6 : 1
(0:0, 3:1, 3:0)
HC SLOVAN Bratislava

HC Slovan Bratislava — HC Košice 6:1 (0:0, 3:1, 3:0)

Góly a asistencie: 23. Bačik (Puliš), 28. Urbánek (Kytnár, St. Pierre), 37. Matoušek (Sersen, Abdul), 55. Kytnár (Sersen, Basaraba), 56. Bondra (Šedivý), 60. Basaraba (Bondra) — 31. Skokan (Květoň)

Vylúčení: 5:6 na dve min., presilovky: 3:0 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc st. — Synek, J. Konc ml., 9445 divákov

HC Slovan Bratislava: Brust (Habal) – Bačik, Sersen (C), Štajnoch, Meszároš (A), Šedivý, Kučný, Demo – Puliš, Zigo, Abdul – Basaraba, St. Pierre, Bondra – Kukumberg (A), Kytnár, Matoušek – Jendek, Urbánek, Žitný – Petráš

HC Košice: Košarišťan (Škorvánek) – Růžička, Slovák, Koch (A), Pavlin, Repe, Čížek (A), Zeleňák – Haščák, Skokan (C), Květoň – Klhůfek, Chovan, Belluš – Suja, Bortňák, Rapáč – Jokeľ, Eliáš, Milý

To, že zápasy medzi Slovanom a Košicami ponúkajú vždy mimoriadne vysoké tempo, je už medzi hokejovými priaznivcami dobre známe. A platilo to aj v poslednom tohtosezónnom vzájomnom meraní síl v rámci základnej časti — oba celky si nič nedarovali a do defenzívnych radov súpera sa pustili od úvodných chvíľ. Prvú väčšiu šancu si vypracovali Košičania na konci tretej minúty. Milý sa spolu so Skokanom dostal do prečíslenia dvoch proti jednému, v ktorom ešte puk prehadzoval práve na čepeľ košického kapitána. Ten to skúšal strelou a aj keď Brusta prekonal, gólovo sa nepresadil. Bratislave totiž pomohla konštrukcia jej bránky. Na opačnej strane mohol stav v ôsmej minúte otvoriť Zigo. Puk sa k nemu odrazil medzi kruhy, jeho zakončenie však Košarišťan dokázal zraziť do rohu klziska. Hra sa v ďalších minútach mierne upokojila. Neuspel Šedivý so svojou žabkou ani Klhůfek a jeho tvrdý švih. V úvode 17. minúty to dobre zamýšľal aj Jokeľ, ktorý to k Brustovi posielal prakticky z bránkovej čiary. Na jeho strieľanú prihrávku si však dal bratislavský brankár dostatočný pozor. A keďže sa v nasledujúcich minútach vyznamenali predovšetkým obe defenzívy, prvá tretina bola napokon bezgólová.

Tento fakt sa rozhodli hokejisti počas prostrednej časti riadnej hracej doby zmeniť. A podarilo sa im to pomerne rýchlo. Nanešťastie, šanca Slováka po 30 sekundách hry sa ešte gólom neskončila, aj proti skúsenému košickému obrancovi totiž stála konštrukcia Brustovej bránky. Gôl ale padol na opačnej strane, v 23. minúte dostal Bačik po postupnej akcii puk priamo pred bránkovisko, a tak už nemal veľa dôvodov pomýliť sa. Slovan mohol ísť pomerne rýchlo do dvojgólového vedenia, už o minútu a pol totiž Šedivý opečiatkoval konštrukciu košickej svätyne. Slovanistom to tam znova padlo v 28. minúte, keď sa presilovkovým presným zásahom prezentoval Urbánek. Domáci boli na koni, Košice však zbrane len tak ľahko zložiť neplánovali. Potvrdila to 31. minúta. Brust podcenil nahodený puk, nemal ho pod kontrolou a nechal Skokana doraziť to do siete. Oceliari tak strelili kontaktný gól. Ten ich nakopol, v 35. minúte sa o vyrovnanie pokúšal Rapáč. Jeho puk bol ale napokon privysoký a pristál za bratislavskou bránkou. Záverečný gól druhej tretiny padol v 37. minúte do siete Oceliarov, z dorážky ho tam pohodlne dopravil Matoušek. Po 40 minútach hry tak Slovan nad Košicami viedol 3:1.

Ak teda chceli hokejisti z metropoly východného Slovenska ešte pomýšľať na bodový zápis, museli dvojgólové manko vymazať. Každopádne, Slovan sa už sústredil na pozornú defenzívu, a tak to mali hostia len veľmi ťažké. O to ťažšie, že v úvode záverečnej časti nevyužili dvojminútovú presilovku o jedného muža. Paradoxne, gólovú šancu si Košice vybojovali až po nej. Koch dobre vystrelil, jeho puk sa snažil do siete doraziť Klfůfek. Mierny oblúčik ale prepadol ponad Brustovu bránku až k mantinelu. Na opačnej strane to zasa skúšal Abdul, každopádne, jeho zakončenie bolo nepresné, a tak mohol ostať Košarišťan pokojný. To už neplatilo počas presilovky Slovana, ktorá napokon Slovan ešte nakopla do záverečnej gólovej parády. Na 4:1 z pohľadu domácich upravil Kytnár. Košice to ešte v záverečnej štvorminútovke skúsili hrou bez brankára, ale do opustenej klietky Oceliarov ešte zasunul Bondra. Navyše, na finálnych 6:1 upravil Basaraba.

Roman Stantien, tréner Slovana: „Prvá tretina bola ešte opatrná, tímy sa oťukávali. Potom sa nám podarilo skórovať v presilovkách a aj keď sme inkasovali, súpera sme dokázali zlomiť. Mužstvo sa dnes zomklo, odohrali sme kvalitný zápas.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Zdalo sa mi, ako keby hrali muži proti deťom. S výnimkou nášho gólu sme nevyhrali jediný súboj. Čaká to každého, dnes sme si to odskákali my. Verím, že bude dnešný výsledok efektívny a niektorí si uvedomia, že nie sme takí dobrí, ako vyzeráme.“