Sezóna A-tímu v číslach

PRIDANÉ: 25.3.2020

Tridsaťsedem rôznych hokejistov si v tejto sezóne aspoň raz oblieklo dres s logom košického klubu na hrudi. Šlo o troch brankárov, jedenástich obrancov a dvadsaťtri útočníkov. Národnostnú prevahu mali, pochopiteľne, slovenskí hokejisti, ktorých bolo tridsať, pričom deviati stále patrili do juniorskej kategórie. Od západných susedov z Česka boli súčasťou kabíny štyria hráči a zahraničnú enklávu tvorili aj dvaja slovinskí reprezentanti, neskôr jeden Rus. Po mládežníckych kategóriach sme sa prostredníctvom čísiel detailnejšie pozreli na A-mužstvo.

Keďže prvýkrát v histórii samostatnej slovenskej najvyššej hokejovej súťaže sa sezóna nedostala k svojmu koncu a priaznivci tak kvôli nepríjemnej celosvetovej pandémii nemali možnosť užiť si play-off boje o titul, reč bude o odohraných 55 kolách. V tých si naši hokejisti dokázali pripísať dokopy až 28 víťazstiev. Tŕpku chuť prehry pocítili vrátane nadstavby 14-krát. Pokiaľ sa stretnutie nerozhodlo v základnej hracej dobe, čo sa v prípade nášho mužstva stalo 13-krát, rozdielový jeden bod sa nám v následnom predĺžení, respektíve samostatných nájazdoch podarilo vydolovať 9-krát. Za zmienku určite stojí fakt, že až sedem z týchto deviatich výhier vzniklo po samostatných nájazdoch. V tejto činnosti bolo naše mužstvo suverénne najlepšie v lige, veď v nájazdoch nás dokázala poraziť iba Banská Bystrica. Toto všetko je výsledkom zisku finálnych 106 bodov.

Ak si to rozmeníme ešte viac na drobné, môžeme prehlásiť, že o čosi viac sa nám darilo pred vlastnými fanúšikmi v Steel aréne. Na domácom ľade sme získali 57 bodov, viac zaznamenal len konkurenčný Poprad. Rozhodne naprázdno sme nechodili ani zo štadiónov súperov. V tomto ohľade obsadili Košice tretiu priečku, keď si do tabuľky pripísali 49 bodov. Na pozitívnej vlne sa nesie aj skóre mužstva. Zatiaľ čo naši gólmani museli loviť puk zo siete 114-krát, priaznivci Oceliarov mali možnosť tešiť sa z gólu po strelách z hokejok našich hráčov až v 163 prípadoch. Košická defenzíva tak bola v uplynulom ročníku druhou najťažšie prekonateľnou. Recept na víťazstvo proti nám v tejto sezóne nedokázali nájsť Nitra ani Michalovce. Za „obľúbeného“ súpera možno považovať Zvolen, s ktorým Oceliari vyhrali až v piatich zo šiestich možných stretnutí. Podotknúť treba, že negatívnu bilanciu vzájomných zápasov nemáme so žiadnym tímom, okrem Baranov. Najvyššie víťazstvo prišlo v 7. kole na ľade Nitry – 9:0.

Ešte v prvej polovici sezóny disponovali zverenci hlavného trénera Petra Draisaitla najlepšími presilovkami. Napokon v rámci tejto hernej činnosti obsadili štvrtú priečku s percentuálnou úspešnosťou využívania na úrovni 18.62%. Približne teda každá piata presilová hra nášho mužstva znamenala potrestanie nedisciplinovanosti súpera. Darilo sa nám aj v oslabeniach, kde sme sa v pomyselnej tabuľke ocitli ešte o jednu priečku vyššie ako pri početných výhodách. Na trestnú lavicu putovali Košičania dokopy 231-krát, z toho v 29 prípadoch šlo o početnú nevýhodu o dvoch hokejistov. Vyhnať z nej chlapcov pred ukončením trestu dokázali protivníci 35-krát, čo činí 84.85% prežitých oslaboviek. Zároveň nám patrí status štvrtého najdisciplinovanejšieho mužstva ligy.

Prejdeme na individuálne štatistiky, ktoré v rámci nášho mužstva ovládol Marcel Haščák (55) – štvrtý najproduktívnejší hráč celej súťaže. Okrem neho sa v prvej desiatke produktivity ligy ocitli aj Dávid Skokan (53) a Michal Chovan (48), a to znamená, že sme jediným tímom, ktorý mal v top 10 až trojicu zástupcov! „Hakymu“ patrí prvenstvo aj v ďalších záležitostiach - sieť súpera rozvlnil 33-krát, čo je najviac v celej Tipsport lige! V Košiciach mu s 18 gólmi sekunduje kapitán Dávid Skokan a o dva menej vsietil Branislav Rapáč. Najvyšší počet gólových prihrávok naservíroval spoluhráčom opäť kapitán Skokan (35). V tesnom závese nasleduje rovnako známa košická dvojica Chovan (33) a kto iný, než Marcel Haščák (22). Popradský odchovanec, no košický ostrostrelec je zároveň hráčom so ziskom najväčšieho počtu kanadských bodov získaných v jednom zápase. Keby sa mu v individuálne šesťbodovom zápase 26. kola proti Liptákom podarilo získať ešte jeden bod, prekonal by dlhoročný ligový rekord. Najproduktívnejším legionárom je vďaka 23 bodom Čech, Pavel Klhůfek.

Zadáci výkonmi dokazovali, že okrem poctivej a tvrdej práce v defenzíve sa výrazným spôsobom podieľajú aj na podpore útočných radov. Svoje by o tom vedel povedať David Růžička, náš najproduktívnejší obranca. Aj vďaka dôvere trénera a pobytu na modrej čiare počas presilových hier nazbieral 20 kanadských bodov za tri góly a sedemnásť asistencií, pritom pred sezónou sám úsmevne povedal, že sa radšej venuje skôr defenzívnym povinnostiam. Druhé miesto patrí mladému reprezentantovi Patrikovi Kochovi. Ten sieť súpera síce nerozvlnil, no trinásťkrát k tomu dopomohol košickým strelcom. Spomedzi bekov pálil najviac presne do čierneho Slovinec Jurij Repe. Za päť gólov a sedem nahrávok mu patrí pomyselný bronz. Ohliadnutie ukončíme našimi gólmanom. Geniálne výkony predvádzala jednotka medzi troma žrďami, Andrej Košarišťan. Percentuálna úspešnosť zákrokov na úrovni 93.37% ho vyniesla na druhú priečku všetkých ligových brankárov. Tešiť jeho a rovnako fanúšikov môže aj päť shutoutov. Okrem iného sa predstavil aj v reprezentačnom drese a nechýbal na sprievodnej AllStar akcii v Trenčíne.

Nešťastný koniec ligového ročníka mrzí nás a rovnako všetkých zúčastnených, realizačný tím a hráčov. Chalani a ľudia okolo však počas celého ročníka naplno makali, aby svojim fanúšikom predviedli čo najlepšie a najoddanejšie výkony, za čo im jednoznačne patrí vďaka! Ktorý moment aktuálnej sezóny sa najviac vryl do pamäte vám?

(HC KE media tim : SB)