V piatok do Trenčína, v nedeľu doma šláger proti Nitre

PRIDANÉ: 31.1.2018

V piatok odohrajú Oceliari svoj zápas v Trenčíne, v nedeľu zasa pricestujú do Košíc hráči Nitry. Takýto program čaká našich hokejistov počas najbližšieho víkendu. A ako naznačuje tabuľka, budú to veľmi zaujímavé zápasy, kde pôjde o dôležité body v boji o čelo rebríčka Tipsport Ligy.

Oceliari vycestujú v piatok pod hrad Matúša Čáka, kde ich privíta domáca Dukla. Tá v utorok zdolala na svojom ľade hráčov Popradu 2:1 a vrátila im tak prehru z polovice januára. V zápase sa gólovo presadil útočník Marek Hecl a obranca Matúš Holenda. Za Duklu nastúpila v tomto zápase už aj trojica hráčov, ktorá počas sezóny pôsobila aj v Slovana Bratislava – obranca Patrik Báčik a útočníci Boris Sádecký a Marek Hecl. Víťazstvom nad HK Poprad si hráči Dukly Trenčín aj naďalej udržali kontakt s prvou štvorkou, keď na svojom konte majú 84 bodov, čo je len o 5 menej, ako prvá Banská Bystrica.

Vo využívaní presilových hier sa náš piatkový súper nachádza na 6. mieste, keď dokázal využiť 30 svojich početných výhod z 175 ponúknutých (17,14 %). V oslabeniach sú však hráči Dukly Trenčín najlepší v lige. Hoci hrali až 174-krát v početnej nevýhode, góly dostali len v 24 oslabeniach, čo predstavuje vynikajúcu úspešnosť 86,21 %.

Trenčania našli svojho lídra v osobe Petra Ölveckého. 32-ročný útočník, ktorý bude reprezentovať Slovensko na nadchádzajúcich ZOH v Pjongčangu, strelil v 40 zápasoch 14 gólov a na ďalších 19 nahral. Len o jeden bod menej má na svojom konte ďalší skúsený útočník Branko Radivojevič. Bývalý úspešný reprezentant prekonal súperovho brankára 12-krát a pripísal si aj 20 asistencií. Lídrom defenzívy je skúsený veterán Tomáš Starosta, ktorý bol taktiež nominovaný na blížiace sa ZOH. Trenčiansky rodák nastúpil v tejto sezóne na 40 zápasov, v ktorých má bilanciu 5+14. Výborné výkony v bráne predvádza Michal Valent. Ten v tejto sezóne nastúpil na 37 zápasov a až v 25 z nich priviedol svoje mužstvo k výhre. V šiestich zápasoch si dokázal udržať aj čisté konto. Pri jeho mene svieti úspešnosť 93,38 %, čo ho radí na druhé miesto v tejto brankárskej štatistike. Jeho kolega Tomáš Hiadlovský si tiež nevodí zle. V 10 zápasoch má úspešnosť 92,74 % a dokonca v dvoch z nich si udržal čisté konto.

S Duklou Trenčín sme v tejto sezóne stretneme už po piatykrát. V predchádzajúcich štyroch vzájomných zápasoch sme boli úspešní 3-krát a len raz sme tomuto súperovi podľahli. Nad naše sily boli len v prvom meraní síl, keď sme im v Trenčíne podľahli 1:3. Na domácom ľade sme zápasy dokázali doviesť do víťazného konca so skóre 5:1 a 4:2, pod hradom Matúša Čáka sme sa tešili z výhry 3:2 po predĺžení.

Nedeľa prinesie so sebou šláger 43. kola našej najvyššej súťaže. V Steel aréne si hráči HC Košice skrížia svoje hokejky s hokejistami HK Nitra. Mužstvo spod Zobora naposledy nastúpilo proti Zvolenu, ktorý bol ale nad ich sily. Zvolen si nakoniec postrážil výhodu domáceho prostredia a porazil Nitru 3:2 po predĺžení. V drese nášho nedeľňajšieho súpera sa z gólu tešili Marek Slovák a Henrich Ručkay. Mužstvo HK Nitra sa po utorku nachádza na 2. mieste s 87 bodmi na svojom konte a na Baranov z Banskej Bystrice strácajú len 2 body.

Presilové hry má Nitra na podobnej úrovni ako naše mužstvo. V 179 početných výhodách strelili Nitrania až 35 gólov, čo predstavuje 19,55 %. V oslabeniach sa im však až tak nedarí – v 186 početných nevýhodách inkasovali 33-krát, a to ich radí na ôsme miesto v tejto štatistike s úspešnosťou 82,26 %.

Na čele bodovania nitrianskeho mužstva nie je nik iný ako útočník Michal Krištof, ďalší z radu olympionikov. 24-ročný center má po utorňajšom kole na svojom konte 15 gólov a 35 asistencií, čo ho s 50 kanadskými bodmi radí na 1. miesto v celkovom bodovaní. Matej Paulovič, jeho kolega z prvého nitrianskeho útoku a taktiež reprezentant Slovenska na ZOH 2018, je najlepším strelcom mužstva, keď v 44 zápasoch Tipsport Ligy strelil 25 gólov a na ďalších 17 nahral. Kapitán Branislav Mezei je v bodovaní nitrianskeho mužstva najlepším obrancom. V 40 zápasoch, na ktoré v tejto sezóne nastúpil má bilanciu 4+16. V bráne sa Nitrania opierajú až o trojicu brankárov – Nathan Lawson, Marek Laco a Frederik Foltán. Prvý menovaný si v 19 zápasoch našej najvyššej súťaže udržal úspešnosť 91,90 %. Marek Laco dostal príležitosť v 11 zápasoch s úspešnosťou 91,63 %. Najmladší z tejto trojice si počas sezóny vyskúšal pôsobenie aj v Nových Zámkoch a aj preto má v kolónke odohratých zápasov až 17. Osem z nich dokázal so svojimi spoluhráčmi priviesť až do víťazného konca a jeho úspešnosť zákrokov je na úrovni 91,50 %.

Bilancia vzájomných zápasov medzi Košicami a Nitrou je v tejto sezóne vyrovnaná. V štyroch doterajších dueloch dokázali obaja využiť domáce prostredie na víťazstvo. Oceliari svojho súpera z Nitry zdolali na domácom ľade 4:2 a 7:2, ale pod Zoborom už takí úspešní neboli a podľahli mu 1:4, respektíve 3:4 po predĺžení.

Podporme chlapcov v náročnom dvojzápase. V piatok, ale taktiež aj v nedeľu na domácom ľade, budú potrebovať Vašu pomoc! Požeňme ich spolu za dôležitými bodmi, ktoré budú potrebovať v boji o dobré umiestnenie po základnej časti. Zápas Dukly Trenčín a HC Košice štartuje v piatok o 18:00, nedeľňajší domáci zápas odohrajú Oceliari s Nitrou už od 16:00. KOŠICE DO TOHO!

Zostavy z posledného utorňajšieho kola Tipsport Ligy:

HC Košice: Habal - Kessel, Dudáš, Šedivý, Ovčačík, Michalčin, Pulli, Koch - Miklík, Pacan, Nagy - Kafka, Hovorka, Šoltés - Spilar, Suja, Jenčík - Hričina, Boltun, Vrábeľ - Petráš

HK Dukla Trenčín: Valent – Starosta, Bačík Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Bezúch, Ölvecký, Sojčík – Varga, Sádecký, Hossa- Mikula, Dlouhý, Hecl – D. Hudec, J. Pardavý ml., J. Švec – Deveaux

HK Nitra: Lawson - Rýgl, Mezei, Ordzovenský, Milam, Miroslav Pupák, M. Versteeg, Korím – Paulovič, Krištof, H. Ručkay - Lantoši, Marek Slovák, Blackwater - Macík, J. Ručkay, Kovacs – Csányi, Šiška, Rzavský