Mikrosonda do pôsobenia našich starších mládežníckych kategórií

PRIDANÉ: 16.10.2019

Po tom, čo sme vám nedávno priniesli súhrn doterajšieho priebehu sezóny z pohľadu A-mužstva HC Košice, zameriame sa na našich juniorov, dorastencov a kadetov.

JUNIORI

Tím má aktuálne za sebou trinásť odohraných zápasov a zverenci Petra Holazu sa momentálne nachádzajú v strede ligovej tabuľky. So ziskom dvadsiatich bodov a priaznivým skóre 49:38 im patrí šiesta priečka, na lídra z trenčianskej Dukly strácajú v zamotanom ligovom pelotóne len osem bodov. Juniorom sa doposiaľ podarilo zvíťaziť s plným bodovým ziskom v piatich dueloch. V prípade, že zápasy šli do predĺženia, raz sa tešili z víťazstva a rovnako jedenkrát odchádzali s prehrou. Bez bodov tak vyšli zo štyroch zápasov.

Realizačný tím juniorského mužstva môže tešiť predovšetkým skalp z ľadu vedúcej Dukly Trenčín. V piatom kole sa tam Oceliarom podarilo zvíťaziť 5:2, čím Vojakom uštedrili zatiaľ jedinú domácu prehru v prebiehajúcom ročníku. Najväčší debakel sme uštedrili hneď v úvode sezóny Skaličanom, ktorých sme porazili na domácom ľade 8:2.

Juniorke sa darí aj pri hre v početnej výhode. V tejto činnosti im patrí tretie miesto spomedzi všetkých ligových tímov, s úspešnosťou využívania na úrovni 16,46 %. Dokážeme aj brániť oslabenia, kde sa taktiež nachádzame medzi najlepšími mužstvami. S úspešnosťou 88,24 % ubránených oslaboviek nám v tomto ohľade patrí štvrté miesto.

Pri pohľade na individuálne štatistiky celej ligy nás môže tešiť, že medzi trojicou najproduktívnejších hráčov sú až dvaja Košičania. Adam Matej a Patrik Frič získali zhodne po 19 kanadských bodov v trinástich zápasoch. To činí skvelý bodový priemer na zápas – 1,46. Práve Frič je s 12 asistenciami aj najlepším nahrávačom ligy. Následne, v tesnom závese za nimi nájdeme na šiestom mieste so ziskom 17 bodov Gabriela Vereša. Zabudnúť nesmieme ani na mladého brankára Rastislava Eliaša. Gólman s rokom narodenia 2004 nastupuje aj medzi juniormi, kde sa rozhodne nestratil. Do bránkoviska sa postavil doposiaľ v siedmich dueloch, po ktorých je jeho úspešnosť zákrokov 90,87 %.

Najbližšie sa tím Petra Holazu predstaví na domácom ľade, v Steel aréne v sobotu 19. októbra, kedy od 17:00 privítame Banskú Bystricu. V nedeľu 20. októbra budeme hostiť ďalší tím zo stredu Slovenska, tabuľkového suseda HKM Zvolen. Zápas sa začína o 11:00.

DORAST

Iba jeden tím dokázal zatiaľ nájsť recept na to, ako poraziť dorastencov HC Košice. Aj z tohto dôvodu patrí tejto vekovej kategórii delené prvé miesto v Kaufland Extralige dorastu. Tretí najlepší útok a úplne najlepšia defenzíva. Toto je aktuálna vizitka tímu okolo hlavného trénera Tomáša Kochana. Ten priviedol svojich zverencov už k desiatim víťazstvám, jednej výhre po predĺžení a sklamaní z prehry ostali hráči dorastu iba raz. Séria siedmich víťazných zápasov v rade z úvodu sezóny bola jasným odzrkadlením skvelej prípravy zakončenej víťazstvom na Memoriáli Ladislava Trojáka. 

Jedným z mála negatív sú presilové hry, ktoré našim dorastencom až tak nevychádzajú. S 13.95 % úspešnosťou ich využívania im v tomto ohľade patrí až deviate miesto. Presný opak sa týka oslabení. Nielen, že sme štvrtým najmenej vylučovaným tímom, no v početnej nevýhode sme inkasovali doposiaľ iba trikrát, čo je úplne najmenej (93,18 %). Logicky nám tak v tomto ukazovateli patrí líderská pozícia. Najvyššie víťazstvo si dorastenci pripísali paradoxne proti tímu, ktorému ako jedinému podľahli. V siedmom kole rozobrali Martin na ich ľade 7:2, no hneď nasledujúci deň im v „odvete“ uštedrili rovesníci z Martina porážku v pomere 2:1.

Najproduktívnejším Oceliarom v doraste je Peter Repčík. Tomu sa v dvanástich dueloch podarilo zaznamenať 20 bodov, keď v desiatich prípadoch rozvlnil sieť súpera a rovnakým počtom asistencií k tomu dopomohol svojim spoluhráčom. Zaslúžene mu tak patrí tretia priečka v produktivite celej dorasteneckej súťaže. V prvej desiatke by sme našli aj dvojicu – Norbert Miškuf a Miroslav Tvrdoň. Kolegovia z jedného útoku majú na svojom konte 17 kanadských bodov. Prvému menovanému patrí druhá priečka aj v tabuľke pravdy, Miškuf nazbieral aj 17 plusových bodov. Vďaka vyššie spomínanej najlepšej defenzíve v lige jasne dominujú košickí gólmani. Tí sa medzi troma žrďami pravidelne striedajú. Roman Kaľavský a Patrik Jurčák sú s úspešnosťou zákrokov 96,27 %, respektíve 95,24 % lídrami súťaže v tomto ohľade.

Najbližšie čaká túto vekovú kategóriu domáci dvojzápas proti MsHKM Žilina. V sobotu 19. októbra hráme na domácom ľade od 15:15. V nedeľu 20. októbra je úvodné buly naplánované na 14:00.

KADETI

Dnešný súhrn zakončíme mládežníckym tímom kadetov, ktorý aktuálne pod taktovkou hlavného kormidelníka Juraja Faitha bojuje v ligovej skupine D. Po ôsmich odohraných zápasoch patrí mladým Košičanom prvé miesto, keďže získali maximálny možný počet bodov – 16. Podobne ako dorastenci, aj kadeti nadviazali na úspešnú prípravu a potvrdzujú, že košický mládežnícky hokej sa každým rokom posúva na vyššiu úroveň.

V presilovkovej činnosti sú kadeti aktuálne druhým najlepším tímom svojej skupiny. Nad nami je už len najväčší konkurent – HK ŠKP Poprad. Z 34 ponúknutých šancí dokázali zužitkovať vo svoj prospech 10 presilových hier. Trikrát si zahrali aj v početnej výhode o dvoch hráčov a z gólu sa tešili raz. Úspešnosť 29,41 % je viac než slušná. Čo sa oslabení týka, tam sú kadeti jednoznačne najlepším tímom. Úspešnosť 94,12 % zrejme hovorí za všetko, veď za chrbát nášho gólmana prešiel puk v oslabení iba raz. Navyše početné nevýhody tento tím ani trápiť nemusia, keďže mladí Košičania sú najmenej vylučovaným mužstvom svojej skupiny. Keď k tomu pripočítame skvelé skóre 85:11, je jasné, že kadeti sa momentálne bavia hokejom!

V individuálnom ohľade sa darí viacerým malým Oceliarom. Najviac bodovo zatiaľ vyniká Theo Kiss a jeho 22 bodov po siedmich zápasoch. Nad hranicu čísla dvadsať sa dostal aj Tobias Faith, ktorý na svojho tímového kolegu „stráca“ len jediný bod. Spomedzi obrancov sa aj podpore útoku stíha venovať Leo Eperješi, ktorému stačilo šesť zápasov na to, aby získal 15 bodov. Kráľom bránkoviska je Sebastián Pribula, ktorého úspešnosť zákrokov sa za sedem zápasov pohybuje na úrovni 96,19 %. Aj títo hokejisti sú budúcnosťou košického hokeja, preto veríme, že sa im takto bude dariť aj naďalej.

Košice do toho!

Silvester Bobko, HC Košice Media Team