Rozhovor s Jakubom Demekom

PRIDANÉ: 27.7.2021

Vo vstupnom drafte NHL si košického útočníka vybral v 4. kole zo 128. miesta klub Vegas Golden Knights. Jakub sa tak stal jediným draftovaným Slovákom v tomto roku. 193 cm vysoký odchovanec odohral za Košice v uplynulej sezóne 12 zápasov, pôsobil v projekte slovenskej reprezentácie U18, zúčastnil sa júnového prípravného kempu slovenskej 20-tky a dostal aj pozvánku na Summer Challenge, ktorá sa uskutoční koncom júla. V nedávnom WHL drafte si ho vybral Edmonton Oil Kings, s ktorým Jakub podpísal kontrakt.

Miloslav Klíma, Výkonný riaditeľ HC Košice: "Je to skvelá správa pre Jakuba, košický i slovenský hokej. Jakub je makač a má všetky predispozície presadiť sa aj v najlepšej svetovej súťaži. V zámorí je záujem o košických odchovancov, čo potvrdil aj nedávny draft WHL. Je to skvelá vizitka pre akadémiu HC Košice. Všetkým chlapcom držíme palce a budeme im aspoň na diaľku fandiť."

Jakub Demek: Chcem sa presadiť a ukázať sa svetu

Počas predchádzajúceho víkendu sa uskutočnil prestížny draft kanadsko-americkej NHL. V konečnom účtovaní uspel zo slovenských nádejí len košický odchovanec, útočník Jakub Demek. Zo 128. miesta si ho na konci štvrtého kola vybral Vegas Golden Knights . Pre akadémiu „Oceliarov“ je to ďalší signifikantný úspech, pre osemnásťročného útočníka splnený sen. Preto sme sa rozhodli na túto tému položiť Jakubovi zopár otázok, na ktoré nájdete odpovede v nasledujúcich riadkoch.

Svoje meno nepočul

Každý mladý hokejista sa chce prebojovať do zámorskej profiligy, a práve cez každoročný draft vedie najúspešnejšia cesta. „Som nesmierne šťastný, že som bol vybratý. Je to niečo, o čom som sníval od útleho detstva. Ešte si to síce plne neuvedomujem, ale je to neopísateľný pocit,“ vyjadril svoje prvé pocity mladý odchovanec. Viaceré odborné hokejové portály nepredpokladali, že by po Jakubovi mohol niekto siahnuť, no opak bol nakoniec pravdou. „Priznám sa, bol som mierne zaskočený, že v tých prognózach chýbam, ale o to je to teraz lepšie. Osobne som tiež nemal veľké očakávania. Veril som tomu tak na dvadsať percent, avšak dva dni pred draftom sa mi ozvali z Central scoutingu, že by to mohlo vyjsť v šiestom alebo siedmom kole. Štvrté kolo ma teda veľmi pozitívne prekvapilo,“ rozrozprával sa ohľadom svojich ambícii pred osudovou nocou. Vzhľadom na časový posun je pre Európanov sledovanie draftu o niečo náročnejšie. To robustného forvarda neodradilo, ale svoj výber z kuriózneho dôvodu nevidel. Radostnú správu mu nakoniec oznámil niekdajší spoluhráč. „Pozeral som to prostredníctvom internetového živého prenosu, ale po 126. mieste mi to prehodilo na cyklistiku. Povedal som si, že počkám, veď na týchto pozíciách určite nebudem vybratý ja. Zrazu mi však napísal Šimon Bečár z projektu osemnástok, že si ma vybrali Golden Knights, a tak som sa teda dozvedel, že som tam.“  Už pred samotným draftom vedel, ktorá organizácia po ňom môže siahnuť. „Dva dni 2 dni pred draftom som mal hovor z Central scoutingu. Povedali mi, že ak si ma niekto vyberie, tak to bude Vegas alebo ešte jeden klub.“

Nebude prvým Slovákom

Tím z mesta zábavy pôsobí v najvyššej zámorskej súťaži štvrtú sezónu. Za ten čas v jeho organizácii pôsobili aj dvaja krajania, konkrétne útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo. Jakub sa tak v budúcnosti môže stať ďalším Slovákom, ktorý si oblečie dres zlatých rytierov. „Klub vnímam pozitívne, stále dokázali postúpiť do play-off a vždy vyskladali kvalitné mužstvo. Myslím si, že majú scouting na vysokej úrovni čiže som veľmi rád, že si ma vybral práve tento tím.“

Vitaj v Kanade

Ešte začiatkom týždňa, pred draftom NHL, nastal v kariére mladého hokejistu veľmi dôležitý zlom. V CHL Import drafte si ho vybral klub Edmonton Oil Kings, kde bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť. Tento angažmán vníma ako zviditeľnenie sa na medzinárodnej úrovni. „Mojim základným cieľom je dostať sa na MS do 20 rokov, ktoré sa konajú práve v Edmontone, čo môže byť pre mňa menšou výhodou. Chcem sa presadiť a ukázať svetu, Kanade,  scoutom a vlastne aj Vegas, kde ma budú mať na očiach každý deň. Našim tímovým cieľom je určite vyhrať celú WHL a zabojovať o Memorial Cup.“

Osemnásťročný útočník si v uplynulom ročníku odbil premiéru medzi seniormi práve v svojom materskom klube. V metropole východu chcel pôsobiť aj nasledujúcu sezónu, no okolnosti rozhodli inak. „Bol som rozhodnutý, že ostanem v Košiciach, ale potom sa ozval Edmonton, ktorý o mňa prejavil eminentný záujem. Som vlastne taký posledný dielik skladačky tímu a predstavujem ich ambície do novej sezóny. Veľmi sa mi to zapáčilo, a tak som sa rozhodol odísť.“ Pred mladým forwardom tak stojí nová kariérna výzva. Presadiť sa v medzinárodnej konkurencii však nie je jednoduché, čo si plne uvedomuje aj samotný Jakub. „Nedávam si dlhodobé ciele, snažím sa ísť krok po kroku. V budúcnosti by som sa rád dostal do NHL. Myslím si, že to je sen každého mladého chlapca,“ dodal na záver.

Jakubovi ďakujeme za rozhovor. V ďalšej kariére mu prajeme veľa úspechov.

Foto: TASR