O brankársku budúcnosť sa báť nemusíme, v raste im pomáhajú aj výcvikové tábory

PRIDANÉ: 13.12.2022

Tridsaťsedem brankárov a šesť brankárok sa počas tohto týždňa zišlo v Dolnom Kubíne, kde pod drobnohľadom hlavného trénera Jána Lašáka a jeho štyroch asistentov Marka Milého, Dušana Sidora, Rastislava Staňu a Dušana Strhárského absolvovali výcvikový tábor brankárov.

V rámci trojdňového kempu sa vzdelávali aj traja mladí brankári z našej pyramídy - Patrik Jurčák (U20), Kristián Krafčík (U17) a Jakub Husár (U15).

„K týmto chlapcom by som pripočítal ešte Sebastiána Bodnára, ktorý je momentálne v projekte Slovenska do 18 rokov a na tento zraz nemohol prísť pre súťažné povinnosti,“ upozornil tréner brankárov HC Košice Dušan Strhársky, podľa ktorého predstavuje výcvikový tábor brankárov (VTB) výborný projekt pre mladých hráčov. „Nie každý klub na Slovensku má vlastného trénera brankárov a práve preto vznikol takýto projekt. Stretávame sa každý mesiac, prípade každý druhý mesiac. Cieľom je pomôcť mladým brankárom, s ktorými dokážeme za tých pár dní urobiť kus roboty.“

S týmito slovami súhlasí aj junior Patrik Jurčák. „Pre všetkých pozvaných brankárov je to výborná vec. Pracujeme tam pod všetkými odborníkmi zo Slovenska a každý dokáže upozorniť na niečo iné. Takéto rady pomáhajú a posúvajú dopredu. Zároveň je veľkou motiváciou môcť sa stretnúť a porovnať s ostatnými chlapcami. To, čo tam získam, sa potom snažím realizovať aj v klube.“

V prípade 18-ročného Košičana je podľa Strhárskeho najväčším hendikepom korčuľovanie a on sám to dobre vie. „Každý detail môže pomôcť. Mojou snahou je zlepšiť korčuľovanie a stále sa sústrediť na hru a puk.“

Mladí brankári sú v tomto veku stále tvarovateľní a pomôcť im môže každá odborná rada. Výcvikové tábory majú preto veľký význam. „Pracujeme s tým, čo vidíme v súťažiach a reprezentáciách. Potom sa to snažíme zapracovať do tréningového procesu a aj za tri dni sa dá stihnúť veľa. Chlapci sú totiž na ľade dvakrát denne, jednotlivé veci si rozoberáme na videu a po boku majú veľa špecializovaných trénerov. Potom závisí od nich, či nadobudnuté veci zúročia vo svojich kluboch a či sú ochotní na sebe pracovať,“ podotkol Strhársky.

Trend špecializovaných brankárskych trénerov je v posledných rokoch nezvratný a vo svete sa vyprofilovali viaceré brankárske školy a je pomerne ľahké rozpoznať švédsku či fínsku školu. Na Slovensku sa podľa Strhárskeho snažíme ponúkať priestor pre individuality. „Nechceme mať všetkých brankárov rovnakých. Českí a slovenskí brankári boli vždy kreatívni a chytrí. Spoločne s Jankom Lašákom chceme, aby to tak ostalo a myslím si, že sa nám to darí. Aj v rámci výcvikových táborov brankárov je to čitateľné a chlapcom nechávame individualitu.“

Podľa Patrika Jurčáka ponúkajú brankárske sústredenia aj priestor pre budovanie vzťahov a chémie.

„Stále sa tam zíde dobrá partia a či už na hoteli, alebo na ľade, sme dobrí kamaráti a takéto vzťahy sa potom prejavujú aj z pohľadu reprezentácie. Dokážeme sa navzájom potiahnuť,“ vyslovil sa mladý brankár, ktorý bol vlani súčasťou úspešnej reprezentácie do 18 rokov. V národnom výbere by sa rád udržal aj po presune do juniorskej kategórie. „Prioritou sú pre mňa výkony v HC Košice, ale určite sa pozerám aj na reprezentáciu. Tá je snom každého hráča, ale základom je chytať dobre na klubovej úrovni.“

V HC Košice sa okrem Strhárskeho starajú o mladých brankárov aj ďalší odborníci a výsledkom je zastúpenie vo viacerých reprezentačných kategóriách.

„Dovolím si povedať, že v Košiciach sa odvádza výborná robota a musím vyzdvihnúť prácu Marka Milého, Moja Božíka i Dominika Fedora. Napríklad Jakub Husár je z veľkej časti jeho výsledok. O brankársku budúcnosť teda máme postarané,“ ubezpečil D. Strhársky, ktorého teší aj súčasné brankárske obsadenie v A-tíme. „Nie vždy je to možné, ale našim cieľom bolo mať v Košiciach slovenských brankárov. Teraz sa na trhu objavila možnosť získať Jara Janusa a spoločne s Dominikom Riečickým vytvorili výbornú dvojicu. Máme tu aj Paťa Jurčáka, ktorý sa ukázal vo výbornom svetle v projekte U18.“

Riečický i Janus chytajú v poslednom čase výborne a oceliari tak momentálne nemajú jednoznačnú jednotku. O tom, ktorý z brankárov zasiahne do zápasu, rozhoduje tréner Dan Ceman po porade s Dušanom Strhárskym.

„Sú to veľmi príjemné starosti, pretože na oboch je spoľahnutie. Bodaj by to tak bolo celú sezónu,“ pousmial sa tréner brankárov HC.

V zálohe však čaká aj brankár juniorky Patrik Jurčák. Sezóna totiž prináša všelijaké scenáre a potvrdil to i nedávny zápas Košíc proti Trenčínu. Hosťom z Považia vtedy ochoreli Connor Lacouveé i Dávid Borák a do Steel arény pricestovali s dvojicou juniorov.

„Určite by som sa toho nezľakol. Každý brankár musí byť pripravený a čakať na svoju šancu. Trenčiansky príklad ukázal, že takáto situácia môže prísť zo dňa na deň,“ uviedol Jurčák, ktorý absolvuje tréningový proces s A-tímom. Učiť sa tak môže priamo od Janusa s Riečickým. „Z Jara by som si vzal jeho pokoj a čítanie hry. Má obrovské skúsenosti. Riči je rýchly na nohách a tiež dobre číta hru. Od neho by som si však vzal práve tú rýchlosť.“