René Oliviér Repka: Veľmi sa mi tu zapáčilo, a preto som sa rozhodol ostať

PRIDANÉ: 13.11.2023

V prebiehajúcej sezóne oblieka dres košických kadetov hráč, ktorý sa minimálne na rok rozhodol vymeniť USA za Slovensko. Pod vedením trénerov Petra Holazu a Petra Bartoša pôsobí v HC Košice Američan so slovenskými koreňmi René Oliviér Repka.

René sa narodil v Amerike, no Slovensko pozná veľmi dobre, keďže obaja jeho rodičia odtiaľto pochádzajú. Otec a mama sú športovo založení, a tak mal predpoklady, že sa stane športovcom aj on.  Na korčule ho postavili už v mladom veku: Prvýkrát som stál na korčuliach, keď som mal 3 roky. K hokeju ma doviedli rodičia. V 5 rokoch ma zobrali na štadión u nás v Madisone v štáte Wisconsin. Odvtedy som si vyskúšal viacero športov, no hokej ma bavil najviac, a tak som pri ňom ostal.“

Prestup zámorského hráča na Slovensko nieje úplne bežný, René však ocenil starostlivosť o hráčov v našom klube, a aj to bolo dôvodom jeho presunu do Košíc: „Najprv som sem prišiel len na mesiac, aby som sa lepšie naučil slovenský jazyk. Všimol som si však, že v klube je development na vysokej úrovni a viem to porovnať s Madisonom. Veľmi sa mi tu zapáčilo, a preto som sa rozhodol ostať.“

Na Slovensku ho najviac zaujala práca trénera s hráčom: „Tréneri pristupujú ku každému hráčovi individuálne a venujú mu viac času. Mám intenzívnejšie tréningy ako v Amerike, kde som sa na ľad dostal len párkrát do týždňa. V Košíciach robíme viac cvičení, kde si zlepšujeme techniku.“ René však dodáva, že si musel zvykať aj na iný štýl hry: „Veľký rozdiel je najmä v šírke klziska, mám tu celkovo väčší priestor a viac času rozhodnúť sa čo spravím s pukom. V Amerike je hra fyzickejšia.“

Nádejný odchovanec amerického hokeja síce krajinu pozná, keďže tu často chodivel za starými rodičmi, no musel si zvykať na nový kolektív. Ako však sám hovorí nemal s tým zásadný problém: „Kolektív ma prijal hneď od začiatku, všetci sú priateľskí a milí, či už spoluhráči alebo tréneri. V kabíne je veľká súťaživosť, no držíme spolu.“

Vzhľadom na svoje korene René už od mala sledoval slovenský hokej: „Som útočník, mojím vzorom je Marián Hossa. Páči sa mi jeho štýl a rád som sledoval jeho zápasy v NHL.“ Tak ako väčšina mladých hokejistov aj René by si chcel raz zahrať v najlepšej lige sveta: „Samozrejme, mojim cieľom je NHL. Najprv sa však chcem dostať na univerzitu a hrávať USHL alebo NAHL. Moja prvá šanca bude v roku 2025, kedy je môj prvý draftový rok.“ Uvedomuje si však, že keď chce svoj cieľ dosiahnuť musí tvdo pracovať: „Viem, že ma čaká ešte dlhá cesta, verím, že pôsobenie v HC Košice mi pomôže. Som disciplinovaný a držím sa hesla: Eat-Sleep-Hockey-Repeat.

Renému držíme palce a v našom klube mu prajeme mu veľa úspechov.