Gabriel Spilar: Pracujeme ešte na jednom obrancovi

PRIDANÉ: 11.8.2021

Niekdajší dlhoročný extraligový útočník, ktorý v Košiciach strávil niekoľko sezón, prijal pred sezónou ponuku stať sa športovým manažérom „oceliarov“. Táto funkcia síce nie je mediálne tak zviditeľňovaná ako napríklad rola trénera, avšak práve Gabriel Spilar sa počas jarných a letných mesiacov zaoberal budovaním kádra na extraligový ročník 2021/2022. Počas neho bude košický hokej oslavovať storočnicu, preto sú aj ambície vedenia i očakávania fanúšikov vysoké. S päťnásobným majstrom Slovenska sme sa teda pozhovárali najmä o jeho pohľade na družstvo, no v nasledujúcich riadkoch sa taktiež dočítate o budúcnosti jeho hráčskej kariéry.

A-mužstvo má za sebou prvý týždeň spoločnej letnej prípravy, dokonca ste sa boli osobne pozrieť na zopár tréningov. Ako ste zatiaľ spokojný s jej priebehom?

„Samozrejme, je ešte priskoro na nejaké komplexné hodnotenie, avšak z môjho pohľadu mali tréningy vysokú úroveň. Chlapci si ich pochvaľovali. Prvé dva týždne sú vždy veľmi náročné, a to nie len po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Na programe toho bolo dosť, no z mojej strany určite panuje spokojnosť a ako laikovi sa mi to páčilo. Prvý týždeň bol podľa mojich predstáv, ten aktuálny trávime v Salzburgu, takže je to ešte náročnejšie.“

Keď už ste zmienili sústredenie v Rakúsku, čo už má náš tím za sebou a čo ho ešte len čaká?

„V podstate jedná sa o klasický prípravný kemp. V pondelok po príchode sme mali jeden tréning, počas utorka dva. Dvojfázový tréning s posilňovňou máme rovnako na programe aj v stredu a štvrtok už len jeden raňajší. Poobede dostanú hráči voľno, nech si vydýchnu a následne nás čaká presun do Kitzbühelu, kde v sobotu v rámci turnaja odohráme prvý prípravný duel.“ V piatok sa ku kádru pripojil aj Allan McPherson. Tím je tak v plnom počte.

Sú všetci hráči zdravotne v poriadku a pripravení sa pobiť o svoje miesto v zostave?

„Žiaľ, zranil sa nám Eduard Šedivý. Veľmi nás to mrzí, pretože mal byť pilierom našej defenzívy, navyše je ešte Slovák, čiže bude ťažké za neho nájsť náhradu. Nešťastnou náhodou mu počas tréningu priľahli koleno, musel ísť na operáciu a bude tak mimo dlhšiu dobu. Je to veľké mínus úvodného týždňa, no taký je šport a musíme sa podľa toho zariadiť. Okrem neho sú však všetci v poriadku.“

Plánujete ešte niekoho priniesť do nášho tímu v priebehu leta?

„Aktuálne pracujeme na jednom obrancovi a vzhľadom na vyššie spomínanú udalosť, budeme musieť nájsť ešte niekoho ďalšieho. Ako som hovoril, bude to náročné, pretože Slovákov na trhu ozaj nie je veľa. Bolo ich málo už vo februári, kedy som si hneď dal za úlohu zohnať slovenských obrancov a hráčov. Na tú situáciu však musíme zareagovať. S trénermi sa teraz ohľadom toho porozprávame. Sú viaceré možnosti. Možno niekoho dotiahneme len na tri mesiace alebo ak niekoho s vyššími nárokmi na ligu, kto sa bude chcieť prísť rozohrať do dobrého klubu. Narušilo to naše plány, ale aj o tom je hokej.“ Tým, že je káder viacmennej uzavretý.

Ako ste spokojný s tým, koho sa Vám podarilo v medzisezónnom období podpísať?

„Ako taká spokojnosť na leto je, ale všetko sa ukáže až na ľade, keď začne liga. Dovtedy ešte môžu nastať isté zmeny v kabíne. Budeme pozorne sledovať trh. Nechceme zaplniť našu zostavu legionármi, ale uvidíme, ako sa nám to podarí dodržať, čiže všetko je otvorené.“ Okrem mužského tímu máme aj mládežnícke kategórie, ktoré rovnako fungujú na vysokej úrovni a ukrývajú v sebe viaceré talenty.

Ktorí juniori, resp. dorastenci by mohli v nasledujúcom ročníku dostať šancu preukázať svoje schopnosti v extraligových zápasoch?

„Už dlhšiu dobu existuje v Tipos extralige pravidlo o mladých hráčoch počas zápasu, kedy musí aspoň jeden hrať. Mali sme veľké plány s Jakubom Demekom, avšak bol draftovaný a ide do WHL, takisto Juraj Eliáš nám v piatok oznámil, že odchádza. K ním sa pridal Peter Repčík s Jozefom Viliamom Kmecom. Sú to perspektívne mená do budúcnosti, no myslím si, že máme množstvo mladých talentov, ktorí sú schopní pripojiť sa k A-tímu. Pochopiteľne, nebudem konkrétne menovať, aby som na niekoho náhodou nezabudol. Určite sa ale budeme pozerať aj týmto smerom. Do prípravy sa už niektorí zapojili a momentálne sa otvára cesta najmä obrancom.“

Pred sezónnou bola v hre alternatíva, že budete popri manažovaní aj hrávať. Na ľade s družstvom ste však doteraz neboli. Znamená to teda, že už ste definitívne zavesili korčule na klinec?

„Treba to brať tak, ako to je. Akurát sme rozoberali mladých hráčov, čiže nemal by som z toho osobne dobrý pocit, keby zaberám niekomu pozíciu, keďže ja svoju prácu mám, a tak to miesto radšej uvoľním mladším, ktorí majú celú kariéru pred sebou. Môj návrat na ľad teda nevidím reálne.“ V priebehu tretieho augustového víkendu nás čaká prvý ročník turnaja, ktorý organizujeme spolu s Michalovcami.

Ako vznikla myšlienka vytvoriť tento projekt?

„Na to by vedel viac povedať Miloslav Klíma, pretože on to má pod svojou záštitou. V tomto som mu len nápomocný a doťahujem určité veci, čiže o celý turnaj sa stará on a ide mu to veľmi dobre. Čakajú nás však zaujímaví súperi, na záver sa dokonca predstavíme proti Slovanu. Bude to teda naozaj kvalitný turnaj.“