Hokejisti nášho A-mužstva aj tento rok pustili žilou. Spolu s fanúšikmi darovali dohromady 16 litrov krvi.

PRIDANÉ: 18.6.2019

 

Darovanie krvi sa stáva akýmsi symbolom spolupatričnosti a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Aj preto náš klub už tradične zorganizoval Oceliarsku kvapku krvi, na ktorej sa tentoraz zúčastnilo sedemnásť hráčov košického hokejového tímu. Touto myšlienkou si tak každoročne pripomíname Svetový deň darcov krvi.

„Nápad sa zrodil pred piatimi rokmi a už vtedy som veril, že z toho vznikne skvelá tradícia. Dnes teda môžem s potešením skonštatovať, že som hrdý na našich chlapcov, pretože bez ohľadu na to, aký tím sa vytvorí, vždy sú ochotní prísť a vedia aj touto formou preukázať bojovnosť a ochotu pomáhať všade tam, kde je to potrebné,“ hovorí PR manažér HC Košice Vojtech Petty.

Odber realizoval v OC Optima tím z Hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice Košice-Šaca, a. s. „Všetci, ktorí chceli darovať krv museli najprv vyplniť jednoduchý dotazník s konkrétnymi jasne stanovenými otázkami o ich zdravotnom stave. Následne s darcom konzultujeme či bol podrobený nejakým vyšetreniam, či nemá tetovanie, alebo či nepodstúpil nejakú operáciu, prípadne nebol chorý. Vyhodnotíme krvný obraz urobíme základné vyšetrenie, a ak je všetko v poriadku darca môže krv darovať,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Dominika Sopková a dodáva: „Krv je v letných mesiacoch potrebná najmä preto, že väčšina ľudí je na dovolenkách, a ak sa vyskytne nejaký závažný úraz tej krvi nie je dostatok, preto sme radi, že aj takouto spoluprácou s hokejovým klubom môžeme ľudí prilákať, aby pomohli dobrej veci.“

Na Slovensku sa každoročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Obete úrazov, nehôd, pacienti liečiaci sa na leukémiu či nádorové ochorenie - tí všetci a mnohí ďalší potrebujú krv. „Takéto akcie sú potrebné práve preto, lebo títo mladí muži, ktorí sú zdraví a plní sily, sú ochotní darovať krv, ktorá sa bude ďalej využívať – to znamená, budú ju využívať ťažko chorí ľudia. Ako je už známe, krvi je stále nedostatok, takže mal by to byť podnet aj pre ostatných ľudí, aby prišli darovať krv, pretože ňou môžu niekomu zachrániť život,“ hovorí lekár HC Košice MUDr. Jozef Kubašovský.

Viacerí hráči darujú krv každoročne. Ihla totiž pre nich nie je strašiakom. „Dnes darujem krv už tretíkrát. Som veľmi rád, že takýmto spôsobom môžem pomôcť, vždy chodím rád na takéto akcie, pretože ihly sa nebojím. Osobne dúfam, že inšpirujeme aj mnohých ďalších, aby sa pridali, a že rok čo rok bude stále viac ľudí, ktorí budú chcieť darovať krv,“ hovorí Marcel Haščák. „Nebojím sa, nie je čoho, je to len jeden vpich. Nie je to na škodu, vieme tým len pomôcť, preto každý kto môže by mal svoju krv darovať. Ja dnes darujem už štvrtýkrát,“ povzbudzuje Christian Michalčin. „Krvi som sa nikdy nebál, takže s týmto nemám problém. Dnes je to už moje tretie darovanie a veľmi sa teším, pretože ak to má niekomu pomôcť, tak veľmi rád pomôžem. Je to najvzácnejšia tekutina a tej nikdy nie je dosť,“ povedal Šimon Petráš. „My ako športovci by sme mali ísť príkladom, preto považujeme za veľmi dobrú možnosť pomôcť aj takýmto spôsobom. Ja dnes darujem síce ešte len druhýkrát, no plánujem to postupne navyšovať,“ vyjadril sa Roman Žitný.

Medzi hráčmi sa však objavili aj takí, ktorých pohľad na krv veľmi neláka. „Je to asi druhýkrát čo som prišiel darovať krv, ale musím povedať, že nemám to veľmi v obľube. Uvedomujem si však, že je to pre dobrú vec, takže s tým nemám problém. Napočudovanie sa však cítim dobre, nie je mi zle ani nepociťujem žiaden závrat. To, že tu teraz sedím má určite nejaký zmysel,“ vyznal sa Juraj Bezúch. „Trošku som mal obavy, pretože keď som bol darovať naposledy nebolo mi najlepšie a zatočila sa mi hlava. No povedal som si, že keď je taká možnosť pomôcť, tak sa premôžem a veľmi rád prídem. My hokejisti by sme mali byť príkladom pre ostatných, preto dúfam, že motivujeme viacerých ľudí, veď aj dnes je ich tu už niekoľko spolu s nami,“ usmieva sa Juraj Milý.

Tradičným účastníkom Oceliarskej kvapky krvi je aj Václav Čížek, ktorý si takisto uvedomuje dôležitosť takýchto akcií. Dnes daroval krv po štvrtýkrát odkedy je v Košiciach: „Nemusel som vôbec rozmýšľať nad tým či ísť alebo nie. Vždy som bol  rád, keď som mohol akokoľvek pomôcť a touto našou „kvapkou krvi“ môžeme pomôcť veľmi veľa ľuďom.“

Darovať krv prišli spolu s našimi chlapcami aj ich rodinní príslušníci, fanúšikovia i široká verejnosť, ale napríklad aj finančná riaditeľka HC Košice Ing. Monika Kukurová i kondičný tréner našich chlapcov Daniel Kičura. Obrancu Václava Čížeka prišla podporiť dcérka Anička s maminkou Terezkou, ktorá krv aj darovala. Marcela Haščáka zasa syn Sebik s maminkou a Tomáša Slováka jeho dvojčatá. Niektorí sa však takejto úlohy zhostili po prvýkrát. „Pre mňa je to dnes premiéra a som rád, že som tu. Je to fajn prispieť svojou troškou niekomu, komu to môže zachrániť život. Ihiel ani krvi sa nebojím, o to väčšiu radosť mám z toho, že aj takto môžem pomôcť,“ priznáva Martin Belluš. „Ja osobne som chodieval darovať krv pravidelne, bol som asi deväť či desaťkrát a dnes zhruba po štyroch rokoch si dávam reštart. Z individuálneho hľadiska je to dobré pre tvorbu nových červených krviniek a na druhej strane tým vieme niekomu pomôcť, či už pri operáciách alebo haváriách, takže je to prospešná vec aj pre nás, aj pre ostatných,“ hovorí kondičný tréner HC Košice Daniel Kičura.

„Nás ako zamestnancov nemocnice veľmi teší, že môžeme spolupracovať s hokejovým klubom HC Košice. Vždy sa tešíme na túto akciu, pretože vieme, že hokejisti chcú stále prísť darovať krv a určite tým motivujú aj generáciu, ktorá ich obdivuje a vlastne celú hokejovú verejnosť. Aj preto sme sa rozhodli, že mobilný odber bude prebiehať vo verejnom priestranstve, aby sme prilákali viacero ľudí,“ hovorí  PR manažérka Nemocnice Košice-Šaca, a. s., Lucia Kočková.

Počet darcov sa vrátane hokejistov vyšplhal na 35. Spolu bolo odovzdaných 16 litrov krvi. Ďakujeme!

HC KE Media Team (hal), foto (saj)

GALÉRIA