5 : 1
(2:0, 1:1, 2:0)
HK Spišská Nová Ves

HK Spišská Nová Ves – HC Košice 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Góly a asistencie: 7. Štrauch (Ordzovenský), 16. Romaňák (Nieminen, Ouellet-Beaudry), 38. Giľák (Vartovník, Salituro), 53. Nieminen (Ščurko), 59. Vartovník (Ščurko) – 32. Jokeľ (Bartánus).

Vylúčení: 5:6 na dve min., presilovky 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Štefik, Valach – Jurčiak, Ševčík (všetko SVK), Gajan (videorozhodca)

HK Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Malina, Ordzovenský, Romaňák, Ouellet-Beaudry, Česánek, Chatrnúch, Grec – Džugan, Salituro, Giľák – Nieminen, Kuru, Rapáč – Štrauch, Rauter, Ščurko – Vartovník, Tomala

HC Košice: Košarišťan (Riečický) – Saucerman, Snuggerud, Romančík, Cibák, Deyl, Novota, Jacko – Klhůfek, Chovan, Lapšanský – Pereskokov, Slovák, Parshin – Bartánus, Mrázik, Rogoň – Milý, Linet, Jokeľ

Do zápasu vstúpili Rysy motivovane a nebáli sa útočiť proti favorizovaným hosťom. Ich snahu zabrzdilo vylúčenie a oslabovka. Tú prežili a na oplátku sa z radov Košíc nechal vylúčiť mladík Novota. Na trestnej lavici si neodsedel celý trest, pretože presilovku domáci využili. Na 1:0 skóroval ťaháčikom z ľavého krídla Andreas Štrauch. Otváracích 10 minút zápasu zdobila vyrovnaná hra, no jej obraz kazilo málo striel. Prevahu extraligového nováčika podporovala nezodpovednosť brániacich Oceliarov. Ďalšieho trestu sme sa dočkali previnení Juraja Milého. Vo veľkej príležitosti sa ocitol aj Denis Parshin, no skvelý Melicherčík mu skazil radosť svojím zákrokom. Košická obrana si viackrát nedokázala postrážiť útočníkov medzi kruhmi a tí sa dostávali k strelám. Po jednej z nich sme videli aj roztržku medzi domácim kapitánom Rapáčom a košickým legionárom zo zámoria Snuggerudom. Po obojstrannom vylúčení sa hral spôsobom 4 proti 4, čo viac vyhovovalo domácim. Ich snahu úspešne kryl v košickom bránkovisku Košarišťan, no len do 15. minúty. Spišiaci sa rozumne rozložili v útočnom pásme a precízna šírková prihrávka Nieminena cez obrancov našla hokejku strelca gólu Romaňáka – 2:0. Rysy sa do konca tejto časti hry už nemali kam ponáhľať. Ani ohrozenia tretieho košického útoku nerezultovali v znížení. Pozornosť Košarišťana ešte v poslednej minúte tretiny Spišiaci otestovali strelou zo stredného pásma, no do šatní sa hráči pobrali za už nezmeneného stavu 2:0.

Do prostredného dejstva vstúpili Oceliari s odvážnymi predsavzatiami. Hrali ofenzívne, no aj s dynamikou v obrane. Znervózniť našich hokejistov sa snažil Rapáč, no naši sa nedali. Odpovedali ešte väčšou aktivitou. Presadiť sa mohol aj Marek Slovák, no stále nenadišiel pre spišského gólmana čas. Puk chcel za spoza bránky zasunúť za Melicherčíkov chrbát aj Mrázik, ale bezvýsledne. Útočný čas Košíc bol v druhej tretine neporovnateľný s časom prvej tretiny. Naopak chyby sa množili u domácich hokejistov. Za podpory aktívnych divákov odolali Spišiaci aj tretej košickej presilovke a nebezpečným strelám Mrázika či Bartánusa. Nízka efektivita striel oboch mužstiev v druhej tretine vyvolala frustráciu a vzájomné fauly. Rozhodcovia dnes fúkali do píšťaliek až do vyčerpania. V 32. minúte dokázali Košičania napokon znížiť. Marek Bartánus prefíkane počkal na Olivera Jokeľa, ktorý sa vrátil z trestnej lavice a poslal mu milimetrovú prihrávku cez 30 metrov. Jokeľ v samostatnom nájazde neváhal a pekne vycvičil spišského gólmana. Pre košického forwarda to bol druhý presný zásah v sezóne. Až tento gól prebudil domácich, ktorí mohli opäť prekonať Košarišťana v 35. minúte, no nerozumeli si pred poloodkrytou svätyňou Oceliarov. Tento nedostatok si vynahradili počas presilovky na konci dejstva. Do protipohybu brankára dorážal Giľák. Do záverečnej tretiny mali domáci vstupovať s dvojgólovým vedením.

Obranná stratégia spišských Rysov marila šancu za šancou aj premyslenej košickej ofenzíve. Neprerušená súvislá hra vyhovovala Košiciam, no napriek viacerým strelám im chýbala razancia a myšlienka. Na oboch stranách sa hráči sťažovali na rozhodnutia kvarteta arbitrov, čo taktiež deformovalo obraz hry. V posledných 12 minútach Košice stavili viac na fyzickú hru, no ani tá im nepomáhala držať puk na hokejkách. V 49. minúte sme sa konečne dočkali väčšieho ohrozenia bránky. Kombinácia Klhůfka Chovanom stroskotala na dlhom čakaní so zakončením. Košická hra vyzerala byť bez chuti. Tento postoj hral do kariet Spišiakom. Im sa v 52. minúte podarilo zužitkovať prečíslenie troch proti dvom, čo dalo bodku za príbehom košických nádejí. Autorom gólu sa stal Nieminen. Košice sa zmohli okrem dohrávania súbojov už len na niekoľko striel, ktoré pohodlne vykryl brankár Rysov. 5 minút pred záverečnou sirénou si mohol štatistiky vylepšiť nebránený Nieminen, no jeho strela mierila len do žŕdky. Napriek trojgólovému manku stiahol tréner Kaskinen branknára z ľadu a poslal tam šiesteho korčuliara. Elitná formácia Oceliarov nedokázala zvrátiť následky 57 minút zápasu, ba dokonca Košice ešte raz inkasovali z hokejky priebojného Lukáša Vartovníka a domácim podľahli 1:5.