Oceliari regenerujú v -150°C

PRIDANÉ: 9.2.2021

Regeneračné zázemie Košičanov sa vďaka partnerom rozšírilo o kryosaunu, vďaka ktorej majú hráči A-tímu možnosť pravidelne podstupovať túto osvedčenú alternatívnu liečebnú a regeneračnú metódu.

Kryosauna bola súčasťou zázemia slovenskej reprezentácie počas Majstrovstiev sveta v hokeji 2019. Najnovší model HC Košice zapožičala novozámocká spoločnosť Cryomed, ktorej riešenia patria medzi svetovú špičku v oblasti kryosáun (video prezentácia >> ).

Kryoterapia stimuluje imunitný systém a iniciuje regeneračné procesy v ľudskom tele a aj preto sa bežne používa v modernej športovej medicíne v najrenomovanejších, svetových, športových kluboch.

Používanie kryosauny má svoje predpísané pravidlá, ktorých súčasťou je adekvátny odev (nohy v ponožkách a v ochrannej obuvi z ovčej vlny a šortky), podmienkou je suchá a nenaolejovaná pokožka. Terapia pri teplote až  -150°C pre každého hráča trvá maximálne 3 minúty, následne sa hráči presúvajú do posilňovne, kde civičia 10 až 15 minút.

Na základe doterajších poznatkov je možné konštatovať, že kryoterapia zohráva v procese regenerácie organizmu a v liečbe poúrazových stavov pohybového aparátu výraznú úlohu, a vo vrcholovom športe sa preto stáva jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Jan Šťastný, športový riaditeľ a hlavný tréner HC Košice: “Vedenie košického klubu aj túto sezónu vytvorilo pre hráčov podmienky porovnateľné so špičkovými tímami českej extraligy. Regenerácia je kľúčovým faktorom pre obnovu a udržanie zdravia hráčov a výsledky A-tímu, a to najmä v tejto časti sezóny, keď sa začínajú prejavovať únava a následky veľkej záťaže. Za celú kabínu sa chcem poďakovať za tento novoročný darček, ktorý nám pomôže podávať lepšie výkony a pozitívne vplývať na zdravie hráčov.”

Kryosaunu budú Oceliari  využívať minimálne do konca sezóny 2020/2021.  Prevádzkovú kvapalinu (tekutý dusík) pre HC Košice partnersky poskytla spoločnosť Messer, ktorá patrí medzi lídrov v oblasti distribúcie rôznych prevádzkových plynov.

Miloslav Klíma, výkonný riaditeľ HC Košice: “Aj pri tomto projekte sme využili obrovský potenciál nášho mesta, keď sa nám podarilo vďaka dobrým vzťahom a aktivite celý projekt zrealizovať na partnerskej báze. Sme radi, že naša vízia, plány a výsledky presvedčili ďalších partnerov, ktorí nám podali pomocnú ruku. Úprimne ďakujem spoločnostiam Cryomedpro a Messer za ústretovosť a podporu.”

Výsledky kryoterapie budeme pre fanúšikov sledovať a po pár týždňoch prinesieme krátke video, v ktorom vyspovedáme hráčov i lekárov a zistíme, ako sú s touto novinkou v košickej šatni spokojní.