Košičania draftovaní v USHL

PRIDANÉ: 9.5.2022

Naši odchovanci Theo Kiss a Leo Eperješi boli draftovaní do zámorskej mládežníckej súťaže USHL. V jarnom drafte dostal možnosť pokračovať v službách tímu Mount St. Charles Academy Theo Kiss, ktorý v klube pôsobil už od sezóny 2020/2021. Draftovaný bol v 2. kole. Svojej možnosti sa dočkal aj hráč juniorky HC Košice Leo Eperješi, ktorého si v druhej fáze draftu zvolilo Chicago Steel.

Našich odchovancov sme sa pýtali na to, ako vnímajú  príležitosť hrať hokej v zámorskom prostredí.

,,Bola to pre mňa veľká výzva, strach a krok do neznáma. Mal som 14 rokov, keď som odišiel z domu. Pre covidové opatrenia som musel všetko zvládnuť sám – od cestovania, prestupov na letiskách, transferu až po nové prostredie, kultúru a štúdium. V rámci školy bol na mňa vyvíjaný rovnaký tlak ako na domácich hráčov, nemal som žiadne úľavy. Prvý rok bol veľmi náročný, ale s odstupom času to hodnotím ako najlepšie rozhodnutie a šancu, ktorú nedostane každý,“ vyjadril sa Theo Kiss.

Na túto otázku nám odpovedal aj junior Leo Eperješi: ,,Vnímam to ako príležitosť a zároveň výzvu, ktorú chcem využiť naplno, aby som mohol pokračovať po ceste za svojimi snami.“

Mladých Košičanov sme sa opýtali aj na ich štýl hry.

,,Od každého z nás vyžadujú, aby tak bránil, ako aj útočil. Je to ich herný štýl. Dobrá prihrávka podľa mňa znamená viac ako gól. Moji tréneri chcú, aby som bol strelec. Pre tím budem takto prospešnejší,“ odpovedal nám útočník Mount Saint Charles Academy Theo Kiss.

Bek košických juniorov Leo Eperješi zdieľal rovnaký názor: ,,Myslím si, že v dnešnej dobe by mal byť obranca komplexne vybavený defenzívnymi aj ofenzívnymi schopnosťami. To znamená, že sa snažím hrať poctivo vzadu, ale podporovať aj ofenzívu.“

Na otázku čo pre neho znamená to, že si ho všimli zámorskí skauti nám Theo odpovedal výstižne: ,,Pre každého mladého hráča je to odmena za dobre vykonanú prácu, pocta a chuť na sebe ďalej pracovať.“

Rovnakú motiváciu pociťuje aj Leo: ,,Znamená to pre mňa veľa vecí. Je to odmena za doterajšiu prácu, ale aj ďalšia extra motivácia sa zlepšovať.“

,,Bol to môj sen dostať sa do zámoria a presadiť sa tam. Liga USHL mi pomáha priblížiť sa k môjmu cieľu,“ odpovedal Theo na otázku, či sa dá hovoriť o tom, že sa mu splnil sen.

Radosť zdieľal aj Leo Eperješi: ,,Som rád, že sa mi začínajú plniť sny. Je to skvelé, keď sa vám ozve klub z USHL a prejaví o vás záujem, ale verím, že je to len začiatok dlhej cesty, ktorá ma čaká.“ Očakával Leo niekedy niečo také? ,,Všetky moje kroky viedli týmto smerom, takže som veľmi rád, že sa mi to podarilo.“

Dôležitým faktorom pri takýchto veľkých rozhodnutiach je aj slovo rodičov. Hokejisti sa vyjadrili aj k prvým reakciám ich blízkych na tieto veľké udalosti.

,,Keďže ma vždy podporovali, boli na mňa pyšní, ale zdôrazňovali mi, aby som ostal pri zemi,“ vyjadril sa útočník Theo Kiss.

,,Rodičia ma podporujú celý čas od mojich začiatkov, takže sa veľmi tešia z každého môjho úspechu a táto správa ich veľmi potešila,“ povedal nám Leo Eperješi.

Kam posunula táto skutočnosť kariérne ciele mladých Košičanov?

,,O ďalší krok vpred, ale tých krokov je predo mnou ešte veľa,“ tvrdí Theo.

Podľa slov Lea: ,,Táto možnosť ma posunula o krok bližšie k môjmu cieľu hrať v USHL, uplatniť sa v hokeji, využiť možnosť štúdia na univerzite a hrať hokej v NCAA.“

Tieto úspechy by sa neboli dostavili bez ľudí, ktorí Thea a Lea podporovali. Komu by sa chceli za svoje víťazstvá, posuny a rozvoj talentov v živote poďakovať?

,,V prvom rade rodičom. Vždy nás podporovali v hokejovom raste. Môjmu idolu – staršiemu bratovi Andrejovi a mladšej sestre Lucke, ktorá musela všetko absolvovať s nami. Ďalej všetkým mojim trénerom od útleho detstva až po môj odchod do USA. Za ten vďačím pánu trénerovi Alexandrovi Valentínovi. Bol to práve on, kto mi otvoril cestu a pracoval na zlepšení mojich individuálnych zručností,“ vyjadril sa Theo Kiss.

Leo Eperješi vo svojom poďakovaní nevynechal tiež nikoho nevynechal . ,,Najprv by som sa chcel poďakovať rodičom, ktorí – ako som už spomínal – ma stále podporovali. Chcem sa poďakovať aj všetkým mojim doterajším trénerom. Vyzdvihol by som možnosť pôsobiť v projekte U18, kde som sa dostal ako 15-ročný. Zažil som tam nadštandardné podmienky pre hokejový rozvoj. Tam som dostal možnosť zlepšovať sa každý deň. Ďakujem nielen mojim trénerom, ale aj realizačnému tímu.“

Theo Kiss doposiaľ v drese Mount St. Charles Academy odohral 91 zápasov, v ktorých nazbieral neuveriteľných 122 bodov za 40 gólov a 82 asistencií. Pre Lea Eperješiho sa zámorská premiéra zatiaľ len črtá. Koncom apríla sa však s HC Košice získal titul  majstra SR v kategórii juniorov.

Foto: ushl.com