Základná časť z pohľadu štatistík

PRIDANÉ: 10.3.2023

Naši oceliari sa radujú z prvenstva v základnej časti po siedmich rokoch. Pred druhým Slovanom sme vyhrali s  náskokom troch bodov, ktoré sme si zabezpečili v poslednom kole. Dokopy sme získali 96 bodov s pozitívnym skóre 163:114. Išlo o jednu z najvyrovnanejších sezón za posledné roky.

UMIESTNENIE DOMA-VONKU

Košice neskončili prvé len v celkovej tabuľke ale ovládli taktiež tabuľku domácich zápasov. V stretnutiach odohraných doma sme získali 58 bodov a pripísali si aj najviac víťazstiev za tri body (18). Pre porovnanie druhý Zvolen získal v domácom prostredí o dva body menej. Čo sa týka vonkajších zápasov, tam sa nám už darilo menej. V tejto štatistike sme skončili na treťom mieste, keď sme si zo zápasov vonku doniesli 38 bodov. Banská Bystrica, ktorá vyhrala túto štatistiku získala 49 bodov.

POČETNÉ VÝHODY A NEVÝHODY

V playoff zápasoch väčšinou rozhodujú početné výhody a nevýhody. Čo nás môže tešiť aj v týchto štatistikách sme skončili najlepšie. V presilovkách sme strelili najviac gólov (53) a v oslabeniach dostali najmenej gólov (20). Spomedzi extraligových tímov sme obstáli ako deviate najtrestanejšie mužstvo, keď sme si pripísali 626 trestných minút. Našim najtrestanejším hráčom sa stal Jakub Ferenc, ktorý nazbieral 85 trestných minút. Denis Parshin spolu s nitrianskym Jakeom Elmerom získali v jednom zápase najviac dvojminutových trestov (4). Nášmu hráčovi sa to podarilo práve v domácom zápase proti Nitre.

GÓLY

V základnej časti sme strelili 163 gólov. Najlepšie v tejto štatistike obstál Zvolen, ktorý strelil 168 gólov. Najviac gólov sme stretlili tímu HC MV Transport Prešov (22), naoapak najmenej Slovanu Bratislava (6). V štatistikách obdržaných gólov sme skončili najlepšie zo všetkých tímov, keď do našej siete padlo 114 gólov. Proti nášmu mužstvu sa najviackrát presadil Zvolen (15 gólov) a najmenej Slovan (6 gólov). Náš tím má najlepšiu efektivitu streľby, ktorá je na hodnote 11,13% zatiaľ čo druhý Slovan má efektivitu 9,30%. Najviac gólov v jednom zápase sme strelili v Poprade, keď sa nám súperových brankárov podarilo prekonať sedemkrát, skórovať sa nám nepodarilo iba v jednom zápase proti Slovanu.

PRODUKTIVITA

Našim najproduktívnejším hráčom sa stal fínsky útočník Joona Jääskeläinen, ktorý je zároveň aj najlepším strelcom mužstva. V 47 zápasoch získal dokopy 45 bodov za 22 gólov a 23 asistencií. Najlepšími asistentmi sa stali najproduktívnejší Slovák – kapitán Michal Chovan a najprodutkívnejší obranca Jordon Southorn. Chovy získal v 39 zápasoch 40 bodov za 12 gólov a 28 asistencií, kanadský obranca si v 47 zápasoch pripísal 35 bodov za 7 gólov a 28 asistencií. V hodnotení +/- obstál najlepšie Jens Olsson, keď získal 15 plusových bodov.

BRANKÁRI

Najlepším brankárom základnej časti Tipos extraligy sa stal náš Jaroslav Janus. V 29 zápasoch si pripísal 20 víťazstiev, z toho 18 v riadnom hracom čase. V priemere dostal 1,89 gólov na zápas a jeho úspešnosť je 93,85%. V 3 zápasoch vychytal čisté konto. Výborné štatistiky má aj Dominik Riečický, ktorý si pripísal 12 víťazstiev, z toho 8 v riadnom hracom čase. Inkasoval v priemere 2,11 gólov na zápas a jeho percentuálna úspešnosť je 92,76%. Taktiež ako Janus odchytal tri zápasy s čistým kontom.

Rýchly prehľad HC Košice:

Najproduktívnejší hráč: Joona Jääskeläinen (45 b)

Najlepší strelec: Joona Jääskeläinen (22 g)

Najlepší asistent: Michal Chovan a Jordon Southorn (28 a)

Najproduktívnejší Slovák: Michal Chovan (40 b)

Najproduktívnejší obranca: Jordon Southorn (35 b)

Najlepší v plus/mínus: Jens Olsson (+15)

Najtrestanejší hráč: Jakub Ferenc  (85 trestných minút)

Brankárska úspešnosť zákrokov: Jaroslav Janus: (93,85 %)

zdroj: hockeyslovakia.sk