Miroslav Kozárik: Postupnými krokmi sa chceme posúvať vpred

PRIDANÉ: 14.6.2021

Dlhoročná trénerská stálica v štruktúrach najúspešnejšieho slovenského klubu bola pred sezónou 2021/2022 povýšená na pozíciu šéftrénera mládeže. Miroslav Kozárik si to za vyše dve desaťročia v HC Košice rozhodne zaslúžil. Jeho rukami totižto prešlo množstvo talentov, ktoré to dotiahli až do profesionálneho hokeja. Odborník s množstvom skúsenosťami vie, čo je nevyhnutné a potrebné pre výchovu mladého hráča, preto na takúto pozíciu je ideálnou voľbou a my sme ho nielen ohľadom tejto kariérnej zmeny vyspovedali.

Stali ste sa novým šéftrénerom mládeže v našom klube. Možno tak pre objasnenie fanúšikom, v čom spočíva Vaša pracovná činnosť, čo je náplňou Vašej práce na tejto pozícii?

„Áno, pred začiatkom sezóny som bol oslovený vedením klubu HC Košice, konkrétne Miloslavom Klímom a bola mi ponúknutá funkcia šéftrénera mládeže. V rámci dlhoročnej spolupráce som ponuku prijal a za prejavenú dôveru by som sa chcel poďakovať. Pevne verím, že sa mi podarí prispieť ku skvalitneniu práce s mládežou v našom klube. Mojou úlohou je predovšetkým koordinácia jednotlivých mládežníckych kategórii a vytvorenie tímu trénerov, ktorí sú schopní a ochotní dodržiavať nastolenú koncepciu pri výchove mladých nádejí.“

Dá sa povedať, že „žezlo“ preberáte po Janovi Šťastnom, ktorý tu nastolil istú koncepciu. Plánujete na ňu nadviazať alebo sa chystajú nejaké zmeny?

„Už za pôsobenia môjho predchodcu bol vytvorený kolektív ľudí, ktorý sa spolupodieľal na nastavení našej cesty. Jeho súčasťou som bol aj ja a myslím si, že je rozumné na rozpracovanú koncepciu nadviazať, rozmeniť ju na drobné a spoločnými silami pracovať tak, aby bola prospešná pre všetky strany. Podstatné je veriť, že je správna. Práca s mládežou si vyžaduje veľa času, trpezlivosti, dôvery a našou úlohou je celý tento proces zvládnuť.“

K trénerskému štábu sa pred nedávnom pridali Martin Lenďák, Mojmir Božík ml. a Peter Vojtek. Čo viedlo k ich angažovaniu?

„Prvý a druhý spomínaní nahradili na trénerských postoch Alexandra Valentína, ktorý bude pôsobiť v klube ako skills coach a Petra Čížeka, pretože odchádza na stáž do Fínska. Peter Vojtek doplnil trénerský štáb hokejovej prípravky. Všetci menovaní už sú vo svojich kategóriách zapracovaní. Pri ich výbere sme sa snažili o to, aby svojou typológiou, odbornosťou a vekom spĺňali kritéria na výchovu mladých hráčov.“

Momentálne je začiatok júna a do štartu sezóny ostávajú teda ešte približne tri mesiace. Ako to vyzerá s letnými prípravami v jednotlivých kategóriách?

„Letná príprava je v každej kategórií rozbehnutá a prebieha podľa plánu. Naše nádeje využívajú rôzne športoviská pre suchý a kombinovaný tréning. Koniec je naplánovaný na 2.7.2021. Nasleduje krátke trojtýždňové voľno, počas ktorého chceme ponúknuť hráčom, ktorí tento čas na oddych nevyužijú, priestor individuálne trénovať na ľade. Druhú fázu odštartujeme 26.7.2021 taktiež kombinovanou prípravou, kde sú po veľkej odmlke naplánované viaceré turnaje a prípravné zápasy.“

Po dlhom období sa konečne dá normálne trénovať. Aký je to pocit pre vás trénerov aj pre samotných hráčov, že už môžete viacmennej fungovať bez obmedzení?

„To, že sa opatrenia uvoľnili a dá sa trénovať v plnom počte privítal asi každý z nás. Organizovať prípravu online je ako doplnok fajn a vieme to využívať aj naďalej, ale trénovať naživo a spoločne je úplne niečo iné. Nielen kormidelníci, ale taktiež hráči vnímajú túto zmenu pozitívne a možno si v budúcnosti sociálny kontakt a kolektívnu prácu budeme vážiť viac.“

O tom, že dlhý výpadok bez možnosti tréningu na ľade a bez zápasového tempa bude mať vplyv na rozvoj našich nádejí, tak to je zrejme každému jasné. Ako sa snažíte vykompenzovať túto približne ročnú stratu?

„Tá strata sa už dohnať nedá. Snažíme sa hráčom dávkovať plynulý nábeh na maximálne zaťaženie a vytvoriť priestor, aby mali možnosť v rozumnom objeme športovať aj počas voľna a dovoleniek. Chceme aby sa nám trpezlivou prácou podarilo zmierniť športový výpadok a v aktívnej spolupráci s našimi zverencami navodiť myšlienku, že každý je tak dobrý, ako na sebe bude pracovať.“

Patríte k najdlhšie pôsobiacim trénerom v štruktúrach HC Košice. Zažili ste toho už mnoho. Čo očakávate od nadchádzajúcej sezóny, ktorá bude opäť veľmi špecifická.

„Určite nebude jednoduchá. V prvom rade si všetci prajeme, aby sa následkom pandémie sezóna neprerušila, pretože v tom prípade by realizácia našej práce bola obmedzená alebo v horšom prípade úplne zmarená. Každý z nás má osobné ciele, ktoré si chce v živote splniť, preto verím, že spoločnými silami sa nám prípadné prekážky podarí zdolať.“

Sú už teraz nejaké konkrétne sezónne ambície naprieč jednotlivými kategóriami? Najmä teda čo sa týka juniorov, dorastencov a kadetov.

Každý klub a každý jeho člen chce uspieť. My nie sme výnimka. Všetky kategórie sú pre nás dôležité a za prácu, ktorú v HC Košice  všetci vykonávame, očakávame aj výsledky. V nastavenom systéme sa snažíme byť trpezliví a dúfame, že sa budeme postupnými krokmi posúvať vpred. Čo sa týka tých troch najstarších kategórii, máme ich zastrešené skúsenými trénermi a verím, že okrem výchovného procesu sa dočkáme takisto čo najlepšieho umiestnenia.“