HC Košice ďalej posilňuje mládežnícky úsek – prichádza špičkový tréner brankárov Dušan Strhársky

PRIDANÉ: 7.6.2018

Nové vedenie HC Košice avizovalo už krátko po svojom nástupe na začiatku vlaňajšej sezóny, že práca s mládežou sa stane jednou z jeho absolútnych priorít. Keďže ide o beh na dlhú trať, získať špičkových odborníkov, či zmeniť roky vžité metódy práce, vždy trvá istý čas a mnoho dobrých rozhodnutí sa prejaví až v dlhodobom horizonte. K posledným novinkám v trende neustáleho zlepšovania práce s mládežou nesporne patrí posilnenie mládežníckeho trénerského osadenstva Jánom Vodilom a Jozefom Škrakom, či zriadenie funkcie skauta a angažovanie Miroslava Ihnačáka do tohto postavenia. Úplnou aktualitou je prijatie špičkového trénera brankárov Dušana Strhárskeho, ktorý sa včera ujal svojej pozície v klubových štruktúrach HC Košice.

„Ak sa chceme stať lídrami vo výchove mladých hokejistov, v tomto prípade brankárov, musíme robiť veci inak, ako tomu bolo doteraz. Som rád, že sa Dušan Strhársky stal ďalším členom nášho trénerského tímu a týmto ho v našej organizácii vítam. V spolupráci s Markom Milým dostanú naši brankári všetkých kategórií najlepšie odborné vedenie,“ povedal výkonný riaditeľ HC Košice Rastislav Rusič. 

Dušan Strhársky je rodákom z Trenčína, prešiel mládežníckym dubnickým hokejom a od 19-tich rokov hrával v Nemecku. Ešte počas hráčskej kariéry začal trénovať mládež a dnes je vo veku 33 rokov mimoriadne uznávaným a vysoko žiadaným odborníkom.

V Košiciach sa včera uviedol – ako inak – prvým tréningom brankárov na ľade! Ešte pred tým nás však zaujímalo, prečo pri záujme Chomutova, Brna, či Slovana Bratislava, dal prednosť práve Košiciam. „Oslovila ma vízia tohto klubu a ľudia z vedenia naprieč celým manažmentom. Dlho som totiž premýšľal nad svojim poslaním a hľadal som klub, ktorý by ma zaujal práve tým, ako vníma hokej, ako ho chce posúvať. To bol jednoznačne hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol pre Košice. Netajím, že som mal z Chomutova ponuku zostať pri Á-čku, obdobnú z Komety Brno, či ponuku na prácu s mládežou v Slovane s kontaktom na KHL. Potrebujem však cítiť, že klub má víziu, že chce niečo zmeniť, že má veľké plány“, povedal Dušan Strhársky.

S akými osobnými ambíciami na východ Slovenska rešpektovaný kouč prichádza?  „Mojou ambíciou je vychovať brankára pre Á-čko, a to do pozície prvého gólmana. A malým veľkým snom vychovať gólmana, ktorý sa dostane do draftu NHL. Áno, až tak smelý cieľ by som si dovolil vysloviť.“

K úvodnému rozdeleniu práce uviedol: „Máme dve skupiny brankárov. Dnes sme začali s brankármi kadetov, dorastencov a juniorov, druhú skupinu vytvoríme zo štvrtákov až ôsmakov. Veľmi ma potešilo, že brankári Á-čka Habal a Škorvánek nemajú problém vykorčuľovať na ľad s kolegami z radov mládeže až po kadetov a s pokorou plnili spolu s nimi všetky úlohy na ľade.“

Zaujímalo nás, na čo bol zameraný prvý tréning, ako aj čo sa bude diať v najbližších dňoch. „Prvý tréning bol zameraný na to, aby chlapci chytili „balans“. V lete budeme rozvíjať tie schopnosti, na ktoré počas súťažnej sezóny nie je čas. V sezóne sa viac hráme s pukom, teraz budeme riešiť technické veci, na ktoré neskôr nadviažeme,“ vysvetlil Dušan Strhársky, ktorý je aj v súčasnosti konzultantom švajčiarskeho EHC Basel.

Od skončenia vlaňajšej sezóny sa prvý raz ocitol na ľade aj brankár A-mužstva Vladislav Habal, ktorý pre web HC Košice po prvom tréningu povedal: „Zo začiatku som sa cítil, ako by som práve začal s hokejom, každou minútou sa to však zlepšovalo. Veľmi som si pobyt na ľade užil, určite je to pre brankárov príjemnejšie, ako dvíhať činky v posilňovni.  Nový tréner má výborné metódy, verím, že sa ešte mnohému priučíme. Som rád, že Marko Milý, ktorý je taktiež vynikajúci brankársky tréner, dostal takúto posilu. Pre mládež HC Košice je to príležitosť vskutku úžasná.“

Dušanovi Strhárskemu želáme úspešný angažmán a našim mladým gólmanom skvelý postup v kariére!

GALÉRIA