Igor Liba získal ocenenie Športová osobnosť roka v kategórii Legenda

PRIDANÉ: 13.3.2018

Legende košického a česko-slovenského hokeja Igorovi Libovi udelili na gala večeri Športová osobnosť roka 2017 (ŠOK) ocenenie v kategórii Legenda. Anketa vyhlasovaná agentúrou Progress Promotion pod záštitou Košickej športovej akadémie sa konala 10.3. v Košiciach za účasti prezidenta Slovenského olympijského výboru Antona Siekela a viacerých osobností z oblasti košického športu.

Igor Liba bol nominovaný a ocenený spolu s ďalšími dvoma kandidátmi - zápasníkom Mikulášom Athanasovom (In Memoriam) a skvelým futbalistom Jánom Pivarníkom.

K zisku ocenenia Igorovi Libovi priamo na mieste zagratuloval prezident HC Košice Július Lang.

Nominácia:

Pri predstavovaní Igora Libu nemožno nezačať spomienkou na hokejové majstrovstvá sveta v Prahe roku 1985, kde bol práve útok Lukáč – Rusnák – Liba jednou z kľúčových súčastí na ceste za titulom svetových šampiónov. V národnom tíme získal striebro a bronz z olympijských hier a viaceré cenné kovy si priviezol aj zo svetových šampionátov, na ktorých reprezentoval Československo viac ako desaťročie. Pýši sa aj rekordným zápisom 211 štartov v národných farbách, čo je historicky najviac zo všetkých slovenských hráčov a na sklonku kariéry v jednom zápase nastúpil aj za novovytvorený tím Slovenska. Aj v lige má skvelú bilanciu, nebolo vari brankára, ktorého by neprekonal, v 589 zápasoch, vo federálnej lige či slovenskej extralige dal 285 gólov. Najviac si to užíval v oranžovo-čiernom drese košických VSŽ, s ktorými získal 2 majstrovské tituly (1986 a 1988), dva tituly má aj z vojenčiny v Dukle Jihlava (1983 a 1984) a jeden i zo slovenskej ligy s VSŽ Košice v roku 1999. Ako jediný zo slovenských hokejistov sa môže pochváliť, že hral v spoločnom útoku s legendárnym Wayne Gretzkym, keď obliekal dres tímu NHL Los Angeles Kings. Igor Liba bol vyhlásený tiež za najlepšieho československého hokejistu, ako víťaz ankety o Zlatú hokejku, v roku 1984. Dnes sa venuje výchove mládeže v akadémii, ktorá nesie jeho meno. (zdroj: http://www.sportovaosobnost.sk)

FOTO: HC Košice