Peter Repčík: Keď som premenil nájazd, 5000 detí kričalo moje meno

PRIDANÉ: 30.1.2020

Pred úvodným vhadzovaním 45. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže sa náš klub poďakoval svojim odchovancom Rastislavovi EliášoviPetrovi Repčíkovi, ktorí vzorne reprezentovali klub na tretích Zimných olympijských hrách mládeže v Lausanne, kde sa im podarilo vybojovať striebornú a bronzovú medailu.  Pamätné plakety im odovzdal člen správnej rady HC Košice Miroslav Maďar.

Na tohtoročných olympijských hrách mládeže sa prvýkrát okrem klasického ľadového hokeja predstavil aj nový formát 3x3, ktorý nahradil individuálne súťaže zručností. Celkovo sa na turnaji predstavilo osem dievčenských a osem chlapčenských kolektívov, ktoré boli zmiešané na úrovni národných olympijských výberov. Zúčastnení hráči sa vyberali prostredníctvom národného testovania hokejových zručnosti. Zápas sa hrá na tretine ľadovej plochy, nepískajú sa offsajdy ani zakázané uvoľnenia. Každý tím je zložený z jedenástich  hráčov a dvoch brankárov. Rovnako, ako pri klasickom hokeji sa hrá na tri tretiny, avšak jedna tretina trvá len 16 minút. Medzi tretinami je trojminútová prestávka.   

V novej disciplíne reprezentovalo našu krajinu celkom deväť športovcov - päť dievčat a štyria chlapci. Z medaily sa nakoniec tešila štvorica slovenských reprezentantov, z toho dvaja Košičania. Útočník dorastu Peter Repčík si v tíme červených vybojoval striebro, brankár Rastislav Eliáš sa v tíme hnedých tešil z bronzu.

Semifinále:

Zelený tím - Čierny tím 7:3

Hnedý tím -  Červený tím 7:9

Finále:

Červený tím -  Zelený tím 4:10

O 3 miesto:

Hnedý tím – Čierny tím 6:5

 

S akými očakávaniami ste odchádzali na OHM? Očakávali ste, že sa vám podarí takýto úspech?

Rastislav Eliáš: „Takýto úspech som neočakával, chcel som si to tam hlavne užiť, spoznať veľa  nových ľudí, zabaviť sa.“

Peter Repčík: „Najviac som sa tešil na hokej, preto ho aj hrám, ale tešil som sa aj na nových kamarátov, keďže som vedel, že budeme zmiešaní. Pred turnajom som dúfal, že sa nám podarí nejaký úspech.“

Aká bola atmosféra v dejisku?

Rastislav Eliáš: „V meste bolo atmosféru veľmi cítiť, ľudia nás povzbudzovali, chodili sa na nás pozerať. Bola tam veľmi príjemná atmosféra na športoviskách, rovnako aj v olympijskej dedine, ľudia boli veľmi milí, priateľskí, takže to bolo super."

Peter Repčík: „Atmosféra bola veľmi dobrá, deti sa na nás chodili pozerať, dokonca sa mi stala taká vec, že keď som úspešné premenil samostatný nájazd, tak asi 5000 detí kričalo moje meno. Bol to  taký najväčší zážitok z olympiády po zisku medaily.“

V jednom tíme ste sa spolu stretli hráči z rôznych krajín. Ako sa vám hralo v takýchto zmiešaných mužstvách?

Rastislav Eliáš:Bolo to zaujímavé, mohol som spoznať rôznych ľudí, z rôznych krajín, ako napríklad z Austrálie alebo Nového Zélandu, čo som nečakal.“

Peter Repčík: „Ja som mal v tíme jedného hráča z Tchaj-pej, bolo to s ním ťažké, ale dalo sa. Bolo to fajn na zdokonaľovanie jazykových schopností. Na ľade ma však každý ten istý systém dorozumievania.“

Je pre vás tento úspech motiváciou do ďalšej kariéry? Je to pre vás taký malý splnený sen?

Rastislav Eliáš: „Získať medailu na OHM je super pocit, určite to bol taký menší splnený hokejový sen.“

Peter Repčík:Určite ma to motivuje, posunulo ma to ďalej. Teraz chcem dosahovať čo najviac, a raz byť aj na ozajstnej olympiáde.“

 

Naším chlapcom k zisku medailí srdečne gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu nášho klubu!

HC KE Media Team (zek)

GALÉRIA