Patrik Jurčák: Chcem si to hlavne užívať

PRIDANÉ: 13.12.2021

V nórskom Gjöviku má byť opora reprezentačnej osemnástky, v posledných zápasoch sa objavuje na striedačke A-mužstva oceliarov. Porozprávali sme sa s talentovaným košickým brankárom Patrikom Jurčákom.

V decembrových zápasoch sa objavuješ na striedačke A – mužstva. Ako vnímaš príležitosť zúčastňovať sa extraligových zápasov?

Byť súčasťou extraligových zápasov je pre mňa veľká škola. Z kabíny aj zo striedačky som si odniesol množstvo  skúseností, snažím sa čo najviac naučiť od hráčov aj trénerov. Chcem si to hlavne užívať.

Si nádejným odchovancom HC Košice. Čo pre teba znamená, že si sa po toľkých rokoch tvrdej práce prebojoval do seniorského tímu?

Hlavne by som sa rád poďakoval trénerom, ktorí mi dali túto šancu. Mám veľkú radosť, že som dostal príležitosť v seniorskom tíme a okúsil som tak atmosféru profi hokeja. Oplatilo sa mi makať. Stále je predo mnou kusisko veľkej roboty. Musím teda pokračovať a nesmiem zaspať na vavrínoch.

Ako vnímaš svojich starších kolegov? Dávajú ti nejaké rady, resp. snažíš sa od nich niečo pochytiť?

Od svojich starších kolegov sa snažím naučiť čo najviac. Vnímam všetko, čo sa okolo mňa deje, aby to bolo prospešné pre mňa a môj budúci rozvoj. Sledujem najmä brankárov. Vzhľadom na ich skúsenosti  si od nich pýtam občas nejaké rady.

Aké to je v kabíne? V čom vidíš najväčšie rozdiely medzi áčkom a juniorkou/dorastom?

V kabíne je najväčší rozdiel v starostlivosti o hráčov. Je tam komfort, ktorý si seniorský a profesionálny hokej žiada. Máme tam všetko  — stravu, kondičných trénerov aj masérov.

S kým z kabíny si najviac rozumieš?

Najviac si rozumiem s mladými hráčmi. Najmä však s Matejom Jackom a  Mirom Novotom. Poznám sa s nimi už od mlada, keďže sme spolu hrávali v mládežníckych kategóriách.

S mužmi si už absolvoval veľké množstvo tréningov, vieš si teda predstaviť, že by si už v tejto sezóne nastúpil do ostrého zápasu Tipos extraligy?

Samozrejme, vedel by som si to predstaviť. Tým, že chytám v projekte, mám skúsenosť so seniorským hokejom.

Pred sezónou si avizoval, že chceš ostať doma v Košiciach a hrávať za juniorský tím, no nakoniec si sa objavil v projekt SR 18. Kvôli čomu si sa takto rozhodol?

Rozhodoval som sa najmä kvôli škole, chcel som ostať doma. Ale nakoniec to vyšlo tak, že som si zvolil projektovú cestu. Najmä kvôli tomu, že sa tam hrá seniorská súťaž, čo je pre mňa lepšie. Oproti juniorským zápasom hráči viac rozmýšľajú, hra je rýchlejšia a idú na mňa tvrdšie strely. Myslím si, že som spravil správny krok.

Bol si nominovaný na Turnaj štyroch krajín v nórskom Gjöviku, s akým cieľom tam ide reprezentačná osemnástka?

Cieľom je hlavne to, aby sme sa bavili hokejom a boli ako jeden tím.  V Nórsku chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok. Mojím osobným cieľom je byť oporou tímu, dopomôcť mu k víťazstvám a byť správnym team leadrom. Verím, že sa dokážem prebojovať aj na MS a opäť postúpime medzi najlepšie tímy sveta, pretože si myslím, že tam slovenská reprezentácia patrí.

Slovenská osemnástka sa na turnaji v Nórsku predstaví postupne proti svojim rovesníkom z Dánska, Maďarska a Nórska. Pôjde o prípravný turnaj na aprílové MS A-skupiny I. divízie. Patrik bol nominovaný ako jediný košický odchovanec.

Turnaj štyroch krajín hráčov do 18 rokov v Nórsku:

Piatok 17. 12. 2021

15.00 Slovensko - Dánsko