Kto má pod palcom našu mládež?

PRIDANÉ: 7.6.2021

HC Košice už dlhodobo pracuje na rozvoji a výchove talentovanej mládeže. Vizitkou práce trénerov v mládežníckych kategóriách je určite fakt, že dokázali vychovať viacero hráčov, ktorí sa presadili aj v najlepšej hokejovej lige sveta. Z novodobej éry môžme spomenúť mená ako Ladislav Nagy, Christián Jaroš, Martin Marinčin, Tomáš Jurčo a v neposlednom rade Erik Černák, ktorý dokonca v minulom roku získal slávný Stanleyho pohár vo farbách Tampy Bay Lightning.

Šport zastihla kvôli celosvetovej pandémii dlhá prestávka, zápasy sa prekladali a rušili, zásluhou čoho sa naše mladé nádeje do súťažnej akcie nedostali, a tak stále čakajú na vytúžený restart svojích líg. Na lavičkách jednotlivých tímov však oproti minulej sezóne nastali menšie zmeny.

Šéftrénerom mládeže sa stal Miroslav Kozárik. Pod hlavičkou HC Košice pracuje už dvadsaťpäť rokov a je neodmysliteľnou súčasťou nášho klubu. Vo svojej novej funkcii bude odovzdávať množstvo cenných skúsenosti, ktoré nadobudol počas svojej bohatej trénerskej kariéry, mladším generáciam.

Akadémia

K juniorom sa vrátil na lavičku Marcel Šimurda, tentoraz na pozíciu hlavného trénera. Marcel získal v sezóne 2008/2009 ako hráč majstrovský titul a trénerské skúsenosti má aj s A-mužstvom, kde pôsobil ako asistent a na konci minulej sezóny bol dokonca aj šéfom kabíny. Po jeho boku bude stáť Tomáš Kochan, ktorý je zároveň vedúcim akadémie.

Dorast, a teda kategóriu do osemnásť rokov povedie dvojica Jozef Škrak ako hlavný tréner a asistovať mu bude Miroslav Marcinko, ktorý v minulosti reprezentoval slovenskú národný tím na majstrovstvách sveta a výraznou mierou sa podieľal na postupe Slovenska medzi hokejovú elitu. Ako tréner v roku 2011 oslavoval s našimi juniormi titul majstra Slovenska.

Kadetov povedie v pozícii hlavného trénera Peter Holaza, ktorý minulú sezónu viedol juniorov  a bol skills trénerom pri A-tíme. Úlohu jeho asistenta bude opäť zastávať  Peter Bartoš, ktorý získal v košickom drese päť majstrovských titulov a radí sa medzi najväčšie legendy klubu. Peťo pôsobil ako asistent trénera už aj pri A-tíme „oceliarov“ a v rovnakej pozícii strávil jeden ročník na lavičke Michaloviec.

Na základe filozofie napredovania mládeže sa klub rozhodol, že akadémia bude mať vlastného rozvojového a skills trénera. Túto funkciu bude zastávať Alexander Valentín, ktorý je bývalým hráčom a má niekoľkoročné trénerské skúsenoti v klube. Minulú sezónu pôsobil v našej organizácii ako skills tréner pre hlavný tím. V lete sa venuje individuálnej príprave Erika Černáka na ľade.

Hokejové triedy a hokejové prípravky

Vedúcim hokejových tried v budúcej sezóne bude Peter Holaza, ktorý má zároveň na starosti vyššie spomínaných kadetov. K trénerskému štábu sa pridali  Martin Lenďák a Mojmír Božík ml., ktorí budú spolu s  Ľubomírom Sabolom a Ľubomírom Micákom pripravovať naše talenty na prechod do akadémie. Martin Lenďák je bývalým hráčom Košíc a v minulosti trénoval mládežnícké kategórie v našom klube i v Prešove. Mojmír Božík pôsobil v minulej sezóne v štruktúrach michalovského klubu a predtým trénoval HK Sršne a starších žiakov vo Vranove nad Topľou.

Hokejové prípravky bude viesť Tomáš Pollák, ktorý je zároveň hlavným trénerom pre kategóriu U10. Asistovať mu budú Viliam Mižišin a Vladimír Marinčin st., ktorí su asistentmi aj v kategórii U9, kde pôsobí ako hlavný tréner Vladimír Marinčin ml. Našich najmladších hokejistov, v kategóriach U8, U7 a U6 budú viesť Jakub Mackaľ, Jakub Mistrík a Martin Jesenský. Nováčikom v klube je Peter Vojtek, ktorý sa chopil pozície asistenta v kategóriach U7 a U6.

HC Košice Media Team/Bernát