Juniorka sa tlačí nahor, najproduktívnejšieho hráča súťaže láka Lake Placid

PRIDANÉ: 15.12.2022

Z posledných šiestich zápasov vyhrali košickí juniori päť a v tabuľke už pomaličky dýchajú na krk elitnej štvorke. Z ostatného dvojzápasu proti Michalovciam vyťažili plný bodový zisk, no v oboch prípadoch to mali proti húževnatému súperovi veľmi náročné.

V prvom súboji proti Dukle zvíťazili zverenci Marcela Šimurdu 2:0 gólmi v tretej tretine, v druhom dokonca prehrávali a k výhre 3:1 ich nasmerovali až dva presné zásahy útočníka Mateja Jurča.

„Prvá tretina nebola optimálna a trápili sme sa. Chýbal nám pohyb a herne sme sa prispôsobili súperovi. Nehrali sme svoju hru. Od polovice druhej tretiny sa to zlepšilo a prvé dva góly nás namotivovali. Potom sa už hralo lepšie,“ vrátil sa k víťazstvu nad Zemplínčanmi Jurčo, ktorého góly prišli v správny čas. Dvadsaťročný krídelník nimi ukončil osemzápasové strelecké suchoty, ktoré trvali od 22. októbra. „Veru, bolo to dávno. Mal som tam aj dvojtýždňovú pauzu. Keďže som totiž výnimka 2002-ka, priestor dostali iní spoluhráči. Teraz som dostal šancu v prvej päťke a ukázalo sa, že na to mám.“

Michalovce sú momentálne posledným tímom tabuľky, aj juniorská úroveň však potvrdila, že derby nemá favorita.

„Už kolo predtým sme sa u nich celkom vytrápili. Na to, že sú v tabuľke dosť nízko, to máme proti nim ťažké. Neviem či je to podcenením, ale v oboch zápasoch sme to našťastie zlomili. Neboli to ľahké zápasy, ale skomplikovali sme si to nepremieňaním šancí,“ zamyslel sa najproduktívnejší hráč našej juniorky Alex Novota. K druhému triumfu proti Dukle prispel dravým prienikom, po ktorom zvýšil Marcel Kimák svojim prvým gólom sezóny na 3:1. Hostia dostali v závere príležitosť zahrať si presilovú hru a pri hre šiestich proti štyrom skúšali zopakovať husársky výkon svojho A-tímu, ktorému sa nedávno podarilo v Steel aréne zmazať počas power play dvojgólový košický náskok. „Určite som si na to spomenul. My s tým máme totiž celkom problém a pri hre súpera s odvolaným brankárom sme už inkasovali asi štyri góly. Postrácali sme preto veľa bodov. Som rád, že tentoraz sme to zvládli lepšie.“

Z posledných šiestich duelov zaváhali mladí „oceliari“ iba proti Nitre a na tretie miesto už strácajú iba dva body.

„Aj vlani sme mali slabší začiatok sezóny. Trápili sme sa a boli tam prehry i remízy. Postupne sme sa do toho dostali a vyhrali sme dvanásť zápasov v rade. Teraz sa úvod zopakoval a ostáva veriť, že zopakujeme aj silný záver. Náš cieľ je jasný a túžime po obhajobe titulu,“ zadefinoval plán pre zvyšnú časť sezóny Alex Novota, ktorý je s bilanciou 11+27 v 27 zápasoch najproduktívnejším hráčom juniorskej extraligy. Len o pár bodov menej má Michailo Krasnozhon a košický tandem tak kráča v stopách, ktoré pred rokom vyšliapalo iné ukrajinsko-slovenské produktívne duo Oleksander Plochotnik – Lukáš Vaculík.

„Je to určite zaujímavé a osobne som rád, že extralige kraľujú Košičania. Vždy to môže byť aj lepšie, ale celkovo som spokojný. Hoci majú prioritu tímové body, keď sme už na čele bodovania, chceme tam aj ostať. Podstatné je, aby sme bodovali v kľúčových zápasoch. Keď sa nám bude dariť ako tímu, tak budú spokojní aj jednotlivci,“ podotkol 19-ročný Alex, ktorého starší brat Miroslav nastupuje v extraligovom tíme HC. V pozícii najproduktívnejšieho hráča juniorky pochopiteľne verí, že ešte v tejto sezóne dostane podobnú príležitosť aj on. „Určite ma to láka. S áčkom som bol na dvoch tréningoch a verím, že ak by už napríklad bola pozícia tímu v tabuľke istá, tak by som mohol dostať šancu.“

Nateraz reálnejšou výzvou je však januárová univerziáda v americkom Lake Placid. Študent hutníctva na Technickej univerzite sa totiž spoločne s Benjamínom Mikulášom Škrekom a Lukáčom Vaculíkom objavil v prvotnej nominácii na prestížne podujatie.

„Veľmi ma to láka. V prvej nominácii nás bolo z Košíc viac a dúfam, že sa nám podarí dostať aj do záverečnej. Bola by to určite životná skúsenosť a možnosť zahrať si proti výborným hráčom z NCAA. Okrem toho ide o pomerne dlhý pobyt, ktorý by umožnil aj užiť si trochu Ameriku,“ uzavrel Alex Novota v súvislosti zahrať si na podujatí, ktorého dejiskom bude slávna hala Olympic center. Fanúšikom hokeja netreba pripomínať, že práve v nej sa v roku 1980 zrodil Zázrak na ľade, keď americký tím bez hviezd z NHL zdolal vo finále olympijských hier v tom čase nezdolateľný Sovietsky zväz.