5 : 1
(0:0, 2:0, 3:1)
HC ‘05 iClinic Banská Bystrica

HC ‘05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Góly a asistencie: 29. Faille (Higgs, Selleck), 38. Marshall (Asselin), 49. Bartánus, 57. Sloboda (Lunter), 60. Faille (Mihalik, Selleck) – 51. Šerbatov (Ignatuškin, Kafka)

Vylúčení: 4:4 na dve min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Fridrich - Výleta, Krajčík, 2691 divákov

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Lisutin (Williams) – Mihalik, Marshall, Southorn, K. Sloboda, Ďatelinka (A), Kubka, Nemčík, Glenn – Asselin, Faille (A), Selleck – Bartánus, Higgs, Lunter – Šoltés, Surový (C), Zigo – Koper, Šťastný, Matoušek

HC Košice: Habal (Škorvánek) – Dudáš (A), Šedivý, Slovák (A), Koch, Derljuk, Čížek, Pulli – Suja, Brophey, Spilar (C) – Šerbatov, Igantuškin, Haščák – Kafka, Galamboš, Sýkora – Lušňák, Klíma, Hričina

Šláger kola medzi Banskou Bystricou a Košicami prinášal už od úvodu mimoriadne zaujímavý hokej. Na začiatku druhej minúty hry sa do veľkej šance dostal pred Habalom postavený Bartánus, no tomu sa českého gólmana v službách Košíc prekonať nepodarilo. Na opačnej strane zasa neuspel Koch. Ten sa vracal z trestnej lavice, a tak zamieril priamo na Lisutina. Jeho prvá strela bránku tesne minula a aj keď sa ešte obranca Oceliarov dostal aj k dorážke, ani tento puk do siete napokon nezapadol. V ôsmej minúte to spomedzi kruhov skúšal Surový, no puk skočil priamo do lapačky pozorného Habala. Stav sa nemenil ani v minúte pätnástej. Rus Ignatuškin zamieril dobre, ale Lisutin puk pohľadom predsa len vytlačil. Ignatuškinovo zakončenie tak o milimetre minulo svätyňu domáceho celku. Ani Sýkora sa nepresadil. Po sťahovačke volil strelu, s ktorou však gólman rátal, a tak toto gólová situácia byť nemohla. Na opačnej strane sa zasa pred Higgsom odkrývala časť košickej bránky. Všetko na poslednú chvíľu vyriešil Habal, ktorý sa natiahol aj so svojou hokejkou a puk zastavil. Mimoriadne zaujímavú úvodnú tretinu ukončil svojou šancou košický obranca Koch. Ten chcel využiť neprehľadnú situáciu pred Listutinom, no banskobystrický gólman so šťastím uspel.

Rovnako zaujímavo, ako sa prvá tretina končila, tak sa začala aj tá druhá. V 22. minúte sa Banskobystričania dostali do prečíslenia dvoch proti jednému, no Lunter nevyriešil túto situáciu vôbec ideálne. Po individuálnej práci totiž zakončil len do padajúceho obetavého hokejistu Košíc. O dve minúty neskôr sa bombou prezentoval Mihalik, nuž a v 26. minúte sa do šance dostal aj Galamboš. Ten strieľal z nádejnej pozície, napriek tomu bránku tesne minul. Stav sa tak menil až v 29. minúte. Faille sa cez defenzívu Oceliarov dostal až pred bránkovisko, kde nenápadnou strelou umiestnil puk popod Habalovu rukavicu až do siete. Banská Bystrica viedla 1:0. Košičania sa snažili na inkasovaný gól odpovedať, zaujímavá bola predovšetkým Pulliho strela z úvodu druhej polovice riadnej hracej doby. Tento puk bol ale napokon predsa len zblokovaný do bezpečnej zóny. Ešte pred prestávkou sa však skóre menilo aj po druhýkrát. na konci 38. minúty dostal Marshall dobrý puk do Habalovho protipohybu, a tak strelou pod hornú žrď prekonal presúvajúceho sa gólmana Košíc.

Do tretej tretiny vstúpili odhodlaní Košičania s cieľom vyrovnať, no pozor si museli dávať aj na zadné vrátka. V 42. minúte im ti pripomenul Šťastný, ktorý sa rútil osamotený na Habala, no do listiny strelcov sa nezapísal. O minútu neskôr sa už do veľkej šance dostali aj Oceliari. Kafka vypálil na Lisutina, no jeho zakončenie ešte bolo jedným z košických hráčov dobre tečované. Nanešťastie, aj v tomto prípade puk o niekoľko centimetrov priestor troch žrdí minul. Na opačnej strane sa tak tešili Barani po tretíkrát. V 49. minúte sa o to postaral Bartánus, ktorý prekonal Habala. Košice na tento gól síce ešte reagovali presným zásahom Šerbatova, no tento gól už prišiel príliš neskoro. Navyše, na 4:1 navýšil Bartánus a na konečných 5:1 upravoval Faille. Tri body tak ostali pod Urpínom.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Reprezentačnú prestávku sme využili na rozdanie si pokynov. Povedali sme si, že potrebujeme podať vyrovnaný výkon počas celých 60 minút, čo dosiahneme rýchlou rotáciou štyroch formácií. A to sa nám aj podarilo, odohrali sme zrejme najlepší zápas v sezóne.“

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Ťažko sa mi hľadajú slová, z našej strany to bola tragédia. Ak odohrala Banská Bystrica najlepší zápas v sezóne, tak pre nás to bol najhorší. Prepadli sme v defenzíve i ofenzíve. Škoda, že sme nenadviazali na predošlé dobré výkony. Veríme, že to bude v piatok pred domácim publikom víťazné.“