Jaromír Dragan oslavuje 60 rokov

PRIDANÉ: 14.9.2023

Dnes oslavuje okrúhle narodeniny bývalý brankár HC Košice Jaromír Dragan. V mene klubu mu k tomuto jubileu gratulujeme a prajeme veľa úspechov v osobnom živote.

Profil:

Rodák z Liptovského Mikuláša sa narodil 14. septembra 1963 a s veľkým hokejom začal v miestnom Partizane. Po pôsobení v bratislavskom Slovane, či Topoľčanoch sa v roku 1986 rozhodol pre Košice. Vytvoril silnú dvojicu s legendárnym Pavlom Švárnym, s ktorým dotiahli v roku 1988 Železiarov k druhému majstrovskému titulu. V košickom klube strávil 11 sezón, s výnimkou malej prestávky, keď si v sezóne 1997/1998 odskočil na jeden zápas do českého Zlína. V oranžovo-čiernom drese získal tri zlaté (1988, 1995, 1996), dve strieborné (1994, 1997) a jednu bronzovú medailu (1989). Svojimi skúsenosťami dopomohol mladému košickému kádru v sezóne 1999/2000 k záchrane v najvyššej súťaži, keď sa do metropoly východu vrátil po dvojročnej pauze. Skvelými výkonmi v ligových súťažiach si zaslúžil pozornosť aj reprezentačných trénerov. Ako reprezentant Československa sa predstavil aj na ZOH 1992 v kanadskom Calgary. Hoci z pozície brankárskej trojky iba odsledoval celý turnaj z tribúny, mohol sa so spoluhráčmi tešiť zo zisku bronzovej medaily. O dva roky neskôr cestoval do nórskeho Lillehammeru ako člen slovenskej výpravy a v zápase proti Taliansku vychytal vôbec prvé víťazstvo rodnej krajiny pod piatimi kruhmi (10:4). Jaromír Dragan sa výraznou mierou podpísal aj pod postup slovenských hokejistov z C kategórie do tej najvyššej, kde si nakoniec v rokoch 1996 (Rakúsko) a 1997 (Švédsko) aj zachytal. S reprezentáciou sa v jeseni 1996 predstavil aj na zámorskom World Cupe, kde dostal šancu v zápase s Ruskom a aj keď prehre 4:7 nezabránil, svet obleteli zábery jeho slávneho vykopnutia puku, po ktorom však Rusi strelili gól.