3 : 1
(1:0, 1:0, 1:1)
HC ‘05 Banská Bystrica

HC ´05 Banská Bystrica – HC Košice 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly a asistencie: 7. Šoltés (Cardwell, Fossier), 36. Crevier-Morin (Lamper), 48. Urbánek (Berger, Björkung) – 43. Romančík (Lapšanský).

Vylúčení: 5:3 na dve min., presilovky 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Müllner, Fridrich – Orolin, Crman (všetko SVK), Martinko (videorozhodca)

HC ´05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačik, Cardwell, Ďatelinka, Björkung, Crevier-Morin, Bača, Jendroľ – Šoltés, Berger, Urbánek – Fossier, Bubela, Lamper – Kabáč, Tamáši, Vašaš – Gabor, Sojka, Melcher

HC Košice: Košarišťan (Kaľavský) – Saucerman, Deyl, Šedivý, Novota, Romančík, Cibák, Jacko – Bartánus, Slovák, Parshin – Rogoň, Ihnačák, McPherson – Pereskokov, Mrázik, Klhůfek – Jokeľ, Linet, Lapšanský

V prvej šanci zápasu sa objavil Chase Berger. Domáci útočník trafil len Košarišťana, ktorý si postrážil pravú žŕdku. Domáci hrali efektívnejšie v útoku od úvodného buly. Priala im aj nepozornosť hostí, ktorí sa nechali vylúčiť hneď dvojnásobne – za hru so zdvihnutou hokejkou a zároveň za príliš veľa hráčov na ľade. Ani diskusie hráčov a trénerov s arbitrami neotriaslo. O 5 sekúnd však na opačnej strane oslabil mužstvo Kabáč. Barani hrali vo štvorici proti trom brániacim Košičanom. Aj keď sa domáci do väčšieho tlaku nedostali, pomohli si gólom len 6 sekúnd pred uplynutím času trestu vlastného hráča. Z kruhov skóroval ťaháčikom Šoltés. Otvárací gól prospel bystrickým hokejistom, ktorí naďalej tlačili Oceliarov. K strelám sa dostávali najmä hráči prvých troch útokov mužov v červenom. Košarišťan sa ich dôrazom nenechal rozhodiť. V polovici dejstva sa v protiútoku prepracovala k strele spolupráca McPhersonaŠedivého, ktorého zakončenie vyrážal doposiaľ neprekonaný Weninger. Fyzickosť hry sa postupne stupňovala. Z tvrdej čistej hry vyplynul rýchly portiútok ruského krídelníka Parshina. Jeho strela nenašla miesto medzi troma žrďami. V 15. minúte pohrozili Barani nebezpečnou strelou Sojku. Ten dostal prihrávku od Gabora, ktorý obišiel bránu. Nekrytý Sojka iba zasunul puk pod košického gólmana. Tempo hry napredovalo. Z košických radov sa pokúšal prekvapiť domáceho brankára Jakub Linet. Ani jeho delovka neskončila za chrbtom Weningera. Od tejto príležitosti sa museli Bystričania dlho brániť. Za povzbudení nadšených divákov sa im to darilo. Dve minúty pred prvou sirénou Bystričan Cardwell dôrazne natlačil puk pred Košarišťana a ten zanikol v skrumáži tiel, no s pokrytým pukom. V kontroverznom súboji Bubelu proti Slovákovi zbadali arbitri nedovolený zákrok len košického forwarda. Bystrica dostala na prelome dejstiev presilovku. Gól do šatne z nej nevyťažili. Naopak, mohli inkasovať od Bartánusa, ktorý sa v rýchlej kontre nedostal k zakončeniu. Košice záver dvadsaťminútovky ubránili aj napriek strelám Lampera či Tamášiho. Domácim Baranom ostávalo stále 27 sekúnd presilovej hry.

Obe mužstvá vstúpili do prostrednej časti zápasu rýchlejšie. Marginálne šance pokúšajúce športovú šťastenu si vybojovali tak Barani, ako aj Oceliari. Napriek tomu, že mnohí hráči sa poznajú zo spoločného pôsobenia najmä v Banskej Bystrici, všetky priateľstvá išli bokom. Tvrdú hru dokázal aj zákrok Gabora na košického beka Saucermana, ktorý nechal na ľade aj dávku krvi. Skutok rozhodcovia netrestali. Naďalej prichádzali šance na oboch stranách klziska. Za Bystricu sa dostal do nepremenenej tutovky Urbánek, za Košice sa mohol presadiť Deyl. Hostia sa rozhodli hrať nepríjemnejší hokej ako v prvej tretine a začali sa dôrazne tlačiť do blízkosti bystrickej bránky. Pozorný musel ostať aj Košarišťan. Košičania najväčšie šance ťažili z protiútokov. Do jedného z nich sa dostal skúsený strelec Marek Slovák, ale ani tentoraz neprekonal Weningera. Paradoxný priebeh zápasu sa preukazoval aj v druhej polovici riadnej hracej doby. Kým favorizovaní Košičania nedokázali vážnejšie ohroziť domáceho brankára, v obrane likvidovali veľké príležitosti Baranov. Tí mohli skórovať vďaka Vašašovi, ba dokonca aj po strele v oslabení, ktorá skončila na pravej tyčke Košarišťanovej brány. Eskalácia domáceho tlaku praskla pri góle obrancu Crevier-Morina a Bystrica viedla už o dva góly. Košičania sa nepokúsili o nič svetoborné ani v závere tretiny a do poslednej mali vstupovať za stavu 0:2.

Prevaha domácich hokejistov neutíchala ani začiatkom tretej tretiny. Oceliarom naopak stačila jediná nenápadná strela a sieť za Weningerovým chrbtom sa rozvlnila. Romančíkovo nastrelenie sa snažil tečovať Jokeľ, no strelcom gólu sa stal prvý menovaný. Tento gól bol skvelým impulzom pre tím, ktorý musel do Bystrice pricestovať. Košice tak mohli bojovať naďalej o cenné body ku koncu základnej časti. Situáciu domácim hokejistom neuľahčil ani trest Baču. Hostia opäť váhali v početnej prevahe a nechali sa prečísliť. Košice podržal len brankár Košarišťan. Tak ako si Oceliari nerozumeli v rozohrávkach a vystavovali sa riskom, Barani si naopak veľmi rozumeli. Malú iskru nádeje hostí uhasil gólom na 3:1 Urbánek po strieľanej prihrávke od Bergera. Puk skončil v ľavom hornom rohu nad ramenom Košarišťana. Košické strely pôsobili bez myšlienky, takže súperov brankár ľahko anticipoval puky smerujúce medzi jeho tri žrde. Až s ukážkovou ľahkosťou hrali domáci v oslabeniach a nedávali najavo strach o výsledok zápasu. Štvrté vylúčenie domácich okorenili strelami SlovákParshin, no ani jeden menovaný neuspel. Prišlo ďalšie vylúčenie. Bystričania sa hosťom servírovali, no Oceliari nie a nie využiť početné výhody. Ani jedna technická či silová strela dnes v presilovkách neprenikla cez Weningera. V 55. minúte najvážnejšie ohrozil domácich Mrázik. Jeho strela opečiatkovala konštrukciu brány. V neskoršej presilovkovej kombinácii McPhersonaMrázika mohol vzísť druhý košický gól, ale ani tentokrát nedokončili hostia akciu úspechom. Strelu vytesnil brankár Baranov. Kým Košičania zapli naplno v posledných minútach, domáci nadšenci už oslavovali cenný výkon svojich obľúbencov. Neporiadok pred bránkou Košičanov urobil ešte Ďatelinka po strele, pri ktorej zlomil hokejku. Puk priľahol Košarišťan. Na začiatku 58. minúty hrali Oceliari už v šestici. Štatistiky si polepšil bystrický gólman aj po strele z hokejky Bartánusa. Nepríjemne nastreľoval Šedivý, neskôr pálil spomedzi kruhov Klhůfek. Všetko vychytal hráč zápasu Weninger. Bystrica mohla spečatiť triumf v 59. minúte, ale duo útočníkov sa zamotalo pri mantineli. Skóre ostalo nezmenené. Banská Bystrica porazila HC Košice 3:1. Oceliari ostali v tabuľke na 5. mieste, kým Bystričania zvádzajú ťažké boje o čo najlepšie umiestnenie mužstiev, ktoré sa predstavia v kvalifikačnom kole play-off.