Séria proti Slovanu je lákadlom pre nás i fanúšikov, teší sa Janus

PRIDANÉ: 13.3.2024

Základná časť je za nami a osud to zariadil tak, že už štvrťfinále ponúkne fanúšikom hokeja najatraktívnejšiu možnú sériu. Už v pondelok skrížia v Steel aréne hokejky dva najúspešnejšie kluby extraligovej histórie a z dvojice HC Košice – Slovan Bratislava ostane v hre o jubilejný desiaty slovenský titul iba jeden.

„Vyšlo to veľmi zaujímavo a táto séria bude určite veľkým lákadlom pre fanúšikov i pre nás. Na úvod play-off to bude poriadna skúška a robíme všetko preto, aby sme boli kvalitne pripravení. Našim cieľom je totiž vykročiť do série správnou nohou,“ prezentuje odhodlanie tímu „oceliarov“ brankár Jaroslav Janus.

Pre 34-ročného prešovského odchovanca pôjde o špecifickú sériu, veď v hlavnom meste pôsobil od dorasteneckého veku a v drese „orlov“ odchytal tri sezóny v Kontinentálnej hokejovej lige.

„Pôsobil som tam dosť dlho, ale o to väčšia je moja motivácia vyhrať. Poznám tam veľa chalanov a určite to bude vyhecované. Ja sa však na to teším – až na to dlhé cestovanie cez celú republiku,“ podotýka s úsmevom „JJ“.

Tím Slovana sa v základnej časti dlho trápil a do play-off vstupuje už s tretím trénerom. Jána Pardavého nahradil Vladimír Růžička, no požadované zlepšenie nenastalo a smerom nahor sa Slovan vydal až po príchode Petra Oremusa.

„Slovan nemal ideálnu sezónu, ale každý v lige mal svoje horšie i lepšie chvíle,“ upozorňuje Janus. „Play-off je o niečom inom a pre nás je určite plusom, že sme vyhrali vzájomné zápasy. Verím, že využijeme skúsenosti z predošlej sezóny a budeme úspešní.“

Spomínané vzájomné zápasy sú v aktuálnej sezóne 4:0 v prospech košického mužstva. Menej príjemná je naša bilancia zápasov na domácom ľade a z posledných trinástich duelov v Steel aréne sme uspeli iba vo dvoch.

„Nebola to príjemná bilancia, ale všetci vieme, akú atmosféru dokážu vytvoriť ľudia v Steel aréne a spoliehame sa na ich podporu. Teraz už musí platiť – môj dom, môj hrad,“ uvedomuje si košický brankár, ktorý tvorí spoločne s Dominikom Riečickým silný pár. Na strane súpera je jasnou jednotkou Denis Godla.  „Všetci vieme, že je to výborný brankár. Našou úlohou je však streliť mu čo najviac gólov a hlavne nájsť cestu k víťazstvám. S trénermi si určite rozoberieme aj jeho prípadné slabiny, ale podstatné je, aby sme zabrali ako celý tím.“

Z pohľadu herného obrazu sa všeobecne očakáva zodpovedná hra a rozhodovať môže každá chybička.

„Sledoval som prvé zápasy predkola a v tých dvoch sériách je to zatiaľ defenzívne neupratané. Našou snahou je hrať od úvodu pozorne v obrane a nerobiť zbytočné chyby. Potrebné bude aj začať strieľať góly v presilovkách. Obe strany majú veľkú motiváciu a dajú do toho všetko. Tá rivalita medzi Košicami a Bratislavou je jednoducho veľká. Nebude to teda jednoduché, ale o tom je play-off,“ zamýšľa sa Jaro, ktorého tvár už zdobí zárodok play-off brady. Žiletky sú už tradične zatvorené v skrinkách a to je znak štartu najvzrušujúcejšej časti sezóny. „ Len nech je pokojne dlhá. Vlani taká bola a mne brada pod maskou určite neprekáža.“

Apropos maska. Pozorní fanúšikovia určite postrehli, že obaja brankár HC zmenili dizajn svojich prilieb a pochváliť sa môžu novými dizajnom z dielne českej spoločnosti Koral.

„Na jednej strane mám pripomienku vlaňajšieho titulu a mottá, ktoré máme aj v kabíne. Na druhej strane sú symboly Košíc, čiže železiarne a hlavné pamiatky z centra,“ priblížil svoju novú masku Jaroslav Janus.

Úvodné dva štvrťfinálové zápasy medzi Košicami a Slovanom sú na programe v Steel aréne v pondelok a v utorok o 18.00 hodine.