Naši Oceliari sa zapojili do charitatívnej kampane MOVEMBER

PRIDANÉ: 18.11.2020

Predposledný mesiac v kalendárnom roku je už tradične spájaný s charitatívnou akciou Movember, ktorá sa z roka na rok teší čoraz väčšej popularite po celom svete. Muži si počas tohto mesiaca nechávajú rásť pod nosom fúzy, bradu alebo oboje, aby podporili kampaň, ktorá sa zameriava na boj proti rakovine prostaty. Zároveň je ich cieľom upozorniť na dôležitosť prevencie a preventívnych prehliadok, ktorým muži často nevenujú dostatočnú pozornosť. Do kampane sa každoročne zapájajú známi herci, speváci, politici a v neposlednom rade aj športovci. Čo sa týka hokejistov, za zmienku určite stojí hviezdny Alexander Ovechkin, Sidney Crosby, Auston Matthews, Tom Wilson a mnoho ďalších hráčov. Movember si však z roka na rok získava čoraz väčšiu pozornosť aj medzi hráčmi na slovenských klziskách. A práve preto nás v HC Košice mimoriadne teší, že sa do tejto zmysluplnej kampane premiérovo zapojilo aj celé naše A-mužstvo.

Patrícia Zekuciová, HC KE Media Team, iniciátorka kampane: „Som veľmi rada, že nápad zapojiť sa do kampane celoklubovo prijali naši chlapci mimoriadne pozitívne. Ešte viac ma však teší ich vlastná iniciatíva prispieť finančne na podporu občianskeho združenia Nie rakovine, ktoré dlhodobo pomáha práve onkologickým pacientom. Naši hráči aj takýmto spôsobom ukázali, že majú srdce na správnom mieste a nerobí im problém podporiť správnu vec. Postupne by sa z tejto kampane mohla stať menšia  klubová tradícia.“

Názov Movember vznikol spojením dvoch slov MOustache (fúzy) a názvom mesiaca noVEMBER.

História kampane sa začala písať v roku 2003, kedy sa dvaja kamaráti rozhodli oživiť upadajúcu slávu populárnych fúzov. O pár dní neskôr sa zrodila myšlienka dať celej veci hlbší význam. Inšpiráciou bola matka ich kamaráta, ktorá v tom čase získala peniaze na svoj boj s rakovinou pľúc. Na úplnom začiatku sa do výzvy zapojilo 30 chlapov. Každý z nich prispel sumou 10 dolárov a nechal si narásť fúzy. Nadšenie, s akým sa do toho pustili, prinieslo úspech a ich myšlienka sa dnes teší čoraz väčšiemu záujmu.

Vedeli ste, že?

Rakovina prostaty je druhé najčastejšie onkologické ochorenie u mužov.

Ochorenie postihuje najmä mužov po päťdesiatke, ani mladšie ročníky však nie sú výnimkou.   

Viac ako 5,6 miliónov mužov po celom svete trpí rakovinou prostaty.

Na Slovensku diagnostikujú lekári približne 2400 nových prípadov ročne, až 14% v pokročilom štádiu ochorenia, keď sú prognózy na úspešnú liečbu nižšie.

Takmer 600 mužov ročne ochoreniu podľahne.

Až 90% prípadov je liečiteľných, ak sa zachytia včas.

Jednoznačná príčina vzniku nie je stále známa.

Za 10% prípadov môže genetika.

 

HC KE Media Team (Zekuciová)

GALÉRIA