Klíma sa teší na žreb Ligy majstrov, verí v jednotu klubov

PRIDANÉ: 19.5.2023

Už dnes vyprší termín podania záväzných prihlášok do novej sezóny hokejovej Ligy majstrov. Budúcu stredu sa následne v dejisku aktuálnych majstrovstiev sveta uskutoční žreb, ktorý rozdelí 24 klubov do štyroch skupín. Z valca s označením D vytiahnu aj štítok úradujúceho slovenského majstra HC Košice.

Predstavitelia oceliarov už absolvovali stretnutie so zástupcami prestížnej súťaže, no následne obdržali list, v ktorom sa uvádza, že ak nebudú Košice pôsobiť v lige riadnej národným zväzom, nebudú môcť štartovať ani v Champions League. V tomto smere spôsobuje neistotu aktuálna situácia, ktorá vznikla po zániku APHK (Asociácia profesionálnych hokejových klubov) a následnom vzniku PHL (Profesionálna hokejová liga). Zatiaľ čo APHK krytie zo strany Slovenského zväzu ľadového hokeja mala, v prípade PHL to nateraz neplatí.

„Prihlášku sme podali, vstupný poplatok zaplatili a tešíme sa na žreb. V pozícii víťaza slovenskej extraligy máme právo štartu v Champions League. V žrebovacom koši sme spoločne s Vítkovicami, Belfastom, Rouenom, Stavangerom a Aalborgom, vysvetľuje výkonný riaditeľ HC Košice Miloslav Klíma.

V pokojnej atmosfére prebehlo aj stretnutie predstaviteľov klubu so zástupcami CHL. Následne sa však objavil spomínaný problém spojený s aktuálnou absenciou istoty dohody medzi zväzom a extraligou. V prípade „oklamania“ predstaviteľov Champions League by pritom Košičanom hrozila pokuta vo výške 125 000 eur.

Niekto záhadný teraz vytiahol z klobúka klauzulu, podľa ktorej musíme zastupovať ligu spadajúcu pod Slovenský zväz ľadového hokeja. Momentálne teda rokujeme o tejto veci. V stredu sme však mali v Starej Lesnej stretnutie extraligových klubov a myslím si, že sa blížime k dohode. Spoločne s deviatimi klubmi rokovali aj predstavitelia Slovana, Zvolena a Michaloviec. Osobne si myslím, že dôjde k jednote všetkých klubov a potom by mal zväz splniť to, čo vyhlásili Miro Šatan a Miro Lažo. Sľúbili totiž, že ak sa dohodnú všetky kluby, tak s tým budú súhlasiť,“ pokračuje Klíma.

Piatkový deadline potvrdil predstaviteľom košického klubu aj prezident CHL Jörgen Lindgren. „My sme mu napísali list a už máme aj odpoveď. Musíme si uvedomiť, že Košice nejdú hrať Ligu majstrov iba pre seba, ale pre celé Slovensko. Našim úmyslom je zvýšiť slovenský koeficient, pretože momentálne sme až za Poľskom či Francúzskom. Košický hokej má v takýchto súťažiach bohatú históriu a sme najúspešnejším slovenským klubom. Chceme teda dôstojne reprezentovať.“

V predošlých dvoch sezónach reprezentoval slovenskú extraligu v CHL bratislavský Slovan. Ten však neuhral ani jediný bod a latka je teda nastavená nízko.

„Nechceme sa porovnávať so Slovanom. Liga majstrov má teraz úplne iný formát ako v minulosti. Čaká nás 6 zápasov proti rozličným súperom, pričom pôjde o konfrontáciu so špičkovými klubmi. Uvidíme, koho nám prisúdi stredajší žreb, ale určite by sme sa potešili napríklad súperovi z Česka. Vítkovice dostať nemôžeme, ale reálne sú Pardubice či Třinec. Celkovo verím, že atraktívni súperi pritiahnu do haly veľa divákov,“ zaželal si M. Klíma.

Fanúšikov hokeja pochopiteľne zaujíma, ako napokon dopadne zamotaná situácia spojená s najvyššou domácou súťažou. Naplní sa hrozba rozdelenia na dve ligy, alebo sa kluby so zväzom predsa len dohodnú?

„Osobne pevne verím, že dôjde k dohode. V prvom rade musím povedať, že nejde o požiadavky hŕstky klubov. Deväť klubov predstavuje väčšinu a prispôsobiť by sa mala menšina,“ zdôraznil výkonný riaditeľ HC Košice. „Aj my sme mali v minulosti iné predstavy ako ostatní a ak súhlasila väčšina, tak sme sa prispôsobili. Takto to predsa funguje vo všetkých oblastiach. Zároveň chcem zdôrazniť, že PHL nepredstavuje nejakú súkromnú ligu so súkromným investorom. Je to normálne pokračovanie toho, na čo sme boli zvyknutí v rámci APHK. Pokračujeme v dodržiavaní zmlúv s Tiposom či RTVS.“

V tomto smere kluby znepokojil podpis zmluvy predstaviteľov zväzu s televíziou JOJ. Stať sa tak malo bez konzultácie s klubmi.

„Problémov je viac, ale my chceme v podstate iba to, čo je normálne v českej, švajčiarskej či fínskej lige. Tieto ligy fungujú pod zväzmi, ale marketing a riadenie si riešia sami. Chceme, aby sa peniaze, ktoré získame od sponzorov, delili rovnomerne medzi extraligové kluby. Liga bude určite naďalej pod hlavičkou Tiposu, pretože ten to jasne deklaruje. Problémom je zmluva s TV JOJ. Osobne som sa k tej zmluve nedostal a k nahliadnutiu ju nedostali ani iní predstavitelia extraligových zástupcov. Jej podpis predstavuje zvláštnu záležitosť. To však komentovať nebudem,“ poznamenal Klíma. Fanúšikov košického hokeja ubezpečil, že športová úroveň súťaže ostane zachovaná. „Myslím si, že pre ľudí sa nezmení nič. Ako tímy sme pripravení pokračovať v tom, na čo boli fanúšikovia zvyknutí doposiaľ a cieľom je mať naďalej silnú extraligu.“

So súhlasom kosiceonline.sk