(0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)
Stav série: 1:0
HC '05 Banská Bystrica

HC 05 Banská Bystrica - HC Košice 3:2 sn (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)

Góly a asistencie: 43. Skalický (Hohmann, Pretnar), 60. Pretnar (Surový, Skalický) - 17. Pacan (Nagy, Miklík), 25. Klíma (Kafka) - rozh. sám. nájazd: Faille (BBY)

Vylúčení: 9:9 na dve min., navyše: Delisle (BBY - 10 min. za nešportové správanie), Šoltés (KOS - 10 min. za nešportové správanie), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Stano - Orolín, Gavalier, 2743 divákov

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Mihálik, Pretnar, Gélinas, Delisle, Brejčák, Gabor – Bortňák, Surový, Lamper – Bartánus, Hrnka, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Brittain

HC Košice: Habal – Čížek, Šedivý, Kessel, Dudáš, Koch, Pulli, Michalčin, Hudák – Miklík, Pacan, Nagy – Spilar, Suja, Hovorka – Kafka, Klíma, Šoltés – Hričina, Petráš, Vrábeľ

Oba celky odštartovali tohtosezónne play-off mimoriadne opatrne. Aj preto sledovali diváci rýchly hokej, avšak s minimom gólových šancí na jednej či druhej strane. Napriek tomu si oba celky niekoľko streleckých pozícií vypracovali. Za hostí pálil najskôr Pulli, ktorý len tesne minul priestor troch žrdí, v tíme domácich následne preveril dobrou strelou Habalovu pozornosť Brejčák. Za stavu 0:0 sa pokračovalo aj po zakončení Miklíka, ktorý to síce nemyslel zle, avšak Lukáš v bránke Baranov nezaváhal. Domáci si následne po aktivite Brittaina vypýtali presilovú hru, avšak ani tá im výraznejšie nepomohla. Košickí hokejisti sa totiž do zakončení súpera dobre hádzali a znemožňovali mu tak skórovať. Gól napokon prišiel v polovici sedemnástej minúty. Nagy najskôr oklamal banskobystrickú defenzívu a následne našiel pred bránkou Pacana. Kanadský center elitnej formácie Oceliarov nezaváhal a svojich spoluhráčov poslal do vedenia. Košice si už tesný náskok pred prestávkou postrážili, a tak mohli do šatne odísť s psychickou výhodou.

Úvod prostrednej časti riadnej hracej doby už priniesol živší hokej, ktorý bavil divákov po celých dvadsať minút. Navyše, bol bohatší aj na gólové šance, napokon už po jednej minúte sa do tej prvej dostal Dudáš. Ten strieľal na Lukáša, avšak českého gólmana neprekonal. V snahe skórovať sme následne videli aj domáci celok, avšak ten nedokázal nájsť recept na defenzívu Oceliarov a drvivú väčšinu striel tak posielal len do obetavých hokejistov. Košičania tento fakt využili na strelenie druhého presného zásahu. Stalo sa tak v 25. minúte, keď našiel ideálnou prihrávkou Klímu Kafka. Robustný útočník následne prekorčuľoval do pásma Banskej Bystrice a zakončením do rohu bránky nedal Lukášovi šancu na úspešný zákrok. Už za stavu 0:2 sa Banskej Bystrici vyskytla jedinečná šanca, ako minimálne znížiť - presilová hra o dvoch mužov. Tá trvala jednu minútu a štyri sekundy, avšak ani to domácim na gól nestačilo. Najbližšie bol k nemu slovinský reprezentant Pretnar, avšak jeho zaujímavý pokus Habal reflexívne vytesnil do bezpečnej zóny. Košice tak po 40 minútach hry viedli pomerom 2:0.

Tretia tretina sľubovala rovnako atraktívny hokej, ako tomu bolo v prípade predošlých dvoch častí. A povesti play-off zápasu veru neostala nič dlžná. Banská Bystrica si v jej úvode vypýtala presilovú hru, ktorú síce neodštartovala vôbec dobre, napokon ju však predsa len využila. Podarilo sa to Skalickému, ktorý dostal ideálny puk pred odkrytú bránku a svojou strelou prekonal presúvajúceho sa Habala. Domáci následne mohli aj vyrovnať, počas oslabenia sa totiž medzi kruhmi dostal k puku Surový. Ideálnu streleckú pozíciu chcel okamžite využiť, avšak skúsený Habal ho "vygumoval" svojou lapačkou. Na opačnej strane sa dokázala v pásme usadiť druhá košická formácia, ktorej v defenzíve vypomáhal Šedivý. Práve najproduktívnejší obranca Košíc dvakrát vystrelil, avšak Lukáša jeho puky nijako špeciálne neprekvapili. Nepodarilo sa to ani Sujovi, a tak sa stav v tomto prípade nemenil. Menil sa až v absolútnom závere riadnej hracej doby, keď vyrovnal Pretnar. Zápas tak šiel do predĺženina.

Úvod predĺženia patril Košičanom, ktorí sa zásluhou Suju dostali k puku i k zakončeniu od modrej čiary. Lukáš mal ale odkrytý výhľad, a tak puk dokázal aspoň zraziť späť do hry. Na opačnej strane zasa skúšal strieľať Hohmann, ktorý má kvality na rozhodovanie zápasov, avšak v tomto prípade jeho zakončenie presné nebolo. Počas predĺženia sme následne videli ešte niekoľko dobrých zakončení na jednej či druhej strane, avšak gól nepadol. Úvodné štvrťfinálové stretnutie tak museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich rozhodol o výhre Banskej Bystrice Faille.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Sledovali sme typický bojovný play-off zápas, v ktorom si tímy nič nedarovali. Dnes to bolo hlavne o pozorných defenzívach a kvalitných výkonoch gólmanov. My sme ukázali v tretej tretine odhodlanie pobiť sa o dobrý výsledok a aj s trochou šťastia sme to dotiahli až do samostatných nájazdov. Tam je to lotéria, našťastie dopadli lepšie pre nás."

Roman Šimíček, tréner Košíc: "Myslím si, že diváci dnes mohli vidieť mimoriadne kvalitný a obetavý hokej, a to z oboch strán. My sme sa dostali do vedenia 2:0, ktoré sme si, žiaľ, nedokázali postrážiť. To sa nesmie stávať. Za stavu 2:1 mala Banská Bystrica šťastie, keď sme trafili len žrď na prázdnej bránke. Ešte nie je ničomu koniec, zajtra nastúpime opäť plne koncentrovaní a pobijeme sa o bod."