Narodeninové želanie jubilanta Cemana je jasné. Cesta za obhajobou je však dlhá a náročná

PRIDANÉ: 1.8.2023

Kustódi Ľubo Výrostek a Marcel Papcun brúsia korčule, plnia fľaše iontovými nápojmi a dolaďujú posledné detaily v tradične perfektne upravenej šatni. Keď v nej boli hráči HC Košice naposledy, striekalo tam šampanské a vzduch bol presýtený dymom z majstrovských cigár. Už o malú oranžovo-čierna kabína opäť ožije a privíta vynovený tím pripravený zopakovať minulosezónny úspech.

Ruch v domácej šatni HC Košice naplno prepukol 1. augusta po trinástej hodine. Nové tváre absolvovali zoznámenie, predstavitelia manažmentu klubu Miloslav Klíma s Gabrielom Spilarom im popriali veľa šťastia v Košiciach a potom už prišlo na rad tradičné páskovanie hokejok, obúvanie nových korčúľ a obliekanie sa do výstroja a tréningových dresov. Tesne pred štrnástou nastala dlho očakávaná chvíľa a Oceliari po niekoľkomesačnej pauze vykorčuľovali na ľad Steel arény.

„Všetci sme sa na tento deň tešili a je príjemné byť späť medzi týmito chlapcami. Osobne ma teší, že veľká väčšina majstrovského tímu prejavila záujem zotrvať v Košiciach. Svedčí to o kvalite tohto klubu a o tom, že sa tu hráči cítia dobre. Milujú toto mesto a chcú opäť bojovať za jeho farby,“ rozhovoril sa tréner Dan Ceman. Na margo cieľov pre novú sezónu s úsmevom poznamenal. „Poznajú ho všetci. Ja však nerád hovorím v auguste o majstrovskom titule. Sme však opäť pripravení na poctivú robotu a ideme do toho.“

Majstrovskými titulmi s Banskou Bystricou i Košicami ovenčený kanadský odborník oslávil pred pár dňami jubilejné 50. narodeniny a takéto jubileum si žiada výnimočný darček. Hlavné želanie Cemana je pochopiteľne spojené so športovou sférou.

„Poviem to takto, každý z klubov v tejto lige má majstrovské ambície. Je priskoro hovoriť o cieľoch, ale nikto z nás netají úmysel zabojovať o obhajobu titulu. Ak by sa nám to podarilo, tak by to bol pre mňa najkrajší darček k jubileu. K tomu však vedie dlhá cesta. Musíme byť opäť pokorní, sústredení na prácu a všetko sa ukáže na ľade,“ upozornil charizmatický tréner.

Na ceste za obhajobou sa bude spoliehať na stabilizovaný káder, ktorý doplnilo hneď niekoľko jeho bývalých zverencov. Z banskobystrického obdobia pozná Mária Luntera, Tomáša Ziga, krátko po jeho odchode tam pôsobil aj Chase Berger.

„Najdôležitejšie je, že sú to chlapci s víťaznou mentalitou. Poznám ich veľmi dobre a viem, že sem neprišli prehrávať. Sú to profesionáli s charakterom a to je pre mňa podstatné,“ podotkol Ceman, ktorého potešil aj zisk amerického obrancu Coopera Zecha. „Zásluhou jeho príchodu by sme nemali pocítiť odchod Southorna. Ten bol dôležitou súčasťou nášho tímu, ale dostal ponuku z Augsburgu a ak niekoho osloví klub z nemeckej DEL, tak sa tešíme aj za neho. Zech je určite kvalitnou náhradou.“

Počas prvého tréningu v Steel aréne ešte chýbali legionári Jens Olsson a Alex Breton. Tí sa k tímu pripoja v najbližšom období a potom už bude mužstvo definitívne pohromade. „S takýmto zložením tímu som spokojný. Možno príde ešte jeden hráč na zvýšenie konkurencie v obrane, ale z pohľadu útoku máme určite vystarané.“

Pri pohľade na zloženie kádra možno povedať, že takto silné neboli Košice o takomto čase už veľmi dávno. Kvalitu a šírku zostavy diktuje aj účasť v prestížnej Lige majstrov.

„Bude to moja šiesta sezóna v CHL a zakaždým sme boli v rovnakej pozícii nenasadeného tímu. Súperi sú preto vždy veľmi silní a naša skupina má obrovský kvalitu. Musíme si uvedomiť, že nás čakajú súboje s klubmi s päť až desaťnásobne vyššími rozpočtami. Napriek tomu však chceme víťaziť. Reprezentujeme Slovensko a slovenskú extraligu. Našim cieľom je teda vyhrať čo najviac zápasov a zanechať dobrý dojem,“ prisľúbil tréner HC Košice.

Späť do metropoly východu sa vrátil dokonale oddýchnutý, pričom väčšinu medzisezónneho obdobia strávil s dcérou žijúcou v Anglicku.

„Bol som tam desať týždňov a bolo to veľmi príjemné. Počas sezóny totiž na seba nemáme veľa času. Potom som išiel na dva týždne do Kanady za  ďalšími rodinnými príslušníkmi,“ popísal svoje leto Dan Ceman. Voľné dni s najbližšími si však na rozdiel od svojich zverencov nemohol užiť v spoločnosti pohára Vladimíra Dzurillu. „Poviem pravdu, pohár som videl naposledy počas osláv v Košiciach. Na Slovensku to bohužiaľ nefunguje ako v NHL a nie je tu nejaký strážca trofeje, ktorý by mi ju priniesol do Anglicka, alebo Kanady. Asi to teda urobím tak, že rodinu a priateľov pozvem do Košíc a pohár si potom spoločne užijeme tu,“ uzavrel s úsmevom hlavný tréner HC Košice.

Prvý tréning Oceliarov: