Nagy a Hovorka na Olympiádu!

PRIDANÉ: 17.1.2018

V stredu 17. januára obletela Slovensko správa o nominácií hokejistov na ZOH 2018, ktoré sa uskutočnia v kórejskom Pjongčangu. Generálny manažér slovenskej reprezentácie Miroslav Šatan a hlavný tréner Craig Ramsey si vybrali 25 hráčov, medzi ktorými sú aj dvaja útočníci HC Košice – Ladislav Nagy a Marek Hovorka!

Ladislav NAGY

Kapitán košických hokejistov si oblečie reprezentačný dres na ZOH premiérovo. K účasti na olympiáde bol veľmi blízko už v roku 2006, avšak pre problémy s kolenom ho v konečnej nominácií do Turína nahradil terajší kapitán Banskej Bystrice Tomáš Surový.

Rodák zo Šace reprezentoval Slovensko už v mládežníckych kategóriách. Jeho prvý veľký úspech v drese s dvojkrížom na hrudi prišiel už na majstrovstvách sveta do 20 rokov v roku 1999, ktoré sa konali v kanadskom Winnipegu. Slováci prekvapili celú hokejovú verejnosť a z podujatia si po záverečnej výhre nad Švédmi 5:4 odniesli bronzové medaily. Ladislav Nagy nastúpil vo všetkých zápasoch (6), v ktorých strelil 4 góly a na ďalšie 3 nahral. Aj to mu stačilo, aby sa stal najlepším strelcom, a zároveň aj najproduktívnejším hráčom Slovenska na tomto turnaji.

Jeho výkony medzi seniormi potom neunikli pozornosti trénera Jána Filca o pár rokov neskôr. Nášho súčasného kapitána povolal na jeho prvé majstrovstvá sveta v roku 2002, ktoré sa konali vo Švédsku. V nich Laco strelil len jeden gól a zaznamenal tri asistencie, na konci turnaja sa ale tešil z titulu majstra sveta! O rok neskôr sa zúčastnil aj MS vo Fínsku, kde viedol reprezentačný výber František Hossa. Slovákom sa opäť darilo a na šampionáte si vybojovali bronzové medaily. Na tomto turnaji mal Ladislav Nagy v 9 zápasoch bilanciu 4 góly a 4 asistencie.

V roku 2004 štartoval len na zámorskom Svetovom pohári, kde sa našej reprezentácií veľmi nedarilo. Potom nasledovala pre nášho kapitána v reprezentácii dlhšia odmlka. Po nej ho do reprezentácie povolal v roku 2009 znovuzvolený reprezentačný tréner Ján Filc. Laco si tiež zahral na domácich MS v roku 2011, kde spolu s Miroslavom Šatanom nazbierali identický počet kanadských bodov (3+2) a patrili k lídrom našej reprezentácie.

V roku 2014 cestoval na MS do bieloruského Minsku. Tam patril so štyrmi presnými zásahmi spolu s Tomášom Tatarom a Michelom Miklíkom medzi najlepších strelcov Slovenska.

Na začiatku sezóny 2017/2018 prišla pozvánka do reprezentácie od nového kanadského trénera Craiga Ramesyho. Košický útočník bol následne nútený vynechať pre zranenie turnaj Euro Ice Hockey Challenge v nórskom Hammare. To však 66-ročného kanadského trénera neodradilo od toho, aby kapitána Oceliarov zaradil do konečnej nominácie na ZOH 2018.

Ladislav Nagy pôsobí v metropole východu od minulej sezóny, kedy sa rozhodol pre návrat po dlhej kariére v zahraničí. S Oceliarmi vtedy uzavrel kontrakt na 2 roky. 38-ročný útočník patril v minulej sezóne medzi ústredné postavy slovenskej Tipsport Ligy. V 50 zápasoch základnej časti nazbieral 61 bodov za 29 gólov a 32 asistencií, v play-off ešte nastúpil na 2 zápasy, ale v nich strelil už len jeden gól.

Ladislav Nagy si v tejto sezóne drží priemer jedného bodu na zápas. V doterajších 29 zápasoch strelil 17 gólov a pridal k tomu 12 asistencií.

Účastník MS U20 (2x) : 1998, 1999 (bronz)
Účastník MS (5x) : 2002 (zlato), 2003 (bronz), 2009, 2011, 2014
Svetový pohár (1x) : 2004

Marek HOVORKA

Rodák z Ilavy nemá takú bohatú reprezentačnú kariéru ako Ladislav Nagy. Šikovný pravák si premiérovo obliekol reprezentačný dres v sezóne 2011/2012, kedy ho Vladimír Vůjtek povolával do reprezentácie pre výborné výkony v drese českého Kladna. Odmenou pre neho bola aj nominácia na MS 2012, ktoré sa konali vo Švédsku a Fínsku. V ňom si Slováci počínali nad očakávania a prebojovali sa až do finále, kde podľahli Rusku 2:6. Zisk strieborných medailí však bol prekvapením pre všetkých hokejových fanúšikov na Slovensku a zrejme aj na celom svete. Marek Hovorka však dostal príležitosť len v štyroch zápasoch, kedy sa bodovo do štatistík nezapísal. V nasledujúcej sezóne si opäť obliekol reprezentačný dres, ale tentokrát sa na šampionát neprebojoval. Nasledovala dlhšia pauza od reprezentácie a jeho výkony si až v minulej sezóne všimol tréner Zdeno Cíger. Ale ani ten ho nakoniec na MS, ktoré sa konali v Rusku, nenominoval.

Rovnako ako Laco Nagy, aj Marek sa v tejto sezóne opäť predstavil v reprezentácií. Spolu nastúpili v letných prípravných zápasoch proti Česku a následne v októbri odcestoval so slovenským mužstvom na Nemecký pohár. Aj pre Mareka to bude pod olympijskými kruhmi premiéra.

33-ročný útočník sa stal hráčom Košíc pred začiatkom tejto sezóny. Jeho príchod do Košíc bol ohlásený už v lete 2016, avšak tesne pred štartom sezóny 2016/2017 sa obe strany dohodli na ukončení spolupráce a strieborný medailista z MS 2012 sa následne pobral do Žiliny. V 53 zápasoch základnej časti mal bilanciu 23 gólov a 37 asistencií. V play-off ešte pridal 11 štartov a 5 gólov, 9 asistencií.  Aj v aktuálnej sezóne sa Marekovi zatiaľ darí. V doterajších 36 zápasoch dokázal streliť 14 gólov a svojim spoluhráčom pomohol 23 asistenciami.

Účastník MS (1x): 2012 (striebro)

Okrem našej dvojice sa na ZOH 2018 predstavia aj ďalší hráči z najvyššej slovenskej súťaže. Z majstrovskej Banskej Bystrice pocestuje trio útočníkov Tomáš Surový, Miloš Bubela a Patrik Lamper. Dukla Trenčín bude mať zastúpenie v podobe útočníka Petra Ölveckého a obrancu Tomáša Starostu. Nitrania vyšlú svoju dvojicu útočníkov Mateja Pauloviča s Michalom Krištofom. O play-off bojujúci Liptovský Mikuláš sa bude musieť zaobísť bez svojej mladej hviezdy Matúša Sukeľa, pre ktorého to bude prvá veľká reprezentačná akcia.

Držíme palce všetkým nominovaným, Slovensko do toho!