Aj tento rok naši chlapci pomáhali. Oceliarska kvapka krvi 2018 v Optime

PRIDANÉ: 18.6.2018

V spolupráci s Nemocnicou Košice - Šaca sa dnes konal odber krvi v košickej Optime. Tohtoročný, už 4. ročník akcie, bol opäť spestrením pre samotných hráčov, ale aj pre návštevníkov obchodného centra. Každý, kto chcel pred letnou sezónou pomôcť darovaním najvzácnejšej tekutiny, bol vítaný.

Pocity hráčov pred či po samotnom odbere boli rôzne. Všetkých ale spájal jednoznačný názor, že je táto aktivita veľmi potrebná. Preto, ak môžete, určite príďte podporiť dobrú vec aj inokedy! Urobiť tak môžete nielen v rámci takýchto akcií, kde sa organizujú tzv. mobilné odbery, ale tiež na pobočkách Národnej transfúznej služby (NTS) alebo na hematologicko-transfuziologických oddeleniach nemocníc (HTO) po celom Slovensku.

Výkonný manažér HC Košice Vojtech Petty: „Je skvelé, že aj naši chlapci dokážu takouto formou preukázať svoju spolupatričnosť s tými, ktorí pomoc najviac potrebujú. Darovania sa zúčastnilo 15 hokejistov a dvaja naši manažéri, celkovo sa do akcie zapojilo 25 darcov a nemocnica získala 10 litrov najvzácnejšej tekutiny.“

Eduard Šedivý sa akcie zúčastnil už štvrtýkrát. ,,Raz som šiel sám a raz ešte na škole so spolužiakom. Odvtedy chodím. Nespomínam si, že by som sa bál, mal som skôr taký rešpekt. Hlavné je sa nebáť, hoci ťažko niekoho do toho nútiť. Možno by sa mohlo viac ľudí pridať, ale verím, že sa zapoja.“

,,Je to vynikajúca myšlienka. Krvi je nedostatok. Nepripravoval som sa nejako špeciálne, akurát včera sme mali oslavu, tak som sa len poriadne najedol,“ povedal nám útočník Jakub Suja.

,,Bolestivé to bolo možno prvýkrát. Je to dosť podstatné, nevieme, kedy to budeme potrebovať my,“ vyjadril sa Christián Michalčin.

Pre Stanislava Škovránka takéto podujatie tiež nie je žiadnou novinkou. ,,Darujem krv už tretíkrát. Nie je to tak, že už som zvyknutý, ale odber nie je nič zložité. Väčšinou v kluboch, v ktorých som hrával, bola takíto akcia raz do roka, takže len touto cestou.“

Finančná riaditeľka Monika Kukurová bola darkyňou krvi druhýkrát v živote, asistent trénerov Peter Bartoš daroval krv štvrtý raz. Zdôraznil potrebu správnej životosprávy, čo potvrdil aj prítomný primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice Košice – Šaca Eugen Fišman: ,,Darovať krv môže každý zdravý človek od 18. roku života do tých 60 - 65 rokov. Nesmie mať žiadne ťažké ochorenie, takisto čerstvé tetovanie, čo znamená pauzu minimálne 6 mesiacov.“

Nielen muži boli darovať krv. Vyjadrila sa nám aj členka oficiálneho fanklubu HC Košice Ivka Tomková: ,,Mám krvnú skupinu B negatív a tej je veľmi málo. Darovanie je veľmi dôležité, lebo niekomu to ozaj môže zachrániť život.“

Text Vladimíra Petrušová, Foto Lucia Sajgóová, HC Košice Media Team