Bez bodov, ale s cennými skúsenosťami. Plokhotnik ďakuje za nečakanú šancu

PRIDANÉ: 19.10.2023

Účinkovanie v Lige majstrov končíme s nulou. Viaceré pokusy boli veľmi nádejné, z radov súperov zneli slová rešpektu, no body viseli privysoko. Úspešne nedopadol ani záverečný šiesty pokus proti Adleru Mannheim.

Zverenci trénera Dana Cemana začali výborne a prevahu v prvej tretine korunoval gól Joonu Jääskelainena. Aj v druhej časti boli naši chlapci aktívni a vynútili si viaceré presilové hry. Veľmi výhodnou mala byť hlavne päťminútová početná výhoda po nepeknom faule na Coopera Zecha. Namiesto využitia presiloviek však prišli dva inkasované góly a nemecký majster už vedenie z rúk nepustil.

„Dnes sme odohrali veľmi dobrý zápas, páčil sa mi náš prístup k nemu. Odohrali sme dobrú prvú tretinu, dobre sme hrali aj v druhej tretine v hre piatich proti piatim. Mannheim má kvalitný tím a sme radi, že sme sa proti nemu prezentovali v dobrom svetle. Dnes nás položili vlastné presilovky. Keď v nich inkasujete góly, tak vás to vždy zabolí. Nepodarilo sa nám presadiť si určité veci, ktoré sme si natrénovali. Prístup hráčov ma potešil, no teraz sa už musíme sústrediť na našu ligu," skonštatoval po prehre 1:4 tréner Dan Ceman.

Košickú hru ocenil aj jeho náprotivok zo striedačky Mannheimu Johan Lundskog. „V prvom rade ďakujem Danovi aj košickému klubu za dnešný zápas. Hrali sme proti výbornému tímu. Skóre zápasu príliš neodzrkadľuje to, ako dnes Košice hrali a ako dopadli v tabuľke. My sme nemali dobrý štart do zápasu, no potom sa naši hráči správne naštartovali a dokázali sme odpovedať na tlak. Mali sme veľmi dobré oslabenia. Viete, že ak v sa ubránite oslabeniu a ešte v ňom skórujete, tak získate psychickú výhodu. Celkovo to bol náročný zápas. Som šťastný z výsledku, ktorý sme dosiahli."

Zaskakujúceho kapitána Mareka Bartánusa mrzeli zbytočné chyby, ktoré zadupali šance na bodový úlovok.

„Boli to góly po chybách a takéto sa nám nesmú stávať ani v našej extralige. Nieto ešte proti silným súperom v Lige majstrov, zdôraznil. „Takýto koniec je pre nás trpký a frustrujúci. Mannheimu sme boli schopným súperom a siahali sme po troch bodoch. Bohužiaľ sme inkasovali dva góly v našej presilovke. Potom ešte jeden a na konci sme s tým už nedokázali nič urobiť. Škoda toho, takýto záver je naozaj frustrujúci a nula v tabuľke nás mrzí hlavne kvôli fanúšikom.“

Proti Mannheimu do hry nezasiahli kapitán Michal Chovan, obranca Jens Olsson a útočníci Hunter Fejes s Eduardom Šimunom. V druhej tretine navyše utrpel nepríjemný zásah obranca Cooper Zech.

„Bolo to cítiť, ale mladí chlapci ich zaskočili a dovolím si povedať, že odohrali dobrý zápas. Teší ma, že máme široký káder, ktorý dokáže zareagovať aj na takéto výpadky,“ poznamenal M. Lunter, ktorý ukončil tohtosezónne účinkovanie v CHL v drese s nápisom Top scorer na chrbte. V šiestich zápasoch strelil dva góly a na dva prihral. „Teší ma, že mi to tam popadalo, ale viac by som sa tešil, ak by sme získali nejaké body. Takto je to taká trpká radosť. Teraz sa už musíme preladiť na ligu a ísť si po body do Trenčína.“

Zápasy Ligy majstrov predstavovali neoceniteľné skúsenosti hlavne pre mladých hráčov. K obrancom Antonínovi Bartošovi a Jakubovi Hudecovi sa v stredu pridal i útočník Oleksandr Plokhotnik.

„V utorok mi zavolal športový manažér Gabo Spilar a povedal mi, že idem hrať proti Mannheimu. Bolo to určite prekvapenie a ďakujem trénerovi za šancu a veľký priestor na ľade. Tento zápas som si poriadne užil a bola to výborná skúsenosť,“ netajil nadšenie z nečakanej príležitosti 21-ročný rodák z ukrajinského Chersonu.

Zápas proti Adleru označil za doposiaľ najväčšiu výzvu kariéry. „Je to samozrejme niečo úplne iné ako prvá liga. Už po nominácii na zápas som si pozrel na flashscore zostavu Mannheimu a uvedomil som si, že polovica ich zostavy hrala NHL. Obrovská sila a nie nadarmo je to majster Nemecka,“ poznamenal Plokhotnik. Hlavne pohľad na kapitána Mannheimu Denisa Reula vzbudzoval rešpekt. Čeliť obrovi s výškou 193 centimetrov a 120 kilogramami, to nie je len tak. „Povedal som si, že musím byť rýchly a šikovný. Ak by ma prišpendlil niekde v rohu, tak by som to rozdýchaval ťažko.“

Košické prostredie pozná Oleksandr z úspešného pôsobenia v juniorke a svoje prvé minúty v drese A-tímu odohral už v minulej sezóne. V nabitej konkurencii je však nevýhodou jeho status cudzinca a aktuálny ročník tak odštartoval v prvoligových Topoľčanoch.

„Nie je to na mne. Ja by som tu samozrejme ostal rád, ale v Košiciach sú siedmi legionári a ja nemám slovenské občianstvo. Je mi teda jasné, že šancu môžem dostať len vtedy, ak sa niekto zraní. Snažím sa však byť stále pripravený a podávať dobré výkony v SHL. Aj tento prípad ukázal, že šanca môže prísť hocikedy,“ zamyslel sa Plokhotnik, ktorého čaká už dnes podvečer zápas proti reprezentačnej osemnástke v Poprade.

„A potom hráme s Topoľčanmi v piatok opäť v Poprade proti Aquacity Pikes. Budú to teda tri zápasy za tri dni. V porovnaní s SHL je to nižšia úroveň, ale aj tam sú dobrí hráči a nemožno nič podceniť.“

Po ukončení účinkovania v Lige majstrov preorientujeme našu pozornosť späť na Tipos extraligu. V nej nás počas víkendu čakajú duely v Trenčíne a v Humennom.