Víťazstvo v derby venované do neba

PRIDANÉ: 30.10.2023

Úvodnému buly predchádzala minúta ticha a do zápasu proti tradičnému východoslovenskému rivalovi z Popradu vykorčuľovali naši chlapci s čiernymi páskami na rukách. Šatňou HC Košice v nedeľu otriasla smutná správa o smrti dlhoročného trénera brankárov Marka Milého a odhodlanie rozlúčiť sa s ním víťazstvom bolo obrovské.

„Veľmi ma to zasiahlo a ťažko sa mi o to hovorí. Ďuro Milý je dlhé roky mojim super kamarátom a jemu i celej jeho rodine vyslovujem úprimnú sústrasť,“ vliekli sa slová z útočníka Matúša Havrilu, ktorý bol spoluhráčom syna pána Milého v Prešove i v Košiciach. „Toto naše víťazstvo venujeme určite pánovi trénerovi, pretože to bol skvelý človek. Strávili sme spolu veľa času a spomínať budem iba v dobrom.“

Ťažké myšlienky musel počas celého dňa potláčať aj brankár Dominik Riečický. S Markom Milým spolupracoval roky na dennodennej báze a aj zásluhou jeho rád to dotiahol až do reprezentačnej bránky.

„Bolo to ťažké. Oznámili mi to na rannom tréningu a hoci som sa na to snažil nemyslieť, stále som ho mal v hlave. Povedal som si, že tento zápas musím vyhrať aj pre neho,“ zdôraznil “Riči“. Na Marka Milého bude spomínať iba v dobrom. „Bol to super človek, stále vysmiaty. Nechápem čo sa stalo a je to veľmi smutné. Rád mi dal veľmi veľa. Spomínam si však na moment z Ligy majstrov, keď sme hrali o postup s Klagenfurtom. Pred ním mi povedal, že ak vyhráme, tak mu môžem začať tykať. Vyhrali sme na nájazdy a odvtedy som mu už teda nevykal.“

Aj zásluhou osemnástich úspešných zákrokov Dominika zdolali Košičania Poprad 4:2 a svoju bodovú sériu natiahli na päť zápasov.

„Bol to naozaj ťažký zápas. Bojovalo sa o každý centimeter ľadu a sme veľmi radi, že máme tieto vybojované tri body. Obzvlášť, keď sme to museli otáčať,“ upozornil Riečický. Pri prvom inkasovanom góle z hokejky Olivera Turana mal zakrytý výhľad a ako po zápase priznal, letiaci puk zaznamenal až v bránke.

O dôležité vyrovnanie sa postaral druhým presným zásahom sezóny v 34. minúte Havrila.

„Som veľmi rád za každý gól a obzvlášť, ak je dôležitý a pomôže nakopnúť tím,“ pousmial sa Matúš a na margo samotného derby pridal. „Prvá tretina nám nevyšla a odskakovali nám puky. Potom sme sa do hry nakopli vyrovnávajúcim gólom a otočili sme to v presilovke. Škoda druhého popradského gólu, ale našťastie to rozhodol Zech výborným zakončením.“

Práve americký obranca Cooper Zech bol napokon našim hrdinom. V záverečných dvoch minútach strelil dva góly a rozjasal tak vyše 3100 divákov v Steel aréne.

„Bol to krásny gól. Cooper si tam výborne nakorčuľoval, počkal na prihrávku a zakončil to perfektne. Zachránil nás v hodine dvanástej,“ vyslal slová pochvaly na adresu spoluhráča z defenzívy D. Riečický.

Séria piatich zápasov bez prehry v riadnopm hracom čase posunula „oceliarov“ na tretiu priečku tabuľky.

„Mrzí nás Bystrica. Mohli sme tam vyhrať, ale získali sme aspoň bod. Do tabuľky sa počíta každý bod, ale sezóna je stále dlhá. Teraz sa tešíme na utorkový duel proti Novým Zámkom a aj v ňom sa pokúsime potešiť našich fanúšikov výkonom i víťazstvom,“ uzavrel Dominik Riečický.