Prvou ofenzívnou posilou Oceliarov sa stáva Martin Réway

PRIDANÉ: 12.8.2020

25-ročný útočník sa spod Tatier sťahuje do metropoly východu a bude tak obliekať oranžovo-čierny dres.

Jan Šťastný: „Martin Réway nás sám kontaktoval a prejavil záujem hrať a pomôcť Košiciam. Po rozhovore s ním sme sa rozhodli dať mu šancu. Stále veríme, že pokiaľ bude Martin zdravý, môže nášmu tímu výrazne pomôcť. Jeho individuálne schopnosti sú stále na vynikajúcej úrovni a napríklad spolu s Mišom Chovanom môžu vytvoriť veľmi silnú útočnú dvojicu, ktorá by mohla byť postrachom všetkých súperov. Jedná sa asi o jednu z jeho posledných šancí a ja verím, že nás nesklame a pomôže nám v tejto ťažkej dobre, ktorou naša organizácia prechádza.“

Martin Réway: Som veľmi šťastný, že som sa stal súčasťou tohto mladého ambiciózneho kádra, ktorý Košice skladajú. Veľmi sa teším na spoluprácu s Honzom Šťastným, keďže sa s ním poznám v podstate od mlada, keď ma viedol v HC Slavia Praha. Tiež sa teším na nových spoluhráčov a dúfam, že v pozitívnom slova zmysle prekvapíme nejedného fanúšika. Situácia v klubu nie je ideálna, ale to neznamená, že nemôžeme veľa ľudí a tímov prekvapiť. Dôležité bude, ako si sadneme ako kolektív, potom je všetko možné. Budeme nastupovať s pokorou, ale aj s rešpektom. Máme v tímu pár skúsených hráčov, ktorí vedia, čo spraviť, aby sme boli konkurencieschopní a naučili sa, že pokiaľ je tím odhodlaný na ľade nechať všetko, tak je všetko možné. Ja verím, že s chalanmi ako Mišo Chovan máme šancu na výhru každý jeden zápas. Keď sa my ostatní pridáme, budeme nepríjemným mužstvom pre každého. Dúfam, že v aréne i pri televíznych obrazovkách nás budú fanúšikovia hnať dopredu. Aj keď začiatok nemusí byť najľahší, je to súťaž plná zvratov. Verím v schopnosti Honza Šťastného a v chlapcov, ktorých tu máme. Košice si zaslúžia atraktívny hokej, konkurencieschopný tím a my ním v pohode môžeme byť. Preto prosím aj fanúšikov, aby s nami hlavne zo začiatku mali trpezlivosť a verím, že postupom času s nami budú spokojní. Na záver, v tíme máme veľa mladých šikovných hráčov, ktorí môžu len napredovať a zlepšovať sa, čo poteší nejedného košického fanúšika.“

Rodák z Prahy začínal s hokejom v miestnej Slavii, následne však svoju kariéru spojil so Slovenskom. V rokoch 2008 až 2011 nastupoval za MHK Dolný Kubín a MHC Martin, kde podával výborné výkony, ktoré neostali bez povšimnutia. Do tímu ho získala Sparta Praha, ktorá mu v sezóne 2011/2012 dala priestor vo svojich mládežníckych mužstvách. V 34 zápasoch za dorast nastrieľal 29 gólov, ku ktorým pridal 55 asistencií. Šikovný útočník sa po tomto rozhodol odísť do zámoria, kde v sezónach 2012/2013 a 2013/2014 obliekal dres Gatineau Olympiques pôsobiaceho v prestížnej kanadskej juniorke QMJHL. V 109 zápasoch nazbieral 139 kanadských bodov za 48 gólov a 91 asistencií. V roku 2013 si ho v drafte NHL vybrali predstavitelia Montrealu Canadiens v 4. kole zo 116. miesta. Po pôsobení v zámorí sa Martin Réway rozhodol pre návrat do Európy, keď sa upísal Sparte Prahe. V 56 zápasoch si pripísal na svoje konto 15 gólov a 44 asistencií. Sezónu 2015/2016 však dokončil nakoniec vo švajčiarskom HC Fribourg-Gottéron, ktorému pomohol v 19 zápasoch s bilanciou 8 gólov, 13 asistencií. Pre vážne zdravotné problémy vynechal sezónu 2016/2017 a v tej ďalšej sa pokúsil o reštart kariéry v zámorskej AHL, kde nastupoval za Laval Rocket, farmársky tím Montrealu Canadiens. Po nevydarenom pôsobení sa presunul do KHL, keď uzavrel zmluvu so slovenským klubom Slovanom Bratislava. V 18 zápasoch však strelil iba gól a pridal 4 asistencie. V tej nasledujúcej sezóne si obliekol na seba dres Dolného Kubína, z ktorého po 2 zápasoch zamieril na sever Európy. V druhej švédskej lige nastupoval za Tingsryds AIF. Ani toto pôsobenie mu však nevyšlo podľa predstáv a pred uplynulou sezónou prišiel presun do tímu slávneho Jaromíra Jágra. Česká legenda mu dala priestor v Kladne, kde nastúpil v 17 zápasoch a získal 6 kanadských bodov za asistencie. Na začiatku tohto roka sa však opäť rozhodol pre návrat na Slovensko, keď sa upísal HK Poprad. Svojou hrou si získal priazeň divákov, keď v 7 zápasoch rozvlnil sieť súpera 3-krát a pridal k tomu aj jednu asistenciu. Aj vinou už známych opatrení proti koronavírusu však v začatej práci pokračovať nemohol.

Martin sa výraznou mierou podpísal aj pod úspechy našich reprezentačných mužstiev. V roku 2012 priviedol slovenskú 18-ku naspäť medzi elitu a v 5 zápasoch získal 11 kanadských bodov za 4 góly a 7 asistencií. Na prelome rokov 2014 a 2015 priviedol výber do 20 rokov ako kapitán až ku bronzovým medailám. V 7 zápasoch nastrieľal 4 góly a pridal k tomu aj 5 asistencií.

Martina týmto vítame v klube a prajeme mu úspešné pôsobenie v oranžovo-čiernom drese!