Dvojzápasová domáca porcia Oceliarov - zoznámte sa s novinkami u našich súperov

PRIDANÉ: 8.1.2018

Oceliari naposledy vycestovali na juh Slovenska, kde počas víkendu odohrali dva zápasy. Kolesá Tipsport Ligy sa neprestávajú točiť a našich hokejistov čakajú ďalšie zápasy. V piatok privítame v Steel aréne hokejistov tretieho Zvolena, v nedeľu pricestuje do Košíc nováčik z Detvy.

Náš piatkový súper sa momentálne nachádza na 3. mieste tabuľky najvyššej slovenskej súťaže so 76 bodmi, čo je o 7 viac, ako majú na konte košickí hokejisti. Zvolenčania sa mohli posunúť po poslednom kole aj na čelo tabuľky, ale v domácom zápase nestačili na Duklu Trenčín a podľahli jej 3:4 po predĺžení. V nedeľnom zápase prišli Zvolenčania o útočníka Michala Chovana, ktorý utrpel znova zlomeninu sánky a svojmu klubu bude chýbať najmenej štyri týždne. Naopak, čoskoro by sa v zápasovej zostave mal objaviť útočník Radovan Puliš, ktorý v tejto sezóne ešte na súťažný zápas nenastúpil a minulý týždeň podpísal s vedením zvolenského mužstva zmluvu do konca sezóny.

Presilovky zvolenského celku zatiaľ nie sú v tejto sezóne hrozbou pre jeho súperov. Zvolenčania dokázali streliť len 20 gólov v 138 presilových hrách (14,49 %) a v tabuľke tejto činnosti im patrí až 8. miesto. V početnej nevýhode sa im však darí oveľa lepšie a patria medzi tímy s najlepšími oslabeniami. Zvolenčanom sa podarilo ubrániť až 85,47 % presilových hier súpera a dokonca sa im podarilo streliť v nich 6 gólov, čo je najviac spomedzi všetkých mužstiev Tipsport Ligy. Hráči HKM Zvolen patria taktiež v našej súťaži medzi najlepších na vhadzovania - doteraz dokázali vyhrať 55,30 % všetkých vhadzovaní. V tejto činnosti je spomedzi hráčov zvolenského mužstva najlepší kapitán Lukáš Jurík, ktorý vyhral 60,81 % vhadzovaní, ktorých sa zúčastnil.

Lídrom produktivity HKM Zvolen je americký útočník Tim Coffman. V 37 zápasoch strelil 19 gólov a pridal 15 asistencií. Druhým v podarí je už spomínaný zranený útočník Michal Chovan. Ten nastúpil v tejto sezóne len na 28 zápasov, no nazbieral v nich rovnaký počet bodov. Sieť súpera rozvlnil 10-krát a svojmu tímu pomohol aj 18 asistenciami. Nick Ross je stále najproduktívnejším zadákom zvolenského mužstva, ale taktiež celej Tipsport Ligy. 28-ročný kanadský obranca strelil svojim súperom 7 gólov a na konte má aj 20 asistencií. V bráne Zvolenčanov sa strieda brankárska dvojica Marek Šimko – Jani Nieminen. Slovenskému brankárovi sa darí lepšie a drží si úspešnosť 91,39 %. V tejto sezóne sa mu podarilo vychytať už aj 3 zápasy s čistým kontom. Jeho fínsky kolega nastúpil v slovenskej najvyššej súťaži doteraz na 13 stretnutí, v ktorých si udržal úspešnosť 90,43 %.

V nedeľu čaká na našich hokejistov súper z Detvy. Oceliari sa stretnú s aktuálny nováčikom Tipsport Ligy v Steel aréne poslednýkrát v základnej časti. Detvania dokázali v nedeľu otočiť zápas so Žilinou v poslednej tretine a pripísali si na konto výhru 4:1. Aj napriek tomu im patrí posledné 10. miesto v tabuľke Tipsport Ligy s 18 bodmi a na 9. Liptovský Mikuláš strácajú 17 bodov.

Mužstvo spod Poľany má v lige najhoršie presilovky a v oslabeniach mu patrí 9. miesto, keď horšie na tom sú už len hokejisti Popradu. Hráči nováčika z Detvy mali v doterajšom priebehu Tipsport Ligy k dispozícií 188 presilových hier, no streliť v nich dokázali len 18 gólov, čo predstavuje 10,84 %-nú úspešnosť využitia (pre porovnanie – prvá v tejto činnosti Nitra využila 21,15 % presiloviek). Detvania absolvovali tiež 169 oslabení a súperi im v nich strelili 32 gólov (úspešnosť 81,07 %).

S 19 kanadskými bodmi je najproduktívnejším hráčom nováčika z Detvy český útočník David Videlka. 26-ročný rodák z Havířova v 31 zápasoch strelil 9 gólov a na ďalších 10 nahral. S týmto počtom gólov je k 8.1.2018 aj najlepším strelcom mužstva. Za ním nasleduje štvorica hráčov s tesnými bodovými rozdielmi – Michal Murček ich má na konte 15 (3+12), Ladislav Ščurko nazbieral 14 (8+6) a za ním nasleduje dvojica útočníkov Jozef Tibenský – Juraj Milý s 13 bodmi (obaja strelili 7 gólov a pripísali si aj 6 asistencií). V bránkovisku sa Detvania spoliehajú na trojicu brankárov - Uladzislav Viarbitski 10 zápasov, úspešnosť 90,66%, Adam Nagy 20 zápasov s úspešnosťou 90,13 % a Matt Hackett 10 zápasov, úspešnosť 88,47 %.

Košičania naposledy absolvovali duely na ihriskách súperov. V sobotu nastúpili pod Zoborom proti domácej Nitre a na druhý deň sa presunuli do neďalekých Nových Zámkov. Oba zápasy sa skončili po riadnom hracom čase nerozhodne a o víťazovi muselo rozhodnúť predĺženie. V prvom zápase bol úspešnejší náš súper, keď sa individuálne presadil Judd Blackwater a rozhodol o víťazstve Nitry 4:3 po predĺžení. Druhé meranie síl však dopadlo lepšie pre Oceliarov, keď v 62. minúte rozhodol o víťazstve 2:1 nad Novými Zámkami Marek Hovorka.

Trénerská dvojica Marcel Šimurda – Peter Bartoš bude môcť v domácom dvojzápase už zrejme rátať so službami Martina Dudáša, naopak, na zozname zranených hráčov naďalej ostávajú Tomáš Hričina, Martin Bača a Lukáš Matejka.

Úvodné buly zápasu so Zvolenom sa vhodí v piatok 12. januára o 17:30, duel s nováčikom z Detvy je na programe v nedeľu 14. januára o 17:00. KOŠICE DO TOHO!