Za výkonmi našich hokejistov stoja aj športoví profesionáli Daniel Kičura a Zuzana Tencerová. Zoznámte sa s ich prácou a povinnosťami

PRIDANÉ: 16.10.2019

HC Košice je jeden z najprestížnejších športových klubov na Slovensku. Fanúšikov hokeja tak prevažne zaujíma poctivý výkon na ľade či samotní hokejisti. Málokto ale vie, že aj v útrobách tímu sa schovávajú naozajstní profíci. Tí celé mužstvo stmeľujú a dodávajú chlapcom sebavedomie.

Jedným z nich je aj kondičný tréner Daniel Kičura. Jeho povolanie v sebe nesie kompletnú zodpovednosť za fyzickú úroveň svojich zverencov. To, či hráč dokáže zápas odohrať na vysokej fyzickej úrovni 60 alebo iba 30 minút je vizitkou kondičného trénera. Jeho práca sa preto v športových kluboch radí medzi najnáročnejšie.

Dano, ako si sa dostal k práci v HC Košice?

„Vyštudoval som Fakultu športu v odbore učiteľstvo a trénerstvo. Po škole sme s kolegom Marekom Kokindom, ktorého to bola myšlienka, oslovili mládežníckych trénerov HC Košice, vedenie a následne rozbehli projekt s kondičnou prípravou mládeže. Postupne sme sa dostávali do povedomia hokejového prostredia a v roku 2012 prišla ponuka venovať sa na tejto pozícii A-mužstvu. Ja som ostal v praxi v HC Košice, Marek pôsobí a prednáša na akademickej pôde fakulty športu. Prepojenie teórie s praxou a výskumom prináša viaceré odborné články a štúdie, publikácie prezentované na športových konferenciách v Európe.“

Akému športu si sa venoval v mladosti? Chcel si pracovať na takejto pozícii?

„Od malička som bol živel a stále v pohybe, venoval som sa športu vo všeobecnosti v rôznych smeroch či už futbalu, atletike, gymnastike, rekreačne aj ľadovému hokeju. Ten bol a stále je moja srdcovka. Vždy som si hovoril, že ak som ho nehral profesionálne, chcem sa motať okolo neho a človek, ak za niečím ide s pokorou a profesionálnym prístupom, dosiahne to. A tak som teraz tu a  robím rozhovor o pôsobení v hokejovom klube.“

Čo všetko obnáša tvoja práca?

„Záleží mi na tom, aby boli chlapci perfektne kondične pripravení.  Kondičná príprava začína vždy prevenciou. Na to, aby podávali kvalitné výkony, je dôležité minimalizovať ich zranenia, resp. predchádzať im. Dôležitý je  warm up – mobilizácia a fyziologická aktivácia. Je to širokospektrálna práca, nastavenie vhodného individuálneho plánu a optimalizácia výkonu pre každého hráča, pretože niektorí potrebujú pracovať na kondičnej, iní na silovej a ďalší na plyometrickej, dynamickej zložke, všetko musí zapadať, aby bol následný výkon homogénny.“

Čo všetko musia mať hokejisti nachystané počas dňa?

„Každý deň začíname tréningovým procesom, chlapci majú štandardný komfort čo sa týka ovocia, pitného režimu, výživových doplnkov, regeneračných nápojov, minerálov a vitamínov. Všetko to konzultujeme aj s masérmi. Každý deň majú v posilňovni pripravené programy na rozvoj silových schopností, metabolických systémov a prevenčné programy, podľa individuálnych potrieb.  Čo sa týka rehabilitácie a regenerácie, v potréningovom procese sa zameriavame na kompenzačné či stabilizačné cvičenia, masáže, kryoterapiu v ľadovej kadi alebo infrasaunu, je to takisto individuálna záležitosť. Po každom zápase majú hráči na svojom mieste pripravený regeneračný nápoj na obnovu svalového glykogénu a v poháriku minerály, vitamíny, stopové prvky.“  

Sme teraz prakticky na začiatku sezóny, aká bola letná príprava z pohľadu kondičného trénera?

„Letná príprava začala 16. mája a trvala 15 tréningových mikrocyklov, plus chlapci dostali v prienikovom období 12-dňovú letnú dovolenku. Dlhodobo spolupracujeme s Fakultou športu v Prešove s kolegom Marekom Kokindom, ktorá participuje na periodizácii,  po  vstupnej diagnostike pohybových schopností a následnom plánování individuálnoho procesu káždého hráča. Ďalej by som spomenul trojročnú spoluprácu s kondičným trénerom Mišom Břetenářom z Prahy. Spoločne konzultujeme a aplikujeme jeho úspešné špeciálne metódy v rozvoji metabolických systémov pre ľadový hokej. To bolo gro aj tejto letnej prípravy. Opakujem, aj v skupinovej príprave ide vždy o individuálny prístup,  každý hráč mal vytvorený tréningový plán a podľa toho sme postupovali.“

Aký je rozdiel v kondičných tréningoch počas prípravy a počas sezóny?

„Počas leta je prvý mezocyklus zameraný na fyziologický tréning a rozvoj silových schopností bez tréningového procesu na ľade. Od druhého mezocyklu je to hybridná príprava rozvoja silových schopností kombinovaná s procesom na ľade. V súťažnom období sa zameriavame na optimalizáciu, udržanie sily a metabolických systémov. Za to všetko zodpovedám, všetko konzultujeme a komunikujeme s hlavným trénerom a realizačným tímom, je to tímová práca.“

Ako sa postupuje pri zraneniach v zápase?

„Prvý kontakt je vždy lekár, ktorý určí diagnózu. Neskôr v rámci rehabilitácie a rekonvalescencie je už prítomný fyzioterapeut, potom kondičný tréner, ktorý hráča opäť pripravuje a odovzdáva plne funkčného hlavnému trénerovi do procesu na ľade.“

S akými problémami chodia za tebou hráči najčastejšie?

„Hlavne s mentálnymi (smiech). Ale nie,  ak sú menšie problémy, dá sa to riešiť operatívne. Väčšinou nejaké drobné poranenia, spazmus, tonus. Snažíme sa problém vyriešiť nejakým uvoľnením poprípade tejpovaním.“

Ako sa v pozícii kondičného trénera vzdelávaš?

„Tak ako každá sféra života sa modernizuje, je dôležité sledovať moderné trendy a vzdelávať sa.  Pri mojej práci je to žiadané, ba až potrebné. Absolvoval som množstvo stáží a športových konferencií, ale aj spolupráce a konzultácie s kondičnými trénermi na Slovensku, Česku aj v zahraničí. Preposielame si odborné články a odkazy na literatúru. V Amerike to boli stáže napríklad Detroit, Chicago, ďalej stáž vo Fínsku, Švédsku, krátka stáž v rámci Ligy majstrov v Nemecku, Švajčiarsku.“

Inšpiruješ sa tým, čo sa na stážach naučíš?

„Určite áno, je to veľká nielen inšpirácia, ale aj pomoc. Naj vychytávky sa snažím spracovať, vyhodnotiť a aplikovať potom aj do plánov v košickom hokejovom klube. Všetko sú to vlastne overené metódy od tých najlepších. Páči sa mi smer Miša Břetenářa, ktorého výskumy so športovým fyziológom Jiřim Dostálom aplikujeme na našich hráčov, ako aj v individuálnych prípravách košických odchovancov Tomáša Jurča a Erika Černáka.“

Máš popri takejto náročnej práci aj voľný čas?

„Áno, trávim ho však aktívne – športom, turistika, kino a dobré jedlo. Keďže som každý deň zaneprázdnený klubovými povinnosťami, nielen pri A-mužstve, ale aj pri mládeži, voľný čas mi začína na pár dní niekedy v apríli. Vtedy väčšinou odchádzam niekam na stáž, alebo aktívny odpočinok. Počas sezóny, ak je čas, tak je to naozaj o jednodňovej prechádzke v horách.“

V tíme je od novej sezóny aj fyzioterapeutka Zuzka Tencerová. Ako došlo k jej prijatiu?

„Keďže sme počas letnej prípravy pôsobili v gyme mimo Steel arény, kde nám Zuzka spolu s bratom v rámci organizácie trošku vypomáhali, ja som si ju vytipoval a som rád, že je teraz medzi nami.  Je to zanietený mladý človek a bádateľ ľudského tela, chlapci ju rešpektujú. Rada sa vzdeláva, miluje šport a presne takého človeka sme chceli mať pri sebe v tíme.“

Zuzana Tencerová je 23-ročná športovkyňa telom aj dušou. Do HC Košice prišla v auguste, svoj odbor študuje momentálne na Prešovskej univerzite. Ako sama tvrdí, veľmi sa jej u nás páči a je rada, že ju chalani prijali medzi seba.

Zuzka, čo si robila predtým, ako si prišla do hokejového klubu?

„Predtým som pracovala pre House of Athletics, čo je gym môjho brata. Robila som trénerku a robím ju aj dodnes, špecifikujem sa na skupinové tréningy a fyzioterapiu, takže chodím hore-dole. Avšak práca v HC spolu s chlapcami ma veľmi baví. Vždy ma fascinovalo ľudské telo, ako sa hýbe, ako pracuje a to ma aj motivovalo k štúdiu. Tým, že študujem externe, dokážem byť časovo flexibilná a venovať sa všetkému naplno. Popri štúdiu na UPJŠ som robila vzpieranie, ktorému som sa venovala profesionálne, vďaka čomu sa dostala do slovenskej reprezentácie. Vo fyzioterapii sa rýpem už dlhšie, a tým, že popri vzpieraní som sama mala nejaké zranenia, sama som sa snažila prísť na to, čo mi je, prečo a najmä som sa snažila dať sa dokopy.“

Aká je tvoja úloha v klube?

„Mojou hlavnou úlohou je práca s hokejistami, pričom pracujeme hlavne na prevencii zranení, keďže makajú veľmi tvrdo a trénujú každý deň. Mojou povinnosťou je, aby boli čo najmenej zranení, a v prípade ak sa zrania, tak aby sa z toho dostali čo najskôr pomocou rehabilitácií, kompenzačných cvičení, masáží alebo kinesio tapingu. Raz za týždeň majú chlapci aj hodinu jógy, kedy im pustím relaxačnú hudbu, aby sa aspoň trochu uvoľnili, keďže sú stále napätí.“

Spolupracuje fyzioterapeut aj s kondičným trénerom?

„Rehabilitácie veľmi súvisia s kondičným tréningom, ktorý majú chalani u Dana, kde sa najviac venujú silovej príprave, výbušnosti, rýchlosti, dýchaniu a  kondícii. Našou snahou je, aby hráči mali najmä silný stred tela a dolnú časť. Na stred tela využívame napríklad princípy DNS s upraveným dýchaním, SM systém na stabilizáciu.“

Ako sa cítiš medzi chlapcami?

„Chalani ma prijali veľmi dobre, keďže letnú prípravu mali v House of Athletics a už vtedy som s nimi začala spolupracovať. Danovi som asistovala pri kondičnej príprave a vďaka tomu sme sa s chlapcami spoznali. Najviac sa teším, že ma chlapci prijali do svojej „rodiny“. Mám pocit, že som do tímu zapadla.“

Aké je to pracovať v jednom z najväčších hokejových klubov na Slovensku?

„Veľmi sa mi tu páči, je to pre mňa práca snov robiť s profesionálnymi športovcami. Keď ma Dano oslovil s ponukou pracovať pre HC, ostala som naozaj prekvapená, úplne mi poskočilo srdce a nemala som nad čím premýšľať, odpoveď bola hneď jasná. Som veľmi vďačná, že ma sem zobrali, pretože mohli osloviť kohokoľvek iného.“

 

HC KE Media Team (hal, saj)

GALÉRIA