Marek Slovák: Najhorlivejšie som sa rozprával s Košicami

PRIDANÉ: 18.5.2021

Hokej v Košiciach bude v nasledujúcom ročníku oslavovať významné jubileum – storočnicu. Očakávania sú obrovské, túžba po slušnom výsledku ešte väčšia. Aj preto nie je žiadnym prekvapením, že športový manažér Gabriel Spilar spolu s trénermi už usilovne pracujú na stavbe kádra do budúcej sezóny. Po predĺžení kontraktu s Michalom Chovanom, predstavil včera klub ďalšiu posilu do útočných radov. Na súpisku Oceliarov pribudol tridsaťdvaročný Marek Slovák, ktorý sa po siedmich rokoch vracia do známeho prostredia. V metropole východu totiž pôsobil v sezóne 2012/2013 a na začiatku ročníka 2013/2014. Aké sú jeho očakávania? Aká bude jeho rola v mužstve? Čo očakáva od fínskej dvojice trénerov? Odpovede nielen na tieto otázky poskytol v rozhovore pre náš klubový web.

Aké sú prvé pocity po podpise kontraktu s HC Košice?

„Som rád, že prišla možnosť od Košíc. Po dobrých rozhovoroch a predstavení vízie klubu som sa rozhodol, že budem nasledujúcu sezónu pôsobiť v Košiciach.“

Môžete prezradiť, boli ste v kontakte aj s inými záujemcami?

„Teraz je to už asi zbytočné hovoriť, ale mal som aj nejaké iné ponuky. Viac-menej som sa však najhorlivejšie rozprával s Košicami.“

Čo rozhodlo v prospech Košíc?

„Rozprávali sme sa s priateľkou, rozoberali to a vyšlo nám, že Košice budú najlepšia možnosť.“

Ovplyvnil Vaše rozhodnutie aj fakt, že sa bude v novej sezóne oslavovať storočnica hokeja v Košiciach, a tak má klub, pochopiteľne, vysoké ambície?

„Samozrejme, že aj to rozhodovalo. Storočnica je pekná méta pre mesto a som rád, že toho  budem tento rok súčasťou.“

Aké sú Vaše osobné a tímové očakávania?

„Tímové očakávania idú vždy do popredia. Pevne verím, že sa podarí dostať Košice v play-off tam, kde posledné roky neboli. To je prvotný cieľ. Z osobných želaní, aby som hlavne v zdraví vydržal celú sezónu. Keď sa bude dariť tímu, prídu aj osobné štatistiky.“

Načrtol Vám už Gabriel Spilar, aká bude Vaša úloha v mužstve? Čo sa od Vás bude  očakávať?

„Samozrejme, že sme sa o tom rozprávali, s Gabom sme prebrali všetko možné. Určite to bude dobrý pohyb vpredu, vytváranie šancí pre spoluhráčov, aby sme dali čo najviac gólov a čo najmenej dostali.“

Na trénerskej lavičke bude pôsobiť fínske duo Kalle Kaskinen a Timo Saarikoski. Máte nejaké skúsenosti s fínskymi trénermi?

„Zatiaľ nemám, ale to bola tiež vec, ktorej som bol naklonený. Vieme, že fínska škola je veľmi dobrá, čo sa týka korčuľovania a ja pevne verím, že ma to posunie aj v tomto smere ešte na vyšší level a že spolupráca bude dobrá a bude fungovať.“

V metropole východu ste už pôsobili v sezóne 2012/2013 a na začiatku ročníka 2013/2014. Ako si s odstupom času spomínate na toto obdobie?

„V Košiciach som zažil peknú sezónu, tú prvú, kedy sme skočili druhí a podľahli Zvolenu vo finále. Z osobného hľadiska, čo sa týka bodov, som ju mal veľmi dobrú. Ten druhý rok bola trošku nepohoda, ale všetko sme si už vyrozprávali a je to za nami.“

Do Košíc sa teda vraciate po siedmich rokoch. Ako ste sa hokejovo zmenili? V čom je Marek Slovák iný?

„Po siedmich rokoch som už vyspelejší hráč, určite aj skúsenejší. Za tie roky pribudlo dosť štartov v extralige, takže sa už radím k tým starším, skúsenejším hráčom, ale ja sa cítim stále mladý a stále chcem podávať čo najlepšie výkony.“

Ako bude vyzerať Vaša letná príprava?

„Aj to sme s Gabom rozoberali, keďže za mesiac čakám prírastok do rodiny. Budem ju tráviť doma v Nitre. Všetko mám dohodnuté s kondičným trénerom Danielom Kičurom, s ktorým som aj včera volal. Verím, že sa pripravím čo najlepšie.“

Hokejisti sa zvyknú deliť do dvoch skupín. Tí, ktorí sa na letnú prípravu tešia a naopak tí, ktorí ju v láske veľmi nemajú. Do ktorej skupiny patríte Vy?

„Viem, že z tej letnej prípravy čerpám celú sezónu, takže tam ozaj nezanedbám ani jednu časť toho, čo viem, že má čaká v sezóne. Ja to beriem dosť poctivo. Každý kto ma pozná, vie, že neoklamem vôbec nič.“

Je niečo konkrétne, na čom chcete počas leta najviac zapracovať?

„Za tie roky už poznám svoje telo, viem, čomu sa mám venovať v tomto prípravnom období. To sme prebrali aj s kondičným trénerom. Určite to bude výbušnosť a hlavne treba popracovať na rýchlosti, ktorú budú vyžadovať aj tréneri. Na to sa treba čo najlepšie pripraviť.“

Za štyri dni začínajú majstrovstvá sveta v hokeji. Budete tento športový sviatok sledovať?

„Samozrejme, ako správny Slovák budem fandiť našim. Mám tam aj dvoch bývalých spoluhráčov z Nitry, takže určite budem sledovať a držať chalanom palce.“

Jedným zo spomínaných bývalých spoluhráčov je obranca Šimon Nemec, ktorý je v sedemnástich rokoch druhým najmladším korčuliarom v našom výbere. Hokejoví experti mu do budúcna predikujú veľkú budúcnosť. Čo na to hovoríte?

„Šimon mal túto sezónu veľký progres, pomohli mu majstrovstvá sveta do dvadsať rokov, kde podľa mňa získal ešte väčšie sebavedomie. Myslím, že za rok alebo dva pôjde v pohode do zámoria a pevne verím, že urobí dobrú kariéru.“

Na záver si skúste tipnúť konečné poradie na stupňoch víťazov.

„Netipujem, keďže nie som toho veľmi zástancom, ale pevne verím, že Slováci sa pozrú do bojov o čo najlepšie priečky.“

Odkaz fanúšikom Košíc: „Pevne verím, že tento rok už budú na tribúnach, dajú nám čo najväčšiu podporu,  a keď je výročie storočnice, že nám budú držať palce a všetci sa budeme na konci tešiť.“

HC KE Media Team (Zekuciová)