HC Košice bude viesť dvojica Fínov

PRIDANÉ: 21.4.2021

Prvou a najväčšou novinkou v rámci príprav na novú sezónu HC Košice je dvojica fínskych trénerov Kalle Kaskinen a Timo Saarikoski. Klub tak povedú historicky prví škandinávski tréneri s bohatými trénerskými skúsenosťami.

Július Lang, prezident HC Košice: „Pre úspešné fungovanie A-tímu v Košiciach sú kľúčoví kvalitní a skúsení tréneri, ktorí dokážu poskladať silný tím s útočným prejavom, ktorým sa chceme v budúcej sezóne prezentovať. Fínska trénerská škola patrí k tým najlepším a vďaka skúsenostiam Kalleho a Tima aj z mládežníckych kategórií a reprezentačných tímov Fínska sa nám podarí preniesť jej prvky taktiež do tréningového procesu mládeže. Noví tréneri v spolupráci s Gabim Spilarom dostali za úlohu vyskladať konkurencieschopný tím. Gabi už v tomto smere rozpracoval viacero alternatív, z ktorých spoločne vyberú hráčov pre naše A-čko.“

Kalle Kaskinen, hlavný tréner HC Košice: „Mal som cieľ trénovať mimo Fínska a o Extralige a slovenskom hokeji som už počul veľa dobrých vecí od Tomeka Valtonena, takže moje pocity boli veľmi pozitívne, keď ma klub kontaktoval. O samotnom klube som nemal veľa podrobných informácií. Viem, že je to veľký klub s dlhou a úspešnou históriou. A samozrejme, aj to, že Košice sú jedno z najväčších miest na Slovensku. Čo sa týka cieľov,  každý hlavný tréner chce byť v lige úspešný, ale tiež by som rád videl celkový obraz rozvíjajúcich sa hráčov, ktorí pomáhajú klubu zlepšovať jeho činnosť a kultúru. Nájsť najlepšie spôsoby, ako spojiť moje odborné znalosti s miestnymi ľuďmi, aby sme spolu boli čo najlepší. Toto je tímová hra a tímová práca! Dnešná hra je o rýchlosti, zručnostiach a rýchlej spolupráci – preto  potrebujeme hráčov s rýchlym myslením a schopnosťami rozhodovať sa a kombinovať to s rýchlosťou a spoluprácou na ľade. Zo všetkého najskôr však chcem spoznať všetkých ľudí v klube a umožniť  im spoznať mňa. Potom, samozrejme, začneme spolu so športovým manažérom Gabrielom Spilarom budovať tím pre nadchádzajúcu sezónu. Taktiež chcem vidieť mesto, keďže to bude môj nový domov.”

Timo Saarikoski, asistent trénera HC Košice: “Z ponuky od tradičného slovenského klubu som bol a som nadšený. Som tímový hráč a tak verím, že začneme našu cestu v Košiciach diskusiou, stanovením hodnôt, cieľov a rozdelením povinností. Pre mňa sú najdôležitejšími hodnotami zanietenie, chuť pracovať na svojom rozvoji a tímová práca. Mám rád, keď tím hraje vo vysokom nasadení a tvrdo pracuje. V dnešnej dobe je dôležité, aby hráči na ľade hrali spolu a blízko seba. Dôraz kladiem na rozvoj hráčov a úspechy. Tie sú výsledkom našej každodennej práce a pracovnej etiky. Pri práci s hráčmi je kľúčové pochopiť jeho osobnosť, motivačné faktory, osobné ciele a jeho prínos a potenciál pre tím. Dôležitý je prístup. Moderný hokej je veľmi rýchly, a tak preferujem rýchlych korčuliarov, ktorí dokážu dobrým pohybom vyriešiť väčšinu situácií. Tím je vždy zložený z rôznych typov hráčov a bude na nás tréneroch správne ho poskladať.”

Výbornú referenciu a pochvalu za výber trénerskej dvojice zozdieľal aj legendárny fínsky reprezentant a 5-násobný držiteľ Stanley cupu Jari Kurri: “V Kallem Kaskinenovi HC Košice získava moderného hlavného trénera s veľkými skúsenosťami od mládežníckeho hokeja až po špičkovú úroveň KHL. Želám HC Košice a trénerovi Kaskinenovi úspešnú spoluprácu.” 

 

 

Kariérne info:

 

Kalle Kaskinen (otvoriť profil >> ) je 47 ročný fínsky tréner, ktorý má vyštudované právo. Je to otvorený človek, ktorý si zakladá na dobrých vzťahoch s hráčmi. Pod jeho vedením vždy vládne v kabíne výborná atmosféra vzhľadom na to, že zverenci v ňom majú pocit istoty a dôvery. 

Študoval na hokejovej univerzite pod vedením skúseného bývalého hráča a člena Siene slávy IIHF Juhaniho Wahlstena. Niekoľko rokov pracoval pre Fínsky zväz ľadového hokeja, kde sa zaoberal rozvojom hráčov a spolu s najlepšími fínskymi trénermi spolupracoval s top klubmi v krajine. Po 5 rokoch pri fínskej reprezentácii prijal ponuku z KHL a stal sa asistentom trénera v tíme Jokerit Helsinki. V Jokerite bolo jeho hlavnou úlohou pracovať najmä s útočníkmi, kde sa zaoberal najmä presilovkami a tímovými akciami. 

V roku 2016 sa pridal k fínskej reprezentácii ako asistent trénera, kde trénoval spolu s hlavným trénerom Marjamäkim. Vzhľadom na to, že reprezentácia sa nedala skĺbiť s pôsobením v KHL, Kalle prijal ponuku hlavného trénera v najvyššej fínskej juniorskej súťaži.  Posledné tri roky strávil ako hlavný tréner na lavičke A-tímu TPS Turku

Tréner Kaskinen od svojich zverencov očakáva dynamickú hru. Preferuje niečo medzi severským - kanadským štýlom hokeja, čo znamená vysoké tempo hry s dôrazom na forechecking so všetkými 5 hráčmi a diktovaním tempa hry.

 

Timo Saarikoski (otvoriť profil >> ) je bývalý fínsky hráč, ktorý niekoľkokrát vyhral najvyššiu fínsku súťaž a zo svojej bohatej hráčskej kariéry čerpá skúsenosti aj v tej trénerskej. Je to priamy človek, ktorý v mužstve plní úlohu motivátora. Vie byť tvrdý ale férový, čo sú výborné vlohy na asistenta trénera. 

Vo svojej trénerskej kariére pôsobil vo fínskom tíme Lukko v najvyššej juniorskej súťaži ako asistent trénera aj hlavný tréner. Jednu sezónu bol aj pri seniorskom mužstve. Posledné 2 roky bol hlavným trénerom vo francúzskej súťaži v tíme Chamonix

Má niekoľkoročné skúsenosti ako asistent trénera, vie čo hlavný tréner potrebuje, a preto bude vhodnou voľbou k hlavnému trénerovi Kallemu Kaskinenovi.

GALÉRIA