1 : 3
(0:2, 0:1, 1:0)
HK Poprad, s.r.o.

HK Poprad – HC Košice 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

Góly a asistencie: 48. Takáč (Svitana) – 13. Spilar (Pretnar, Brophey), 17. Klíma (Lušňák, Pretnar), 37. Galamboš (Pulli, Spilar)

Vylúčení: 5:5 na dve min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc (SVK), Juhász (HUN) – Rojík (SVK), Vicnze (HUN), 3630 divákov

HK Poprad: Vošvrda (Nechvátal) – Petran, Brejčák (A), Fabian (C), Erving, Ťavoda, Brincko, Česánek – Bondra, Mlynarovič, Svitana (A) – Abdul, Zagrapan, Takáč – Belluš, Paukovček, Lichanec – Koyš, Heizer, Václav

HC Košice: Habal (Škorvánek) – McDowell, Dudáš (A), Čížek, Pulli, Pretnar, Koch, Šedivý – Haščák, Suja, Nagy (C) – Petráš, Brophey, Kafka – Spilar (A), Galamboš, Hričina – Žitný, Klíma, Lušňák – Vrábeľ

Zápas ponúkol výborný úvod. Bondra sa už v prvej minúte prezentoval nahodením puku do útočného pásma, pri mantineli sa k nemu ale dostal Dudáš, ktorý ho tak poslal ďaleko od Habala. Na ďalšiu väčšiu príležitosť si diváci počkali do štvrtej minúty. V útočnom pásme zapracoval opäť Bondra a tentokrát už strieľal. Každopádne, puk z jeho hokejky preletel popri Habalovi až za košickú bránku. O minútu neskôr sa mohli tešiť Košičania, keď Bropheyho puk zrazil Vošvrda len pred seba. Tam bol Petráš, ktorý skúšal na dvakrát dorážať, no na popradského gólmana to neplatilo. Prvý gól zápasu tak priniesla 13. minúta. Dobrú prácu odviedol Pretnar, ktorý založil košickú akciu, prenechal puk Spilarovi a útočník Oceliarov ho už popri Vošvrdovej lapačkej poslal až do siete. Košičanom sa podarilo skórovať dve sekundy pred vypršaním Bellušovho trestu. Pred prestávkou pritom pridali hokejisti z metropoly východného Slovenska ešte jeden presný zásah. Tentokrát sa dostali do prečíslenia dvoch proti jednému, v ktorom na seba zodpovednosť prebral Klíma. Jeho zakončenie pod hornú žrď nemal Vošvrda šancu zastaviť. Po 1. tretine tak mohli ísť do šatne spokojnejšie Košice, ktoré vyhrávali o dva góly.

Aj prostredná časť zápasu priniesla tempo, aké je už pred východniarske derby typickým. V 21. minúte sa tak na samostatný výpad vydal košický kapitán Nagy. Zakončiť sa mu však nepodarilo, v poslednej chvíli totiž zatiahol výborne záchrannú brzdu Brejčák. Na opačnej strane sme zasa mali šťastie. Habal toho veľa nevidel, Petranovu strelu vyratzil len k hokejke Abdula a ten následne vo veľkej šanci priestor troch žrdí netrafil. Nepresadil sa ani Svitana, ktorý mal k dispozícii v úvode 30. minúty trestné strieľanie. Habala sa v ňom snažil rozhodiť, no nepodarilo sa mu to a napokon sa musel zaobísť so zakončením do betónov košického gólmana. Naopak, po jednoduchej no účinnej akcii sa z tretieho gólu potešili Oceliari. Pulli si skrotil puk na modrej čiare a s prehľadom ho poslal pred Vošvrdu, na čo sa ešte podarilo zareagovať Galambošovi. Dobrý teč nášho hráča znamenal, že sme skórovali aj v druhej tretine. Na jej konci sa previnil hákovaním Ťavoda, čo znamenalo, že Poprad vstúpi do záverečnej časti riadnej hracej doby so štyrmi korčuliarmi.

Presilovú hru sa Košičania snažili využiť a hoci sa im to nepodarilo, príliš ich to mrzieť nemuselo. Po zakončeniach Nagya i Haščáka totiž hra ostala pred Vošvrdom, kam sa pomerne často dostávala aj pri následnom vylúčení Pulliho. Popradčanom sa nedarilo dostávať do tempa čo platilo až do 48. minúty. V jej polovici totiž Takáč využil moment prekvapenia, keď zúročil Svitanovu prihrávku a spred bránkoviska poslal puk až do siete. Popradčania tak svoju v poradí štvrtú presilovú hru využili a stav upravili zo svojho pohľadu na 1:3. Poprad tak zacítil šancu a v 52. minúte sa snažil skórovať aj zásluhou Bondru. Ten mal pred sebou odkrytú časť bránky, no výborným defenzívnym zákrokom sa prezentoval Koch, ktorý ho o puk pripravil. Aj to bol tak dôvod, pre ktorý sa už domácim Kamzíkom viackrát skórovať nepodarilo. V prvom zápase roku 2019 sme si tak na svoje konto pripísali tri body a udržali sme sa na čele tipsportligovej tabuľky.

Roman Stantien, tréner Popradu: „Po dvoch vysokých prehrách sme šli do zápasu s tým, že chceme túto negatívnu sériu prerušiť. Nehrali sme zle, no súper dobre bránil stredné pásmo, navyše naše šance končili na výbornom Habalovi. V druhej tretine sme dostali nešťastný gól po teči. Nepremieňame šance, to nás stojí body.“

Peter Bartoš, asistent trénera Košíc: „Pre nás bolo najdôležitejšie držať Popradčanov ďaleko od našej bránky, čo sa nám darilo. Prvé dve tretiny sme zvládli výborne, hrali sme to, čo sme si povedali. V tretej prišlo niekoľko zbytočných faulov z našej strany, ale chlapci ten tlak zvládli.“