5 : 1
(2:0, 0:0, 3:1)
MAC ÚJBUDA

HC Košice– MAC Újbuda 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)

Góly a asistencie: 13. Chovan (Haščák), 20. Chovan (Koch, Rapáč), 48. Haščák (Chovan), 53. Chovan (Haščák, Rapáč), 54. Skokan (Faith, Růžička) — 56. Bodó (Orbán, Terbócs)

Vylúčení: 3:10 na dve min., presilovky: 2:0 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin (SVK), Kókai (HUN) — Šoltés (SVK), Kis-Király (HUN), 5649 divákov

HC Košice: Škorvánek (Košarišťan) – Pavlin, Repe, Čížek, Růžička, Michalčin, Koch, Zeleňák – Rapáč, Chovan, Haščák – Faith, Skokan, Sukeľ – Květoň, Bortňák, Klhůfek – Milý, Eliáš, Suja

MAC Budapešť: Bernard (Halász) – Garát, Macaulay, Carlisle, Orbán, Busenius, Bugár – Orban, Terbócs, Bodó – Klempa, Strech, Sofron – Kreisz, Majososs, Szigeti – Szücs, Nagy, Loczi

Košičania sa do svojho súpera poriadne zahrýzli už v samom úvode zápasu. Oceliari z východného Slovenska si vypracovali viacero dobrých gólových šancí, pričom tú prvú mal v polovici tretej minúty na svojej čepeli Květoň. Český útočník sa snažil tečovať Michalčinovo nahodenie od modrej, nepodarilo sa mu to však podľa predstáv. O niekoľko sekúnd neskôr to nevyšlo ani Klhůfkovi. Domáci sa vedenia mohli ujať aj na konci piatej minúty. Růžička si do pásma nakorčuľoval z druhej vlny a poriadnou bombou preveril pozornosť Bernarda. Toho neprekonal ani dorážajúci Koch, brankár Budepešti bol stále najlepším hráčom hostí. Napokon však predsa len inkasoval. Udialo sa tak v 13. minúte, keď dostal puk do pásma Chovan. Ten síce nemal s kým kombinovať, zvolil ale dobré zakončenie, ktoré skončilo až v sieti. Budapešť mohla vyrovnať v polovici 15. minúty. Macaulay sa prezentoval zaujímavou individuálnou akciou, po ktorej to chcel Škorvánkovi poslať pomedzi betóny. Košický gólman ich však všas sklepol a puk udržal pred bránkovou čiarou. Druhý a posledný gól prvej tretiny padol v jej poslednej minúte. Opäť ho mal na svedomí Chovan, tentokrát dorážal z hranice pravého kruhu. Oceliari tak po 20 minútach hry viedli 1:0.

Aj druhá tretina sa niesla v podobne zaujímavom duchu, naďalej pritom platilo, že hernú i územnú prevahu si zachovávali domáce Košice. Tie si tak vypracovali hneď niekoľko šancí, po ktorých mohol Bernard pokojne inkasovať ďalšie góly. Ten tretí visel vo vzduchu na konci 23. minúty. Po prieniku vypálil Eliaš, jeho zakončenie sa ešte do siete snažil doklepnúť aj Suja. Bernard sa však na dvakrát vyznamenal. Podobná situácia prišla aj o deväť minút neskôr. Haščák strieľal k žrdi, puk sa od Bernardovej ruky odrazil späť do hry. Priamo k Rapáčovi, no ani to Košiciam nestačilo na to, aby svoje vedenie navýšili na 3:0. Hra v ďalších minútach mierne stratila na svojom tempe, oba celky sa snažili hrať takticky a vychádzať zo zabezpečenej defenzívy. Pomerne dlho sa im to darilo, za následok to však malo pomalší priebeh zápasu a menší počet vyložených šancí. Taká prišla až 36 sekúnd pred koncom tretiny — Košice po nej mohli ísť do trojgólového vedenia, ale hrala proti nim konštrukcia Bernardovej bránky. V prostrednej časti zápasu sme tak presný zásah nevideli.

Ak ešte chcela Budapešť v metropole východného Slovenska bodovať, v tretej tretine musela hru viac otvoriť a častejšie sa tlačiť do vyložených šancí. Proti dobre organizovanej košickej defenzíve to však nemala vôbec jednoduché. V polovici 22. minúty sa navyše zbytočne pripravila o možnosť útočiť, keď šla pri vylúčení Terbócsa do štvorice. Vtedy to síce ešte ustála, ale inkasovala o šesť minút neskôr. Chovan puk dobre zaviezol po ľavej strane a aj keď to mohol skúsiť sám, na hetrik sa neulakomil. Prihrávkou do strany radšej našiel Haščáka a ten puk skúsene zasunul za Bernardov chrbát. Košice viedli 3:0 a bolo jasné, že už to bude mať celok z hlavného mesta Maďarska len veľmi ťažké. Navyše o to ťažšie, že Oceliari boli pri chuti. Demonštrovali to v 53. minúte, keď Chovan zavŕšil hetrik a v 54. minúte, keď upravil na už 5:0 z pohľadu domácich ich kapitán Skokan. Košice tak Budapešť zdolali a nič na tom nezmenil ani posledný gól zápasu, keď na začiatku 56. minúty korigoval Bodó na 1:5 z pohľadu hostí.

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Na súpera sme sa snažili vyvíjať sústavný tlak. Vedeli sme, že má v nohách náročné zápasy aj cestu. Prakticky po celých 60 minút sa nám darilo hru kontrolovať. Dnes sme urobili veľa vecí dobre, ešte tam však sú nejaké detaily, na ktorých budeme musieť popracovať.“

Gergely Majoross, tréner Újbudy: „Košice nám doteraz vyhovovali, hrajú totiž rýchly hokej, o čo sa snažíme aj my. Dnešok však ukázal, že sme na súpera nestačili. Tri body dnes ostali zaslúžene v Košiciach.“