Rastislav Eliaš: Bola to špeciálna noc, na ktorú nezabudnem

PRIDANÉ: 15.8.2023

Svoj veľký miľník dosiahol košický odchovanec, ktorý sa pred  dvoma rokmi z našej  mládeže presunul do americkej USHL. V zámorskej U20 strávil dve sezóny. V tej nasledujúcej bude pôsobiť v juniorskej súťaži U20 a seniorskom mužstve helsinského IFK. Porozprávali sme sa s brankárom Rastislavom Eliašom.

Zámorské pôsobenie začínal Rasťo v klube Green Bay Gamblers, kde sa presunol po úspešnom Hlinka Gretzky Cupe, na ktorom s tímom SR 18 získal striebornú medailu: „Do Ameriky sme boli draftovaní s bratom a odchádzali sme spolu, čo mi v počiatkoch veľmi pomohlo. Zvykal som si na novú kultúru a jazyk. Chýbal mi pocit domova, musel som sa naučiť postarať sám o seba.“  Košický brankár odchytal  za Green Bay  celú sezónu, po ktorej sa predstavil v reprezentačnej 18 na MS, kde vychytal postup do A skupiny a stal sa aj najlepším brankárom turnaja MS. V Green Bay chcel pôsobiť aj ďalšiu sezónu ale zdravotné okolnosti to zariadili inak. Kvôli ním nemohol do klubu nastúpiť a následne bol vytrejdovaný  do Youngstown Fantoms, ktorý postúpil práva na hráča klubu Madison Capitols: „Po chorobe som vynechal značnú časť sezóny. Najprv si ma stiahol tím Youngstown. Potom ma vytrejdovali do Madisonu, kde som sa postupne prebojoval na post jednotky v tíme.“

Dve sezóny za morom dali košickému odchovancovi veľa do osobného aj hokejového života: „V porovnaní s Európu je hokej v USHL rýchlejší kvôli menším rozmerom ľadovej plochy, hráči majú väčší skills a na tréningu je väčšie nasadenie. Odchádzal som z košickej juniorky, takže som si musel zvykať aj na užší ľad. Naučil som sa jazyk a taktiež mi tieto dva roky pomohli v osobnostnom rozvoji.“

Na Rasťa však od tejto sezóny čaká nová výzva a pôsobenie za morom je nateraz minulosť, aj keď plány boli úplne iné: „Prestup do Fínska bol nečakaný. Po sezóne prišla ponuka z IFK Helsinki. Nemal som v pláne opustiť USA, no po dlhom zvažovaní a rozhovoroch som sa rozhodol ponuku prijať. Je to najmä kvôli osobnému developmentu, keďže sa mi narozdiel od Ameriky  budú venovať brankárski tréneri a okrem juniorky budem tretím brankárom v A tíme.“

Letnú prípravu absolvoval doma v Košiciach pod vedením kondičného trénera Rada Gergela a trénera brankárov Dušana Strhárskeho, s ktorým absolvoval tréningy na ľade. Po tejto fáze   sa presunul do NHL development kempu Toronto Maple Leafs, kde už druhý rok po sebe dostal pozvanie. Po úspešnom NHL development kempe sa na sezónu začal pripravovať s tímom vo Fínsku: „Najprv sme sa zúčastnili teambuildingu, kde sme absolvovali tréningy na ľade aj mimo neho. Mali sme tímové aktivity, kde som lepšie spoznal spoluhráčov.“ Zaujímavosťou je, že náš odchovanec je vôbec prvým cudzincom v juniorke helsinského IFK: „Som prvý cudzinec v juniorke. Všetci spoluhráči sú domáci odchovanci. Je to trochu nevýhoda. Som ale rád, že brankárski tréneri vedia perfektne po anglicky, takže s jazykovou bariérou nemám problém.“

Na začiatku prípravy sa Rasťovi podarila veľká vec a splnil si sen, o ktorom sníva každý mládežnícky hráč. Dostal možnosť nastúpiť za A-tím IFK Helsinki:  „Celé to vzniklo tak, že sa zranil druhý brankár A-mužstva. Vyžiadali si ma z juniorky na tréningy. Povedali mi, že odtrénujem s mužstvom a budem na lavičke ako druhý brankár. Absolvoval som dva tréningy, po ktorých za mnou  prišiel tréner, a povedal mi, že som spravil veľmi dobrý dojem a dajú mi zápas.“ Hneď po oznámení správy sa trénerovi poďakoval za prejavenú dôveru a taktiež ocenil jeho podporu pred stretnutím: „Pred zápasom som cítil nervozitu, prvé stretnutie za veľký klub. Nevedel som čo od toho očakávať, veľmi ma povzbudil hlavný tréner. Opýtal sa ma ako sa povie „lets go“ po slovensky. Pred úvodným buly mi povedal „pome“ čo ma nakoplo. Videl som aj na spoluhráčoch, že sú nervózni, tak som si povedal, že aj ja mám na to právo.“ Smiech

Premiéra košického brankára bola excelentná. Kryl všetkých 28 striel súpera a hneď v prvom stretnutí za seniorov si pripísal aj čisté konto: „Po zápase prišiel hlavný tréner a so spoluhráčmi  mi pogratuloval. Emócie boli perfektné,  bola to špeciálna noc, na ktorú nezabudnem.“

Rasťa čaká nabitý program. Sezóna mu začína 3. septembra. Pred ňou však ešte cestuje s tímom na turnaj do Švajčiarska, a potom sa pripojí do prípravného kempu k reprezentačnej 20, kde absolvuje tréningy v Bratislave a turnaj vo Švédsku. Do sezóny ide s odhodlaním: „Mojim prvým  cieľom v tomto ročníku bolo hlavne spoznať chlapcov vo Fínsku, aby som si zapadoll v cudzom prostredí. Chcem si potvrdiť miesto jednotky v helsinskej juniorke, kde je silná konkurencia, podávať čo najlepšie výkony a posúvať sa dopredu.“