Skvelá stíhacia jazda ostala neodmenená

PRIDANÉ: 5.3.2024

Bodovať dokázali v dvanástich z posledných trinástich zápasov a v závere základnej časti predstavujú mužstvo s najlepšou formou. Košickí juniori si napriek tomu play-off nezahrajú. Pôsobivú stíhaciu jazdu, počas ktorej sa dostali z dna tabuľky do tesného závesu za ôsmy Liptovský Mikuláš, totiž zmarili dve kontumačné prehry 0:5 týkajúce sa dvojzápasu proti Žiline. Zverenci trénerskej dvojice Peter Čížek – Marcel Šimurda získali proti „Vlkom“ dve víťazstvá, no kvôli nepovoleným hráčskym štartom napokon nezískali ani bod. Dve kolá pred koncom základnej časti tak strácajú na Liptákov šesť bodov, pričom vzájomné zápasy hovoria v prospech Stredoslovákov.

Smutný koniec snaženia mladých „oceliarov“ je o to trpkejší, že v súčasnej forme mohli potrápiť hociktorého súpera. Skvelú formu potvrdili aj v rámci ostatného dvojzápasu proti Skalici, ktorú sfúkli výsledkami 7:2 a 6:1.

„Pre nás to bolo šesť potrebných bodov a nič iné sme si ani nepripúšťali. V oboch zápasoch sme si dobre zahrali a dosiahli sme zaslúžené víťazstvá,“ vyslovil sa po vydarenom dvojzápase útočník Michal Liščinský, ktorý zaznamenal  v prvom súboji bilanciu 1+1 a v druhom sa blysol hetrikom. „Keď máte dobrých spoluhráčov, tak sa hrá dobre aj vám. Som rád, že v košickej juniorke dostávam veľa priestoru a darí sa mi aj gólovo.“

Špeciálnou odmenou za víťazstvá proti Záhorákom bol pekáč plný rozvoniavajúcich sladkých dobrôt. „Kubo Kvietok doniesol koláče, ale ja som bezlepkový a mám upravenú stravu. Svoj podiel teda prenechám chalanom,“ pousmial sa osemnásťročný Košičan, ktorý sa vrátil do juniorky materského tímu po úspešnom účinkovaní v rámci reprezentačného projektu U18. V drese s dvojkrížom na hrudi bol s 9 gólmi a 7 asistenciami najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom. V ôsmich doterajších vystúpeniach v našej juniorke neskóroval iba raz a nasúkať už stihol jedenásť gólov.

„Bohužiaľ sme začali víťaziť neskoro, ale do poslednej chvíle sme verili, že to dopadne v náš prospech a zahráme si v play-off,“ odfúkol si mladý útočník.

Juniorský tím doplatil na slabý úvod sezóny, počas ktorého mali tréneri k dispozícii veľmi mladý káder a väčšinu mužstva tvorili „košíkari“ v dorasteneckom veku. V novom roku začali mladým hráčom pomáhať skúsenejší, ktorí pôsobili v A-tíme „oceliarov“ či absolvovali návrat z reprezentačného projektu do 18 rokov. Výsledky sa razom výrazne zlepšili a prišlo spomínané víťazné ťaženie.

„Chlapci potrebovali podporu od starších hráčov a nejakého lídra s väčšími skúsenosťami. Ukazuje sa, že so správnym usmernením dokážu hrať dobrý hokej. Ja som tu v úvode sezóny nebol, ale snažím sa im pomôcť skúsenosťami, ktoré som už nabral. Hra sa určite zlepšila a výsledky hovoria jasnou rečou. Dôležité je, že sa chlapci chcú zlepšovať a bojujú,“ poznamenal brankár Patrik Jurčák. Tak ako všetci spoluhráči, aj on veril, že Košičania sa napokon do play-off dostanú a dostanú šancu napodobniť napríklad príbeh St. Louis Blues spred pár rokov či vlaňajšiu jazdu A-tímu z poslednej priečky k majstrovskému titulu. „Hokej píše všelijaké príbehy a podstatné je dostať sa do play-off. Ak by sme sa tam dostali aj z ôsmeho miesta, mohli by sme sa postaviť každému. Naše play-off trvalo celý posledný mesiac a výkony gradovali správnym smerom. Snažili sme sa sústrediť vždy na ten najbližší zápas a s týmto pôjdeme aj do Trnavy.“

Záverečný dvojzápas v slovenskom Ríme už bohužiaľ osud košickej juniorky nezmení, pre viacerých jej členov sa však sezóna neskončí. V hre je stále posun do A-tímu a trojica Vladimír Dravecký, Adam Beluško a Michal Liščinský je v hre o účasť na majstrovstvách sveta do 18 rokov.

„Trénovať plánujem naďalej v Košiciach a začiatkom apríla sa začne príprava na majstrovstvá sveta. Dúfam, že sa dostanem do nominácie a užijem si vrchol sezóny. Pracoval som na tom počas celej sezóny a v projekte sa mi celkom darilo. Vopred nemám zaručené nič, ale určite zabojujem,“ prisľúbil talentovaný odchovanec „oceliarov“. Pôsobenie v rámci projektu U18 v Poprade vníma ako užitočnú fázu svojej kariéry. „Dalo mi to veľmi veľa. Mali sme tam vytvorené výborné podmienky a kvalitné boli i tréningy a zápasy proti skúsenejším súperom. Bolo dobré okúsiť mužský hokej, ale aj juniorka má niečo do seba. Ku každému zápasu preto pristupujem rovnako a snažím sa odovzdať maximum.“