Extraliga dnes vstúpi do záverečnej fázy dlhodobej časti

PRIDANÉ: 25.2.2018

Tipsport Liga v nedeľu opäť rozkrúti svoje kolesá, po dvojtýždňovej olympijskej prestávke sa Oceliari predstavia na ihriskách súperov. V nedeľu zabojujú o cenné body pod Dubňom a v stredu vycestujú na východoslovenské derby do Popradu. Boj o víťaza základnej časti tak znova štartuje!

Hokejisti HC Košice pobudli počas olympijského obdobia na 4. mieste extraligovej tabuľky. Naposledy dokázali vyhrať na ľade nováčika z Detvy 2:1 a svoje bodové konto tak navýšili na 94 bodov. Rovnaký počet bodov má aj Dukla Trenčín a na vedúce duo Banská Bystrica-Nitra tak strácajú Oceliari 7 zápasov pred koncom základnej časti len 3 body!

Lídrom produktivity Oceliarov sú dvaja olympionici. Útočník Marek Hovorka zaznamenal v 42 zápasoch bilanciu 14 gólov, 25 asistencií. Kapitán Ladislav Nagy nastúpil len v 36 zápasoch, no sieť súpera dokázal rozvlniť 21-krát a na ďalších 17 gólov asistoval. V tesnom závese za touto dvojicou je kanadský center David Pacan. Ten v 47 zápasoch slovenskej najvyššej súťaže strelil 10 gólov a asistoval na ďalších 24. Rodák z Ottawy patrí taktiež v extralige medzi expertov na buly. Jeho percentuálna úspešnosť na vhadzovaniach 62,48 % a celkový počet vyhratých vhadzovaní 493 ho radí na čelo tejto štatistiky. Medzi obrancami vyniká účastník posledného All-star zápasu Eduard Šedivý, ktorý si svoje konto zapísal 3 góly a 22 asistencií. Brankár Vladislav Habal nastúpil na 33 zápasov Tipsport Ligy, z ktorých až 23 doviedol do víťazného konca. Jeho percentuálna úspešnosť zásahov sa v týchto zápasoch vyšplhala na hodnotu 93,28 %, čo ho radí v extralige na celkové 2. miesto za trenčianskeho Michala Valenta, no Oceliari disponujú aj ďalšou dvojicou brankárov.

Našim prvým súperom po Olympiáde v Pjongčangu budú hokejisti Žiliny. Tí v poslednom kole potrápili Popradčanov, ale nakoniec im podľahli 2:3. Žilinským Vlkom momentálne patrí v tabuľke 7. mieste so 60 bodmi, keď pred Novými Zámkami majú náskok 9 bodov.

Svojho lídra našli Žilinčania v tejto sezóne v podobe útočníka Lukáša Handlovského. Ten síce v posledných zápasoch pre trest nenastúpil, no v doterajšom priebehu tejto sezóny nastúpil už na 38 zápasov, v ktorých strelil 15 gólov a pridal aj 13 asistencií. Druhým v poradí je český legionár Tomáš Klimenta s bilanciou 10 gólov, 10 asistencií. Obranca Peter Mikuš patrí so svojimi 12 bodmi (2+10) na čelo kanadského bodovania obrancov žilinského tímu. V bráne je jasnou jednotkou Tomáš Tomek, taktiež účastník All-star 2018. V Tipsport Lige nastúpil v tejto sezóne na 47 zápasov, v ktorých si udržal úspešnosť 92,69 %.

S týmto súperom sme v tejto sezóne odohrali 5 zápasov. Z víťazstva sme sa tešili až 4-krát – doma sme Žilinčanov porazili dvakrát výsledkom 6:3, k tomu sme pridali výhru 5:2 a pod Dubňom sme sa tešili v 14. kole po výhre 3:2. Svojmu nedeľňajšiemu súperovi sme podľahli len na prelome rokov, keď sme na jeho ihrisku prehrali 2:3.

V stredu vycestujú naši chlapci pod Tatry, kde si sily zmerajú s protivníkom z Popradu. Práve oni naposledy porazili Žilinu 3:2 a touto výhrou si utvrdili 6. pozíciu v tabuľke, kde figurujú so 79 bodmi. Na piatu Duklu Trenčín strácajú už 15 bodov.

Na čele kanadského bodovanie popradského tímu môžeme nájsť dvoch ex-Košičanov. Útočník Patrik Svitana nazbieral v 48 zápasoch 46 bodov za 19 gólov a 27 asistencií. Aj na základe týchto výkonov si vyslúžil nomináciu na All-star zápas, kde úspešne reprezentoval našu Tipsport Ligu. Ďalším v poradí je útočník Samuel Mlynarovič. Ten v 49 zápasoch strelil 15 gólov a na ďalších 19 nahral. Lídrami medzi obrancami je dvojica Peter König-Daniel Brejčák. Druhý menovaný v minulosti taktiež obliekal dres nášho mužstva. Obaja hráči získali v tejto sezóne 20 bodov – König za 6 gólov a 14 asistencií, Brejčák rozvlnil sieť súpera 5-krát a pridal k tomu 15 asistencií. Kanadský brankár Mathieu Corbeil si v bráne Popradčanov počína najlepšie. V 33 zápasoch si udržal úspešnosť 92,42 % a 2-krát si udržal aj čisté konto. Momentálnou dvojkou je Vladimír Kováč, ktorý sa Podtatrancom upísal pred záverom prestupového obdobia. Skúsený brankár pred tým pôsobil v Nových Zámkoch a jeho úspečnosť v tejto sezóne je na úrovni 91,51 %.

S Popradom sme odohrali v práve prebiehajúcej sezóne taktiež už 5 zápasov a ten nasledujúci bude posledným vzájomným zápasom v základnej časti. V doterajšom priebehu sme sa z víťazstva tešili 4-krát, keď sme svojho súpera porazili doma 5:2, 3:1 a 6:2 a pod Tatrami sme uspeli po výsledku 1:0. Popradčania dotiahli do úspešného konca zápas v 30. kole, keď zaznamenali výhru nad Oceliarmi 4:2.

Úvodné buly zápasu MsHK Žilina – HC Košice je na programe v nedeľu 25. februára o 17. hodine. Východoslovenské derby potom štartuje v stredu 1. marca od 17. hodiny. Držme spoločne palce našim hokejistom v dôležitom boji o cenné body!