(1:1, 1:0, 1:0)
Stav série: 1:0
HKM Zvolen

HC Košice – HKM Zvolen 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly a asistencie: 15. Fejes (Breton), 21. Bartánus (Pollock, Chovan), 60. Olsson (Lamper) – 12. Hecl (Marcinek, Messner).

Vylúčení: 2:3 na dve min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Stano – Synek, Durmis (všetko SVK) – Lauff (videorozhodca)

HC Košice: Riečický (Janus) – Breton, Olsson, Southorn, Romančík, Deyl, Ferenc, Bartoš A. – Leskinen, Pollock, Jääskeläinen – Fejes, Chovan, Bartánus – Rogoň, Slovák, Lamper – Havrila, Hovorka, Jokeľ

HKM Zvolen: Trenčan (Paterson) – Hain, Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Kubka – Bondra, Viedenský, Jedlička – Hecl, Huntebrinker, Zuzin – Csányi, Šiška, Marcinek – Stupka, Fekiač, Kašlík

Už v 3. minúte mohli oceliari viesť po Bretonovej zadovke, no Havrila ani Jokeľ neuspeli v koncovke. O minútu neskôr pohrozil Viedenský. Zvolenčania prebrali na niekoľko minút taktovku a zaváhania v košickej obrane im dávali priestor na hru. Napriek tomu bolo zjavné, že sa hral opatrný hokej. V 11. minúte bol vo veľkej šanci Jedlička, no pred prázdnou bránkou ho skrížoval Southorn. O chvíľu neskôr sa už po náročnom zákroku Riečického podarilo z druhej vlny skórovať Heclovi. Hosťujúcemu útočníkovi vyšiel blafák. V 14. minúte dostali oceliari možnosť presilovej hry – v prvej šanci bol Pollock, ale neprekvapil Trenčana. Zakrátko vyrovnal Fejes, ktorý si počkal vo voľnom priestore na prihrávku a krásnou strelou švihom prekonal hosťujúceho gólmana. V 17. minúte sa snažil podobne od modrej čiary snažil dostať Košičanov do vedenia Lamper. V posledných sekundách tretiny dostali domáci ešte jednu presilovku.

Už po 21 sekundách využil presilovú hru Bartánus, ktorý prestrelil Trenčana. Zvolenčania si vypracovali dlhší tlak, no nevyťažili z toho nič dôležité. Na opačnej strane mal šancu Rogoň, ktorý tečoval tesne vedľa Bretonovu strelu a neskôr ukázali skvelú chémiu aj hráči štvrtého útoku Havrila – Hovorka – Jokeľ, no v koncovke im chýbalo šťastie. Oceliari sa dostali k tretej presilovke, no po pár sekundách sa dopustili nedovoleného zákroku a hralo sa 4 na 4. Počas hry v zredukovanom počte ohrozil Riečického z uhlu Huntebrinker. V tejto časti hry sme videli intenzívne útoky a viac šancí ako v prvom dejstve. Defenzívy však kontrolovali hru. Rytieri si zahrali predsa jednu celú presilovku, v ktorej mal jednu šancu Zuzin. Po zvyšok času Košičania spoľahlivo vyhadzovali puky. V rovnovážnej hre posunul Bartánus puk spoza bránky na Fejesa, ale ten zasiahol len Trenčana. Z kontry mohol skórovať Stupka, ale Breton odviedol skvelú defenzívnu prácu. Dve minúty pred sirénou sa ocitol sám proti Riečickému aj Hecl, ale krížnou strelou opečiatkoval len spojnicu bránky.

Prvú šancu tretej tretiny mal Jääskeläinen, ktorý pálil v pokľaku spomedzi kruhov. Potom začali diktovať hru rytieri. Riečický vynikol pri strele od modrej svojou lapačkou. Až do 47. minúty sa hralo veľmi nevýrazne. Potom sa Fejes nepresadil z úniku. V 48. minúte Viedenský po dobrej spolupráci pálil nad a o niekoľko sekúnd musel Riečický zasiahnuť pri strele z bezprostrednej blízkosti. Oceliari stavili opäť na spoľahlivú obranu. V 53. minúte si vydýchli, keď sa puk odrazil k Šiškovi a ten sám v súboji s košickým brankárom neuspel. Po ňom sa nepresadil ani z druhej vlny Csányi. O minútu neskôr riskantne rozohrával Riečický a vzápätí bol zastavený v prieniku aj Jedlička. Zvolenčania aj naďalej nepríjemne tlačili, no naši hokejisti bránili a vyvážali puky. V 59. minúte pomaly reagoval na gólovú prihrávku Huntebrinker a dal tak čas Riečickému na zákrok. Prvý finálový krok na ceste za titulom spečatil gólom do prázdnej bránky Olsson.

Peter Oremus, hlavný tréner HKM Zvolen: Z môjho pohľadu tie tri tretiny čo sme odohrali boli naozaj výborné. Aj tá agresivita pohybu čo sme chceli v zápase tam bola. Samozrejme, početnosť strelby, trošku nás to pribrzdilo.  Jeden gól je naozaj strašne málo na to, aby ste boli v Košiciach úspešní. Ale ako hovorím, v tých veciach, čo som potreboval dnes vidieť proti Košiciach, aby sme boli úspešní  v sérii, tak tie tam fungovali. Zajtra to musíme potvrdiť hrou aj výsledkom.

Dan Ceman, hlavný tréner HC Košice: Veľmi vyrovnaná prvá tretina, taká taktická bitka. Hneď ako sme sa dostali na stav 2:1, stiahli sme sa dozadu a celý čas v podstate len bránili, hrali sme primárne v našom pásme. Mali sme dobré nasadenie pri bránení, odviedli sme dobrú robotu pred našou bránkou, dali sme im veľmi málo šancí na dorážku, čistých pukov, aj keď sa tam často pohybovali. Zajtra musíme lepšie zvládať ich forecheck. Takýto forecheck sme nevideli už mesiac a pol. Dúfam, že dobudúcnosti ho (forecheck) budeme zvládať pokojnejšie a trochu lepšie. Tretinu a pol nás donútili len zúfalo brániť. A, samozrejme, náš brankár bol naším najlepším hráčom. Som šťastný, že sme vyhrali prvý zápas. Dozajtra musíme spraviť menšie zmeny v našom hernom prejave a budeme plne pripravení.