Kmeca s Repčíkom čaká zlomový rok

PRIDANÉ: 1.8.2021

Už zajtra odštartuje prestížny Hlinka Gretzky Cup, na ktorom sa predstaví viacero produktov našej akadémie. Medzi ne patrí aj útočník Peter Repčík a obranca Jozef Viliam Kmec. Okrem iného obaja si v budúcej sezóne premiérovo vyskúšajú účinkovanie vo WHL, no a o presune do prestížnej juniorskej ligy sme sa s mladými slovenskými nádejami v krátkosti pozhovárali.

Tvrdá zámorská skúška

Medzisezónne obdobie je pre hráčov veľmi náročné, pretože bez zápasového tempa musia nabrať kondíciu a pripraviť sa čo najlepšie na nasledujúci ročník. Tak ako aj niekoľko ďalších hokejistov, odchovanci košického hokeja v tejto fáze taktiež využili odbornú pomoc skúseného kondičného trénera Daniela Kičuru a jeho tímu. Kanadská WHL je vo svete známa aj vďaka tvrdej hre, ktorou sa jednotlivé celky prezentujú. To si uvedomujú i sedemnásťroční korčuliari. „Očakávam kontaktný hokej. Viem, že bitky nie sú v zápasoch žiadnou výnimkou, ale takisto stretnutia prebiehajú vo vysokom tempe,“ konštatuje Viliam a v podobnom duchu ho dopĺňa Peter, „počul som, že v rukavičkách sa tam veľmi nehrá, no vo WHL pôsobí množstvo šikovných chlapcov a celé to je extrémne energické.“ Obzvlášť pre Európanov môže byť takýto štýl hokeja ráznou zmenou, preto je nevyhnutné adaptovať sa čo najrýchlejšie. „Síce nepatrím medzi najväčších na ľade, avšak nebojím sa do nikoho oprieť,“ sebavedomo vraví ľavoruký forvard a kolega z obrany dodáva, „chvíľku si na to budem musieť zvykať. Som ale fyzicky dobre pripravený, čiže problém by mi to robiť nemalo.“

Draftový rok

Odchod na americký kontinent je z pohľadu týchto dvoch hokejistov logickým krokom, pretože budú tam pod väčším drobnohľadom skautov, a to môže byť kľúčové. Oboch totižto počas nasledujúceho leta čaká draft do NHL a isto by chceli minimálne napodobniť tohtoročný výsledok ďalšieho Košičana Jakuba Demeka. „Bude to dôležitá sezóna. V prvom rade chcem konštantne podávať kvalitné výkony a posnažím sa, aby si ma všimli tréneri reprezentácie do dvadsať rokov,“ odpovedá čerstvá posila Lethbridge Hurricanes a obdobné ciele má aj „bek“ družstva Prince George Cougars, „Rád by som sa dostal na juniorský svetový šampionát a rozhodne by som si predvedenou hrou chcel vydobyť čo najvyššie miesto na drafte.“

Pre košických rodákov je presťahovanie zo Slovenska do Kanady obrovskou životnou výzvou, ktorá však môže stáť na začiatku dvoch obdivuhodných kariér. Nám na záver teda neostáva nič iné, len naším talentovaným chlapcom popriať všetko dobré a držať im palce.

Média tím (Sch)