Domáca úloha splnená. Faktormi úspechu boli pohyb, obetavosť a bezchybný Riči

PRIDANÉ: 18.4.2023

V sériách proti Nitre i Michalovciam odštartovali „oceliari“ dvoma domácimi víťazstvami a osvedčenú schému dodržali aj vo finále proti Zvolenu. Po nedeľnom triumfe 3:1 pritlačili v pondelok z pohľadu obrany ešte viac a zásluhou čistého konta Dominika Riečického stačil aj jediný gól Mareka Slováka z 19. minúty.

„Trochu som si tam predĺžil striedanie. Mali sme tlak do bránky a ku mne sa dostal odrazený puk. Vystrelil som to tam, kde som videl odkrytý priestor,“ popísal rozhodujúci moment druhého finálového duelu jeho autor. Pri celkovom hodnotení úvodu bojov o zlato je Marek pochopiteľne maximálne spokojný. „Začať sériu dvoma víťazstvami je super. Urputnosťou a kvalitnou prácou v obrane sme si vyhrať zaslúžili. Musím však oceniť aj Zvolen, hrali fantasticky. My sme dobre bránili a na Ričiho sme nepúšťali veľa striel. To, čo prešlo, to pochytal. Takýto výkon potrebujeme preniesť aj do tretieho zápasu, ale bude to ťažké. Čaká nás ešte veľa hokeja.“

Výsledok 1:0 vyznieva diétne, no hokej to nudný nebol. Šancí na zvýšenie skóre bolo dostatok a jednu z najväčších mal v druhej tretine Marek Hovorka. Adama Trenčana prekonal po rýchlom brejku strelou pomedzi nohy, no puk si to namieril tesne vedľa žŕdky.

„Chýbalo mi šťastíčko. Myslím si, že som to urobil dobre, brankár bol prekonaný, ale chýbalo pár centimetrov. Verím však, že môj gól príde v pravú chvíľu,“ zaželal si 38-ročný útočník. Nepremenenú šancu banovať nemusel, zásluhou zodpovedného výkonu celého tímu tentoraz stačil aj jeden gól. „Výsledok hovorí jasnou rečou. Bolo to hlavne o obranách, ale boli tam aj veľké šance, ktoré zlikvidovali brankári. Vyhrali sme jednou šťastnejšou strelou, ale je úplne jedno, o koľko sme vyhrali. Domáce zápasy sme zvládli a teraz sa pokúsime uhrať niečo vo Zvolene.“

Pred štartom série sa hovorilo o veľkom ofenzívnom potenciáli, no ako sa hovorí – útoky vyhrávajú zápasy a obrany tituly. A to vedia v Košiciach i Zvolene.

„Defenzíva je prvoradá. Prvá tretina bola hore-dole a bolo tam veľa šancí. Jazdilo sa naplno a hralo sa vo vysokom tempe. Góly chýbali, ale šancí bolo dosť. V druhej tretine sme mali pár brejkov a mohli sme viesť aj vyššie. Priznávam, že súper mal aj tlak, ale otupili sme ho našou obranou,“ pokračoval Marek Slovák.

Základom úspechu však nebola iba zodpovednosť a obetavosť v obrane. Dôležitý bol kvalitný pohyb a to zo svojej bránky vybadal aj hosťujúci brankár Adam Trenčan. „V tomto druhom stretnutí korčuľovali Košičania ako veveričky a bol ich plný ľad. Vynútili si viac presiloviek a z našej strany to bolo také nemastné neslané. Nás mrzí hlavne prvý zápas. V ňom sme mali viac z hry, ale nepadlo nám to. Jedno víťazstvo by sme si zaslúžili.

Z deviatich domácich play-off zápasoch nevyhrali naši chlapci iba jediný. Kombinácia širokého klziska a skvelej atmosféry vytváranej vypredanými tribúnami sa ukazuje ako silný hnací motor.

„Každé mužstvo je doma lepšie ako vonku. Máme dobre korčuliarske mužstvo a na veľkom ľade je to naša výhoda. Verím tomu, že nám to vydrží aj vo Zvolene. Tretí zápas bude veľmi dôležitý. Nesmieme poľaviť v emóciách a korčuľovaní,“ upozornil Slovák, ktorý počíta s tým, že Zvolenčania budú hrať doma ešte nátlakovejšie.

S pohárom nad hlavou sa ešte nevidí ani Marek Hovorka. „Všetci vieme, ako to bolo s Michalovcami. Z 2-0 bolo razom 2-3. Toto musíme mať na pamäti a vonku musíme zahrať lepšie ako predtým v Nitre i v Michalovciach.“

Tretí a štvrtý duel finálovej série sú na programe vo štvrtok a piatok pod Pustým hradom.