Výborný výkon bez bodovej odmeny. Ceman: Hráčom nemám čo vyčítať

PRIDANÉ: 3.9.2023

Úvodný dvojzápas proti vlaňajším finalistom silnej švajčiarskej ligy body do tabuľky nepriniesol, no hodnotenie výkonov proti Bielu a Servette Ženeva musí byť pozitívne. Zverenci Dana Cemana hrali na hranici svojich možností a v oboch prípadoch siahali po prekvapení na úkor favorita.

„Určite sme sklamaní. Možno nám chýbal kúsok šťastia, ale to možno chýbalo Ženeve v Insbrucku. Taký je hokej. Liga majstrov je veľkou školou a učíme sa každým zápasom. Svojim hráčom nemám čo vyčítať. Na ľade nechali všetko a som na nich hrdý,“ zdôraznil kanadský tréner po tesnej prehre 2:3. „Bol to výborný zápas. Rýchly, emotívny a na 2. septembra hrali oba tímy parádne. Diváci nás v úvode nakopli a hrali sme s veľkou energiou. V druhej tretine sa obraz otočil a dostali nás pod tlak. Tretia bola vyrovnaná a škoda tretieho gólu. Ten bol trochu nešťastný. Oni svoju dorážku využili, my nie. Čelili sme však silnému súperovi a chlapci bojovali ako sa patrí.

„Malo to obrovské tempo,“ nadviazal útočník Eduard Šimun. „Hanbu sme si neurobili, ale sme trochu sklamaní, že nemáme ani bod. Reálne sme v oboch zápasoch čelili väčšej kvalite, ale na ľade sme nechali kus srdca a nejaké bodové zisky by sme si zaslúžili.“

Súboje proti Bielu i Servette podľa neho ukázali, že špičkovým európskym súperom nesmiete ponúknuť ani centimeter voľného ľadu.

„Takýmto súperom stačia dve šance a využijú ich. Majú bohaté skúsenosti z NHL a kvalitných európskych líg. My sa na každý gól napracujeme, ale nebudeme sa podceňovať. Máme víťaznú mentalitu a do každého zápasu pôjdeme s cieľom vyhrať. V oboch zápasoch sme totiž ukázali, že vieme hrať aj s top tímami. Potrebujeme len naplno dodržiavať systém a sústrediť sa na každý detail,“ upozornil 28-ročný center, ktorý si od svojho príchodu z Prešova doliečoval operovanú ruku. Z tohto dôvodu vynechal väčšiu časť prípravného obdobia. „Mám tam nejaké stehy, ale hralo sa mi dobre. Potrebujem hlavne dohnať kondíciu a silu. Pracujeme na tom s kondičným trénerom. Moja príprava bola bohužiaľ vzhľadom na operáciu ruky skrátená, ale robím všetko preto, by som bol pripravený na ligu. Poviem však pravdu, bol to len môj druhý zápas a mal som už plné trúbky. Bolo horúco, ľad nebol bohvieaký, ale podmienky boli rovnaké pre obe strany.“

Štyri tisícky divákov v Steel aréne sa síce z víťazstva netešili, no užili si aspoň dva gólové momenty Oceliarov. O oba sa postarala dvojica Filip Krivošík – Mário Lunter.

„Každý gól poteší. Pekne mi to tam čipol Lunťo a snažil som sa už len natlačiť do bránky,“ popísal svoj presný zápas Krivošík a Lunter mu ďakovné slová s radosťou opätoval. „Filipovi patrí zásluha za čisto vyhrané buly a Bartánusovi za zablokovanie hráča. Vytvoril sa mi priestor, pozrel som sa a trafil. Som za to samozrejme rád.“

Oboch košických strelcov však zamrzel bezbodový výsledok. Výkon proti švajčiarskemu majstrovi si totiž nejaký ten bodík pýtal.

„Bolo to veľmi vyrovnané. Mali sme dobrý začiatok a od toho sa odvíjal celý zápas. Pre nás je príjemné zistenie, že sme držali krok so silným majstrom Švajčiarska. Veľká škoda, že sme inkasovali tri smolnejšie góly a nedokázali sme vyrovnať. To bol kameň úrazu,“ povzdychol si 24-ročný útočník. Celkový sumár dvojzápasu proti finalistom švajčiarskej ligy je podľa neho pozitívny. „Videli sme, že sme pripravení konkurovať najlepším. Pred ligou je to výborný signál. Hrali sme dobre v defenzíve a hoci sme ich nechali trochu viac na puku, neprehrávali nás. Na začiatok sezóny však bolo tempo veľmi vysoké a dúfam, že už sa viac zvyšovať nebude, pousmial sa Filip.

Prepotený do poslednej nitky schádzal z ľadu aj Mário Lunter. „Mali sme výborný začiatok. Dobre sme korčuľovali a ukázalo sa, že so správnym nastavením hláv vieme hrať s každým. Škoda prehry. V zápasoch proti špičkovým súperom je to o detailoch a potrestaná je každá chyba,“ vyslovil sa 29-ročný banskobystrický odchovanec, ktorý zažíva už svoju štvrtú sezónu v Lige majstrov. „Je to skvelá príprava a takéto zápasy nás posúvajú dopredu. Teším sa na ďalší zápas a verím, že už prídu aj body. Zaslúžili by sme si ich aj za prvé dva výkony.“

Herný prejav i nasadenie košických hráčov ocenil aj kormidelník švajčiarskeho majstra Jan Cadieux. „Bol to veľmi vyrovnaný zápas. Súper začal lepšie ako my. Vybehol na nás a dostal nás pod tlak. Po prvom inkasovanom góle sme prevzali iniciatívu my a získali sme momentum na našu stranu. Aj v tretej tretine sa potvrdilo, že to bol výborný zápas. Bolo to veľmi fyzické a pre našu obranu išlo o výborný test,“ zhodnotil tesné víťazstvo v Steel aréne kormidelník Servette.