Hodnotenie sezóny: kadeti, dorastenci, juniori

PRIDANÉ: 27.3.2020

Príchodom do mužstva kadetov, respektíve posunom k dorastu a juniorom sa mladí a perspektívni hokejisti čoraz viac blížia k vytúženému seniorskému hokeju. Žiadny prechod však nie je jednoduchý a náročnosť či štýl hry sa výrazne menia. Talenty pôsobiace v klube HC Košice sa aj v uplynulom ročníku snažili pod drobnohľadom kvalifikovaných odborníkov vybojovať čo najlepšie finálne umiestnenie. Prinášame vám zhodnotenie sezóny z pohľadu troch vyššie spomínaných kategórií.

 

KADETI

Pri mužstve kadetov sa v aktuálnej sezóne zišli prevažne hokejisti ročníka narodenia 2004 a 2005. Šancu však dostali i mladší spoluhráči. Aj napriek počiatočným neistotám so zaradením hráčov roku narodenia 2006 do mužstva kadetov sa ukázalo, že aj títo mladíci si dokážu svoju rolu zastať a predvádzať kvalitné výkony proti starším protihráčom. Zabudnúť nesmieme ani na dvojicu dievčat. Jedna z nich, Nina Hudáková, reprezentovala značku HC Košice aj v reprezentačnom drese. Dvakrát bola súčasťou nominácie U18 na Turnaji štyroch krajín, prebojovala sa aj do konečnej nominácie na Majstrovstvá sveta U18 A-kategórie a šancu dostala na Zimných olympijských hrách mládeže v Lausanne.

V Lige kadetov patrili naši hokejisti opäť vekovým priemerom medzi najmladšie tímy. Bez ohľadu na to dokázali pravidelne bodovať a nestratili sa v konkurencii najlepších mužstiev na Slovensku. Základná časť skupiny D priniesla šestnásť zápasov a chuť prehry pocítili zverenci Juraja Faitha iba dvakrát. To im vynieslo druhú priečku, štatút najlepšej ofenzívy a druhej najpevnejšej defenzívy. Sieť súpera sa po strelách našich kadetov vlnila v 178 prípadoch. Naopak, za chrbát gólmanov obliekajúcich dres s logom košického klubu prešlo len 29 striel. Reálna previerka a tuhé boje čakali na mladých chalanov v následnej nadstavbe, kde sa predstavila štrnástka najlepších tímov. Pred predčasným ukončením sezóny stihli Košičania vykorčuľovať do osemnástich stretnutí s bilanciou sedem výhier, tri remízy a osem porážok. To vynieslo Oceliarom umiestnenie v prvej polovici tabuľky, na šiestej priečke. 

Pri pohľade do tabuľky individuálnych štatistík na vedúcej priečke nájdeme hráča menom Tobias Faith. Jeden z najmladších členov tímu si udržal priemer na úrovni dvoch bodov za zápas a dokopy ich pozbieral 54. Nad číslo 50 sa dostali ešte dvaja hráči – útočník Theo Kiss (53) a obranca Leo Eperješi (52). Prívlastok ostrostrelca si za 26 gólov uchmatol Lukáš Priščák a v tabuľke pravdy vyšplhal na vrchol aj Alex Doša. Rozličné mená na všetkých pozíciach svedčia o obrovskej vyrovnanosti celého kádra.

Realizačný tím: Juraj Faith (hlavný tréner), Miroslav Marcniko (asistent trénera), Jozef Galický (vedúci mužstva)

Súpiska: Sebastián Bodnár, Richard Hiľovský, Sebastián Pribula, Marek Ivanecký, Sebastián Mitro, Alex Doša, Marko Vinclér, Jakub Magda, Jessica Šilerová, Leo Eperješi, Jakub Hudec, Jakub Šulek, Dávid Havadej, Samuel Galický, Adam Beluško, René Mandelík, Oliver Orosz, Timotej Varga, Denis Sasák, Oliver Sivák, Aurel Vrašťák, Ľuboš Makó, Lukáš Priščák, Tobias Faith, Michal Liščinský, Filip Janočko, Nina Hudáková, Theo Kiss, Sebastián Zupko

 

DORAST

Azda najúspešnejší spomedzi všetkých mládežníckych kategórií boli hráči dorastu. V kabíne si pred začiatkom súťažného ročníka stanovili skromné ciele, ktoré sa im podarilo nielen s prehľadom naplniť, dokázali ich výrazne predčiť. O možnej úspešnej sezóne napovedal predsezónny Turnaj Ladislava Trojáka. Ako usporiadateľský a domáci tím ho naši chlapci s prehľadom zvládli a trofej tak ostala doma.

Kaufland extraliga dorastu sa vyznačovala veľkou vyrovnanosťou, pričom o konečnom poradí po základnej časti rozhodovali úplné maličkosti. Naši chlapci museli o vedúcu a zároveň najlepšiu možnú východiskovú pozíciu bojovať doslova do posledného kola. Vybojovať ju sa im podarilo a do play-off tak mohli vstúpiť so značnými výhodami. Vo štvrťfinále na nich čakali rovesníci z Banskej Bystrice. Barani neznamenali žiadnu neprekonateľnú prekážku a zverenci hlavného kouča Tomáša Kochana vyradili svojho súpera v najkratšom možnom čase. Vysoko očakávané semifinále proti Slovanu Bratislava, na ktoré sa veľmi tešila aj samotná kabína sa už zo známych dôvodov ukončenia sezóny napokon nekonalo. Našich chlapcov to mrzí o to viac, že v uplynulom ročníku disponovali obrovskou kvalitou a mali reálnu šancu na zisku majstrovského titulu, o ktorom, mimochodom, skromne nahlas nehovorili. Kvalita ofenzívy a nepriestrelnosť zadných radov je akousi prijateľnou doménou naprieč všetkým mládežníckym kategóriám HC Košice a výnimkou to nebolo ani pri doraste. Okrem najlepšej defenzívy, druhého najlepšieho útoku a tímu pri početných výhodách boli dorastenci lídrom ubránených oslabení.

Realizačný tím a klub celkovo teší nominácia až deviatich hráčov do troch výberov reprezentačných kategórií. Peter Repčík, Viliam Kmec, Patrik Jurčák a Rastislav Eliáš nechýbali v reprezentácii do 16 rokov. Jakub Demek, Michal Kapičák a Martin Tvrdoň dostali priestor v najcennejšom drese do 17 rokov a svojimi tvrdými výkonmi sa do nominácie SR18 prebojovala dvojica Matej Jacko a Roman Faith. Individuálne štatistiky ovládol mladík Peter Repčík, ktorý so ziskom 80 bodov bol zároveň tretím najproduktívnejším hráčom celej súťaže. Okrem statusu najproduktívnejšieho hráča bol aj najlepším strelcom mužstva. Najviac gólových prihrávok pre svojich spoluhráčov pripravil Miroslav Tvrdoň. Štatistiky brankárov naprieč celou súťažou ovládol s percentuálnou úspešnosťou na úrovni 92.99% Patrik Jurčák.

Realizačný tím: Tomáš Kochan (hlavný tréner), Mojmír Božík (asistent trénera), Vladimír Svitek (asistent trénera), Jozef Škrak (asistent trénera)

Súpiska: Patrik Jurčák, Adam Rusňák, Roman Kaľavský, Viliam Kmec, Pavol Zůbek, Marko Ragan, Denis Šándor, Marko Vinclér, Antonín Bartoš, Marián Štec, Michal Štefanisko, Filip Mester, Jakub Demek, Samuel Beluško, Alex Novota, Zoltán Novák, Matej Jurčo, Mykhailo Krasnozhon, Lukáš Kaža, Marko Kočkár, Timon Jadrníček, Martin Tvrdoň, Ján Bartoš, Peter Repčík, Oliver Orosz, Jakub Jadrný

 

JUNIORI

Výraznejšia zmena sa po konci predchádzajúcej sezóny udiala pri junioroch, kde na stoličku hlavného trénera zasadol Peter Holaza. Celkovo sa tento rok stretla v kabíne skvelá cieľavedomá partia odhodlaná spraviť čo najlepší výsledok pre klub. Zámerom realizačného tímu bolo vytvoriť tím, kde bude mať každý hráč svoju pozíciu, rovnako tak hrať moderný agresívny hokej založený na disciplíne a bojovnosti.

Jedným z hlavných cieľov organizácie HC Košice, ktorým sa prezentuje, je poskytovať výrazný priestor v A-mužstve pre mladých hráčov, predovšetkým odchovancov hokeja z metropoly východného Slovenska. Keďže juniori sú seniorskému mužstvu najbližšie a vytúžený cieľ je pre nich vzdialený už len na krok, tento cieľ sa týkal hlavne ich. Na druhom Community Forum organizovanom klubom podpísala dvojica juniorov - Samuel Nagy a Roman Faith svoju prvú profesionálnu zmluvu. Predovšetkým druhý menovaný sa dokázal postupom času výraznejšie usadiť medzi seniormi a na svoje konto si pripísať prvé body v najvyššej súťaži. Okrem nich však šancu dostali aj ďalší hráči. Tréningové jednotky s Áčkom pravidelne absolvoval stále len 15-ročný Rastislav Eliaš. Posledný zápas uplynulého ročníka na domácom ľade proti Zvolenu (4:1) tvorili kostru kádra Oceliarov práve prevažne hráči juniorov. To všetko je výsledkom vynikajúcej dlhodobej práce. Čo sa týka samotného celku košickej U20, ako jeden z mála tímov dokázal dohrať sezónu ešte pred jej zrušením. Žiaľ, nanešťastie naši chlapci nezvládli štvrťfinálové boje a v päťzápasovej štvrťfinálovej bitke s Banskou Bystricou ťahali za kratší koniec. Predchádzalo tomu štvrté miesto po základnej časti potvrdené zotrvaním na rovnakej priečke po nadstavbe.

Až desať hokejistov hrajúcich v tejto vekovej kategórii sa predstavilo v najcennejšom košickom drese. Ide o hráčov – Martin Bučko, Samuel Hrabčák, Patrik Frič, Samuel Nagy. Juraj Eliaš, Roman Faith, Rastislav Eliaš, Adam Matej a Adrián Palacko. Individuálne štatistiky mužstva ovládol vrátane gólov a asistencií Gabriel Vereš. Z gólu sa mal možnosť tešiť v 22 prípadoch a presným pasom k nemu dopomohol 33-krát. Sekunduje mu zohratá dvojica Patrik Frič (49) a Adam Matej (42). Zabudnúť nemôžme ani na  Jakuba Kövera, ktorý sa výkonovo i bodov zviditeľnil v prvoligových zápasoch počas hosťovania v Spišskej Novej Vsi. Jednotka medzi troma žrďami Rastislav Eliaš si udržal úspešnosť zákrokov na úrovní 91.83% a získal aj jeden shutout.

Realizačný tím: Peter Holaza (hlavný tréner), Marcel Šimurda (asistent trénera), Jozef Škrak (asistent trénera), Tomáš Metzger (vedúci mužstva), Alexander Augustín (kondičný tréner), Daniel Kičura (kondičný tréner), Zuzana Tencerová (fyzioterapeutka), Dušan Strharský (tréner brankárov)

Súpiska: Horváth Matúš, Balogáč Jakub, Vadasz Adam, Hnát Adam, Eliáš Rastislav, Palacko Adrián, Sirotňák Samuel, Markuš Adam, Juraško Viktor, Veteška Tomáš, Jobbágy Adam, Lorinc Samuel, Jacko Matej, Kapičák Michal, Köver Jakub, Matej Adam, Vereš Gabriel, Pavlík Samuel, Zahuranec Oliver, Frič Patrik, Olbert Igor, Hrabčák Samuel, Sedlák Jakub, Soľár Dávid, Nagy Samuel, Jakub Simon, Barger Patrik, Eliáš Juraj, Kaža Lukáš, Vaculík Lukáš, Faith Roman, Demek Jakub

 

Každému z vyššie spomínaných trénerov, hráčov, sponzorov, rodičov a ľudí, ktorí sa podieľali na správnom chode a rozvoji kadetov, dorastu a juniorov patrí obrovský obdiv a zároveň veľká vďaka. Veríme, že pre deti sa aj kvôli klubu HC Košice stáva hokej neodmysliteľnou súčasťou ich životov a v rozvoji a reprezentácii budú pokračovať aj v najbližších sezónach!

(HCKE Media tim : SB)

GALÉRIA