Užitočný Tatranský pohár ukázal pozitíva i rezervy

PRIDANÉ: 22.8.2023

Cenné víťazstvo 3:2 nad fínskym klubom SaiPa a prehra 2:4 s domácim Popradom. Táto bilancia znamená, že naši Oceliari obsadili v rámci 76. ročníka Tatranského pohára konečné druhé miesto. Štítok s názvom HC Košice síce na druhú najstaršiu trofej Európy jedenástykrát nepridali, no užitočný prípravný turnaj priniesol pred blížiacim sa ostrým štartom Ligy majstrov veľa cenných poznatkov.

„Finálový výsledok nás určite nepotešil. Bol to ťažký zápas, v ktorom rozhodli vylúčenia. Oslabení bolo veľa, ale nemôžeme sa vyhovárať. Faul je to, čo odpíska rozhodca. Tentoraz sme tie oslabenia neubránili a určite na tom ešte popracujeme. Pred Ligou majstrov to potrebujeme zlepšiť,“ zamyslel sa brankár Dominik Riečický, podľa ktorého je odkaz zo súboja proti Popradu jasný. „Potrebujeme hrať v piatich a využívať presilovky. Toto nebude potrebné iba v CHL, ale aj počas samotnej sezóny.“

Aj podľa kapitána Michala Chovana zohrali vo finále kľúčovú rolu vylúčenia. Zverenci trénera Dana Cemana vyhrali zásluhou šikovného zakončenia Mária Luntera prvú tretinu, no potom prišli fauly a Popradčania strelili v presilovkách tri zo štyroch gólov.

„Mrzí to. Chceme vyhrať každý zápas a mužstvo na to máme. Nakopli sme ich vylúčeniami, pretože dovtedy toho veľa nemali. Škoda toho, ale ide sa ďalej. Musíme to brať ako dobrý prípravný turnaj a zapracovať na nedostatkoch,“ podotkol Chovan, podľa ktorého zohrali v prípade viacerých vylúčení rolu emócie. Tretiemu i štvrtému gólu totiž predchádzali tresty za nešportové správanie. „Možno to fauly boli, možno nie. Osobne ma však mrzí hlavne komunikácia medzi hráčmi a rozhodcami. Na toto by sme si mali dávať pozor na oboch stranách a hlavne sa musíme baviť ako ľudia.“

„Je nám jasné, že musíme hrať bez zbytočných vylúčení,“ nadviazal útočník Patrik Rogoň. „Keď hráme zodpovedne piati dopredu a piati dozadu, tak to vyzerá dobre. Potrebujeme byť aktívni, tlačiť sa do bránky a potom prídu aj góly a dobré výsledky.“

Pri spätnom hodnotení výkonov na Tatranskom pohári mal pochopiteľne zmiešané pocity. „V prvom zápase sme hrali dobre, boli sme na puku a hrali sme svoju hru. Takto sme začali aj proti Popradu, ale potom nás trochu zatvorili, prispôsobili sme sa im a inkasovali sme štyri góly.“

Po úvodných štyroch prípravných zápasoch pred sezónou 2023-24 je košická bilancia pozitívna – tri víťazstvá a jedna prehra. Pozornosť sa už pomaličky začína sústrediť na 31. august a otvárací duel Ligy majstrov vo švajčiarskom Bieli.

„Verím v úspešnú sezónu. Spojil sa opäť dobrý kolektív a tento tím má silu. Vlani sme získali titul partiou a tá je super aj teraz. Musíme však kráčať od zápasu k zápasu,“ zamyslel sa na záver kapitán Michal Chovan.