Juniori vstúpili do play-off bojovnou hrou

PRIDANÉ: 22.2.2020

V pozadí A-tímu HC Košice sa začali nemenej dôležité a napínavé duely play-off extraligy juniorov. Po konci nadstavby figurovali zverenci hlavného trénera Petra Holazu na 4. priečke so ziskom 32 bodov. Tabuľkové postavenie tak rozhodlo, že vo štvrťfinále vyraďovacej fázy vyzvú, o miesto nižšie postavenú, Banskú Bystricu.

HC Košice – HC´05 Banská Bystrica 1:4 (stav série 0:1)

31. Pavlík (Frič, Vereš) – 1. Lunter, 11. Slameň (Sojka, Šimko), 14. Kobolka (Lunter, Sarvaš), 22. Šimko (Slameň, Sojka)

Zostava HC Košice:

Eliaš (14. Balogáč) – Jobbágy, Markuš, Sirotňák, Palacko, Jacko, Bučko, Veteška – Frič, Vereš, Pavlík, Nagy, Eliaš, Hrabčák, Matej, Demek, Vaculik, Sedlák, Barger, Zahuranec

Prvý duel, ktorý odštartoval tohtoročné juniorské play-off bol na programe vo štvrtok s úvodným vhadzovaním v Steel aréne. Košickí mladíci nezachytili vstup do zápasu a už po 49 sekundách prehrávali, keď sa o presný zásah postaral, seniorskými skúsenosťami nabitý Lukáš Lunter. Bystrickí hokejisti mali v prvej časti hry viac zo zápasu, držali puk na svojich hokejkách a našim hokejistom sa ťažko dostávalo do útočnej tretiny súpera. V druhej polovici prvého dejstva zvýšili Barani svoj náskok už na rozdiel troch gólov. Aktivita našich hokejistov sa v tretej tretine zvýšila, avšak nanešťastie, kombinačnú akciu hostí tentoraz presne zakončil Šimko. Ani štvorgólové manko neodradilo našich chlapcov bojovať. V útočnej tretine Banskobystričanov trávili viac času, z čoho pramenila nedisciplinovanosť súpera. Presilovú hru domácich využil v polovici zápasu náš kapitán, Samuel Pavlík. Žiaľ, tento gól bol zároveň posledným v tomto stretnutí, na rad prišlo už len zopár vylúčení, a tak prvé vzájomné meranie síl dopadlo lepšie pre hostí z Banskej Bystrice.

HC Košice – HC´05 Banská Bystrica 3:1 (stav série 1:1)

17. Barger (Demek, Sirotňák), 20. Matej (Pavlík, Frič), 41. Pavlík (Frič, Matej) – 43. Kraut (Vargaeštók, Lopejský)

Eliaš (Balogáč) – Jobbágy, Markuš, Sirotňák, Palacko, Jacko, Bučko, Veteška – Matej, Frič, Hrabčák, Kaža, Vereš, Vaculik, Barger, Demek, Pavlík, Sedlák, Zahuranec

V druhom domácom zápase chceli naši mladíci vrátiť Bystričanom požičané, čo bolo vidno od samého úvodu. Oceliari začali vo výbornom tempe a pomerne často ohrozovali svätyňu Baranov. V 15. minúte úvodnej tretiny sa však naši hokejisti dostali do krátkej početnej nevýhody o dvoch hráčov. Tú napokon dokázali nie len ubrániť, ale zásluhou Patrika Bargera strhnúť vedenie na svoju stranu. Naši, sebavedomím posilnení hokejisti, pôsobili výraznejšie lepším dojmom než v úvodnom zápase a pred prvou sirénou sa o dvojgólový rozdiel postaral produktívny útočník Adam Matej, keď si po Pavlíkovej prihrávke v presilovej hre, otvoril svoj bodový účet. V druhom dejstve sa pokračovalo v ostreľovaní bránok na oboch stranách, avšak v presný zásah to nedokázal, aj vďaka skvele chytajúcemu Eliašovi, pretaviť v gól žiadny korčuliar. Vstup do poslednej časti hry vyšiel opäť lepšie našim mladíkom, keď zostávajúcu presilovú hru využil kapitán Pavlík. Približne dve minúty na to, dokázal kontaktným gólom skorigovať stav stretnutia hosťujúci Kraut. Dôležitosť a potrebný náboj play-off ešte podčiarkol osem minút pred koncom, pästný súboj nášho Bargera s hosťujcim Ganzom. Do konca hry sa už však nič nemenilo, a tak je stav série po úvodných dvoch hracích dňoch vyrovnaný 1:1.

Peter Holaza, hlavný tréner juniorov HC Košice:

Ako by ste zhodnotili úvodný dvojzápas proti Banskej Bystrici?

„Boli to dva rozdielne zápasy. Včera sme nezachytili úvod stretnutia a už v prvej tretine sme na súpera strácali tri góly, preto bolo neskôr už veľmi ťažké vrátiť sa späť do zápasu. Aj napriek tomu chlapci zabojovali a včerajší zápas dohrali so cťou. Boli tam viaceré momenty, kedy sme sa mohli vrátiť do duelu, stačil jeden gól a všetko mohlo byť inak. Dnes sme nastúpili trošku viac defenzívnejšie, sústredenejšie a musím povedať, že to vyšlo. Niektorí chlapci nám chýbali, avšak prišiel nám pomôcť Kaža z dorastu a svoju pozíciu si zastal veľmi dobre. Sme radi za dnešné víťazstvo – bolo to víťazstvo srdca, disciplíny a kvalitnej hry. Ideme ďalej, séria je dlhá!“

Poradie po nadstavbe rozhodlo o tom, že sa vo štvrťfinále play-off stretnete ako štvrtý celok, proti piatemu, čo je už samo o sebe predzvesťou vyrovnanosti. Beriete ako výhodu zmerať si sily hneď v úvode proti ťažkému súperovi?

Nerozmýšlame nad tým, či je súper ťažký alebo ľahký. V play-off je vždy náročné vyhrať, takže o výhode alebo nevýhode by som v tomto prípade nehovoril.

Za Banskú Bystricu nastúpilo viacero hokejistov so skúsenosťami z A-tímu. Prízvukovali ste hráčom, aby si na nich dávali väčší pozor?

„O kvalite ich hráčov a skúsenostiach nadobudnutých z vyšších líg, samozrejme, vieme. Ja však vždy hovorím – zápas nie je o menách, ale o výkonnosti, preto sme sa sústredili skôr na nás a na našu hru.“

Doposiaľ sa nám podarilo skórovať iba v presilovkách, respektíve v oslabení. Pri tejto činnosti sme však rovnako neinkasovali. Neberiete svojim spôsobom ako nevýhodu fakt, že zatiaľ z našej strany nepadol gól pri hre 5 na 5?
„Ťažko povedať. Sme radi, že sme vyhrali. Taktiež, že sa nám darilo v presilovkách a v hre v oslabení.  Samozrejme, bude dôležité zlepšiť sa a zefektívniť hru v 5 na 5. Je to určite jedna z vecí, na ktorej  budeme v najbližších dňoch pracovať.

Po úvodných dvoch stretnutiach je stav série 1:1. S čím pôjdete do Banskej Bystrice?

„Sériu chceme dostať pri najhoršom naspäť domov.

Samuel Pavlík, útočník:

V prvom stretnutí prehra, v druhom sa podarilo sériu vyrovnať. Aký bol z tvojho pohľadu vstup do play-off?

„Včera sme na to pristúpili trošku vážnejšie, avšak prvá tretina nám nepadla podľa predstáv. Štart bol trošku ťažší a podarilo sa im streliť tri rýchle góly. V druhom a treťom dejstve sme už svoju hru jednoznačne zlepšili, viac sme korčuľovali, tlačili sa dopredu, avšak nepodarilo sa nám zareagovať na výsledok z prvej tretiny. Bohužiaľ, padalo to proti nám.“

Podarilo sa ti skórovať včera, rovnako dnes gól a asistencia. Aké osobné ambície si si stanovil smerom k play-off?

„Nad osobnými ambíciami som sa nijako extra nezamýšľal. Ide mi hlavne o tímový úspech a tým je pre nás momentálne postúpiť cez prvé kolo play-off.“

S čím bude treba ísť do ďalších zápasov proti Banskej Bystrici?

„Ako cieľ sme si stanovili vyhrať aspoň jeden zápas vonku, aj keď po tom včerajšku nám to trošku zamiešalo karty. Verím však, že to dotiahneme späť, na piaty zápas. Ideálne by však, samozrejme, bolo to tam ukončiť.“

Patrik Barger, útočník:

Po prvých dvoch zápasoch je stav série vyrovnaný. Ako by si zhodnotil úvodné dva duely?

„V prvom zápase sme nezvládli prvú tretinu, dostali v nej tri pomerne lacné, rýchle góly. Neviem, či to bolo zapríčinené akousi nervozitou, no neskôr, v druhej a tretej tretine sa zápas vyrovnal. Posledné dejstvo hry bolo z našej strany veľmi solídne, avšak Bystričania si to postrážili a výsledok sme nedokázali zvrátiť.“

Vo vzájomných zápasoch proti Banskej Bystrici sa vám v tomto ročníku darí. Pred play-off ste sa stretli štyrikrát a až v troch prípadoch ste sa tešili z víťazstva. Dá sa povedať, že Barani sú súper, na ktorého to v tejto sezóne viete?

„Ťažko povedať, Bystrica má v kádri viacero hráčov z A- mužstva, treba však povedať, že väčšinu sezóny neodohrali v plnej zostave. Záapasy proti takýmto súperom sú najlepšie, keď hráte proti húževnatému súperovi, práve vtedy sa ukáže sila tímu.“

Tretia tretina priniesla viacero vylúčení, aj ty si sa zapojil do jednej z bitiek. Boli tam zo strany Baranov nejaké podpichovačky, snažili sa vás takto vyprovokovať?

„V tretej tretine som bol pri mantinely a trošku som tam dohral jedného z bystrických hráčov, čo si  myslím, že patrí k play-off. On tam potom začal provokovať, tak som si povedal, prečo nie.“