Budúcnosť košického hokeja: Samuel Tomka

PRIDANÉ: 30.4.2020

Liaheň hokejistov vychovaných v metropole východného Slovenska je naozaj viac, než bohatá. Z aktívnych hráčov by sme mohli spomenúť mená ako Tomáš Jurčo, Erik Černák, Christián Jaroš či Martin Marinčin. Kariéru pomerne prednedávnom ukončil známy a obľúbený líder Ladislav Nagy. Všetkých týchto hokejistov spája jedna vec – sú odchovancami košického hokeja, odkiaľ to dotiahli medzi svetovú špičku. V ich šľapajách by bezpochyby chceli pokračovať aj ďalší. Zaradiť by sme medzi nich mohli aj perspektívneho mladíka, ktorým je Samuel Tomka.

 

Stále len 13-ročný mladík je rovnako, ako väčšina jeho rovesníkov, hráčom pôsobiacim v mládežníckych kategóriách HC Košice. „Samo bol v letnej príprave U14 taktiež ako jeden z trojice mladších chlapcov roku narodenia 2007. Sezónu však odohral vo svojej kategórii U13, kde bol od začiatku lídrom. Chceli sme, aby bol maximálne vyťažený v tréningoch aj zápasoch, a aby bol vzorom pre svojich spoluhráčov. Patril k najlepším hráčom súťaže na východe,“ krátko predstavil a zhodnotil sezónu tohto mladíka vedúci hokejových tried, Alexander Valentin, ktorý Samuela vedie aj z pozície asistenta trénera jeho vekovej skupiny. „Je dobrý korčuliar s výborným sklzom. Cieľavedomý, pracovitý a oddaný hokeju. Aj preto zastupoval funkciu kapitána mužstva. Bol tým správnym lídrom počas celej sezóny,“ pokračoval na margo svojho zverenca.

 

Aby sme si tohto talentovaného chlapca predstavili o čosi viac, začnime od úplného začiatku. „K hokeju som sa dostal ešte počas škôlky, cez mamku kamaráta – Dominika Trnku, ktorý vtedy tiež začal s hokejom. Rodičia ma prihlásili do prípravky HC Košice, keď som mal 5 rokov. Pamätám si chodenie okolo mantinelu a padanie na ľad, pretože som bol skôr zvyknutý na korčule so zúbkami. Predtým som chodil rok na krasokorčuľovanie,“ okomentoval samotný Samuel Tomka svoj príchod k hokeju a jemne načal, že športovou cestou sa rozhodol uberať ešte skôr. „Okrem už spomínaného krasokorčuľovania v štyroch rokoch, som rok predtým začal lyžovať. Od prvého do štvrtého ročníka na ZŠ Park Angelinum som chodil aj na šach. V štvrtom ročníku som sa dokonca zúčastnil Majstrovstiev Slovenska v šachu, konali sa v Liptovskom Mikuláši. Samozrejme, na škole som sa pravidelne zúčastňoval aj rôznych športových aktivít. Od behu až po futbal,“ rozrozprával sa o svojich počiatočných činností. Všetko svedčí o tom, že Samo je jednoducho úspešný vo všetkom, na čo sa dá. Prečo však padla finálna voľba na hokej? „Je to rýchla, kolektívna hra. Od malička som bol hravý a pohybovo zdatný, takže rodičia mali ľahkú voľbu. Ostávalo si už len vybrať medzi hokejom a futbalom. Vybral som si hokej a otec zaplakal,“ pousmial sa.

 

Prejdime k samotnému hokeju a pôsobeniu v mužstve Oceliarov, kde Samuel nastupuje na pozícii forvarda. Ako sám priznáva, od začiatku tomu tak nebolo. „V počiatkoch som hrával skôr vzadu. Na pozícii útočníka som od kategórie ŠHT5. Avšak backchecking považujem za nutnú výbavu každého útočníka. Nemám problém zahrať ani v obrane,“ potvrdzuje svoju multifunkčnosť. Pri pohľade na jeho bodové konto z uplynulej sezóny sa však citeľne preukazuje ofenzívny inštinkt. Získavať takmer tri body na zápas nedokáže len tak hockto. „Nemám problém vypomáhať v obrane, ale predsa, strieľanie gólov, ako aj prihrávky na ne sú mojím prvoradým cieľom a teším sa každému získanému bodu. Za svoje prednosti považujem možno rýchlosť a prehľad v hre. Čo sa týka rezerv, tie sú v každej oblasti, stále sa je v čom zlepšovať,“ skromne konštatuje.

 

Veková kategória U13 sa v súťažnom ročníku 2019/20 predstavila v Lige starších žiakov – 7. ročník, región východ. Mužstvo patrilo k suverénom a nebyť predčasného konca, možno by dokráčalo na úplný vrchol. „V súťaži siedmakov sa nám darilo, triumf sme mali na dosah, no Covid-19 tomu zabránil. Ja osobne som mohol dať viac gólov, ale to ešte príde,“ dodáva s úsmevom. Pre mladých hokejistov sa častokrát javí ako veľmi náročný, ba až zlomový prechod o vekovú kategóriu vyššie. Kvalita aj náročnosť zápasov každým posunom rapídne stúpa, čo si žiada vyššiu koncentráciu, disciplinovanosť aj nasadenie v tréningoch. „Samozrejme, vyššiu náročnosť zápasov a rýchlosť protihráčov vnímam. Každý trénuje, každý sa zlepšuje a hracia plocha sa tým pádom zmenšuje.“ O herný rast a napredovanie mladíkov už od kariérnych začiatkov sa v organizácii HC Košice starajú kvalifikovaní odborníci, medzi ktorých patrí aj trénerské duo Peter Čížek a už vyššie spomínaný Alexander Valentin. „Mám s nimi veľmi dobrý vzťah. Počas ročníka som sa poctivo snažil plniť ich príkazy. Čo sa týka hry, pod ich vedením sa mi hrá dobre,“ pochvaľuje si nádej košického hokeja. Okrem dôvery smerujúcej od realizačného tímu kladie obrovskú dôležitosť na jednotnosť a pohodu v kabíne, ktorá podľa jeho slov nie je žiadnym problémom. „Je to skvelá banda a je s nimi sranda! Musíme držať spolu – spolu vyhrávame, spolu prehrávame.“

 

Podľa slov trénerskej dvojice je Samuel Tomka typický svojím obrovským nasadením a disciplínou nie len v zápasovom, ale aj tréningovom procese. Podľa toho sa zdá, že ho hokej baví a práve tento šport je to, čím by sa chcel stále mladý chalan v budúcnosti živiť. Svojím skromným správaním a mentálnym chcením si na svoje konto môže čoskoro pripísať prvé výraznejšie úspechy. „O kariére ešte nemôže byť reč, ale medzi doposiaľ získané úspechy by som zaradil napríklad účasť na finálovom turnaji Orange Cup v roku 2017, ako aj na Memoriáli Jána Šterbáka v minulom roku. Hráča vždy poteší, keď ho vyhlásia za najlepšieho v zápase, čo sa mi párkrát pritrafilo,“ podelil sa o momenty, na ktoré už teraz s radosťou spomína. Paradoxne, za najväčší hokejový zážitok nepovažuje taký, kde by sme ho našli na ľadovej ploche. „Pre mňa bolo najväčším hokejovým zážitkom, keď som bol na zápasoch MS, ktoré sa konali minulý rok na Slovensku.“ Pre hokejového fanúšika najväčší sviatok nie je to jediné, čo si Samo rád pozrie. Jeho pozornosť smeruje aj k najkvalitnejšej lige sveta. „Sledujem hlavne NHL. San Jose Sharks je mojím vysnívaným tímom. Ešte donedávna tam hral Joe Pavelski, môj obľúbený hráč. Minulý rok prestúpil do Dallasu Stars. Páči sa mi aj Connor McDavid. Ani nejak neviem popísať, čím si ma získali, asi to bude ich štýl hry,“ zamyslel sa.

 

Nepríjemnosť v podobe celosvetovo rozšírenej pandémie koronavírusu uzavrela brány hokejových štadiónov naprieč celým svetom. Všetci, od profesionálov až po mladých, začínajúcich hráčov sa tak musia udržiavať vo forme v trochu skromnejších podmienkach. „Okrem vysedávania pri PS4 a učenia sa aj trénujem. Avšak mám pocit, že v individuálnom tréningu musím pridať,“ hovorí trochu nespokojne. Aká aktivita mu momentálne urýchľuje prekonávanie dennodenného stereotypu? „Rád hrávam hru Fortnite na PS4,“ priznal. Väčšina mladých, začínajúcich hokejistov sníva o budúcnosti, pomyselných cieľoch a vrcholoch, ktoré by chceli dosiahnuť. Výnimkou nie je ani 13-ročný Košičan. „Snívam o tom, že budem hrať za San Jose Sharks v NHL. Ale tuším, že tam vedie veľmi dlhá a ťažká cesta,“ uzavrel.

 

Jedným z ľudí, ktorí trávia so Samom pri jeho hokejovej časti života najviac času, je pochopiteľne, Alexander Valentin. Práve jeho sme sa opýtali na akúsi zaujímavosť či úsmevnú situáciu spojenú s týmto útočníkom hrajúcim v kategórii U13. „Samo pôsobí veľmi kľudným dojmom, ale sú momenty, kedy ho to dokáže takzvane prepnúť,“ spomenul si na zaujímavú príhodu. „Počas jedného florbalového tréningu, keď sa mu príliš nedarilo si to odniesla jeho hokeja, ktorá sa rozletela. V danom momente som bol prekvapený, že Samo vie takto vybuchnúť,“ zasmial sa vedúci hokejových tried HC Košice. „Ja mám rád zanietených hráčov, no nechcem, aby emócie vyjadrovali takto a aj to sme si so Samom prebrali a vysvetlili,“ udal veci v závere na správnu mieru.

 

Samuelovi Tomkovi by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať za jeho ochotu zúčastniť sa tohto krátkeho rozhovoru. Sme veľmi radi, že nám a fanúšikom košického hokeja o seba prezradil viac. V ďalšom hokejovom napredovaní, ale aj osobnom živote mu prajeme veľa zdravia a zdaru!

GALÉRIA